Wasze wyprawy

Środkowa Szwecja

Dalarne to Szwecja w miniaturze. Słynie z dziewiczych lasów, czystych jezior i dzikich gór, a także z drewnianego, czerwonego konika. Można go kupić we wszystkich rozmiarach.

Falun
Górnicze miasto, a przyjemne. Niegdyś (w XVII i XVIII wieku) wydobywano tu dwie trzecie światowej miedzi. Są tu stare kopalnie rud tego metalu wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Można zwiedzić z przewodnikiem starą kopalnię oraz ciekawe muzeum poświęcone górnictwu miedzi. Słynna czerwona farba w kolorze ciemnej ochry, którą od kilkuset lat malowana jest większość drewnianych domów w Szwecji, produkowana jest na bazie wydobywanych tu minerałów.

Jezioro Siljan

Wypełnia krater powstały po uderzeniu meteorytu sprzed milionów lat. Na brzegu są czyste, sympatyczne miasteczka Rättvik, Mora i Leksand. W okolicy zachowały się tradycje rękodzieła i twórczości ludowej. Na wyspie Solleron odkryto cmentarzysko wikingów, ostatnio otwarto tu nowoczesne muzeum. W miasteczku jest niewielki skansen oraz najstarszy w Dalarne drewniany kościół z 1530 roku. Po jeziorze pływają drewniane łodzie, którymi mieszkańcy wybierali się kiedyś na targ i do kościoła. Warto popływać po jeziorze uroczym starym parowcem "Gustaf Vasa".

Ornäs
Malownicze miasteczko z zachowanym domem, w którym późniejszy król Szwecji Gustaw Waza ukrywał się przed Duńczykami. Jest tu istniejące od 1753 roku ciekawe muzeum z pamiątkami z epoki, broń, mapy, Biblia z 1540 roku i galeria portretów królewskich. W domu była toaleta, niesłychana w owym czasie rzadkość, skąd przez okno uciekł król przed ścigającymi go siepaczami króla Danii.

Bieg Wazów
Vasaloppet, czyli Bieg Wazów, to największy na świecie bieg narciarski. Rozgrywany jest w marcu na 90-kilometrowej trasie prowadzącej z Sälen do Mory, szlakiem niegdysiejszej ucieczki Gustawa Wazy.

Bierze w nim udział kilkanaście tysięcy uczestników, którzy rywalizują na kilku dystansach. Kiedy zwycięski narciarz dobiega do mety, na ostatnich metrach towarzyszy mu kranskulla, piękna dziewczyna, która nakłada mu na szyję wieniec zwycięstwa.

Mora
W miasteczku znanym z produkcji doskonałych stalowych noży znajduje się meta Biegu Wazów, a przy niej Muzeum Vasaloppet. Tu właśnie przybył Gustaw Waza i usiłował wywołać powstanie przeciwko Duńczykom. Nie przekonał miejscowych i musiał uciekać w kierunku Norwegii. Na północ od miasta w miejscowości Orsa znajduje się największy w Europie park niedźwiedzi.

Konik z Dalarne
Od lat w okolicy Mory nad jeziorem Siljan wytwarzano drewniane zabawki, zwłaszcza koniki. Drewniane koniki z Dalarne pomalowane na jaskrawoczerwony kolor i ozdobione barwnymi kwiatami są dziś symbolem Szwecji. W wiosce Nusnäs można zwiedzić fabrykę, w której powstają, a w firmowym sklepie kupić na pamiątkę kolorowego konika. Szkoda tylko, że ceny są niebotyczne.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.