Wasze wyprawy

WSZYSCY JESTEŚMY MIGRANTAMI

Neandertalczyk - rekonstrukcja

fot.: janusz

Neandertalczyk - rekonstrukcja
To tu odkryto w 1856 roku kości pierwszego Neandertalczyka, jednego z naszych protoplastów. Wówczas było za wcześnie by mentalnie przyjąć tezę o praczłowieku i na całe dziesięciolecia rzecz uległa zapomnieniu.
Rowery - ekspozycja zewnętrzna
Rowery - ekspozycja zewnętrzna
Humanae - fragment projektu
Humanae - fragment projektu
Muzeum - Nendertal
Muzeum - Nendertal

Janusz Plewniak

WSZYSCY JESTEŚMY MIGRANTAMI.

Opowiada dorosła kobieta, Iranka od dzieciństwa mieszkająca w Niemczech:

Gdy przyjechaliśmy, wielu rzeczy uczyłam się od nowa, o wielu dowiadywałam się, że nie są normalne. Nie było normalnie mieć sześcioro dzieci, a u nas po przyjeździe urodziło się jeszcze dwoje rodzeństwa. Było nas ośmioro dzieci. Gdy byłam w czwartej klasie szkoły podstawowej, pani zapowiedziała, by w przyszłym tygodniu przyjść do szkoły z rowerem. Będziemy się uczyć i zdawać egzamin na rowerowe prawo jazdy.*)

Tato ciężko pracował na utrzymanie naszej sporej rodziny i o rowerku mogłam tylko marzyć. A jednak dostałam rower. Tato odkupił używany rowerek dziecięcy, pomalował go na żółto i mój pojazd wyglądał jak nowy. Jakże byłam dumna. Mogłam tak jak wszystkie inne dzieci przyjść do szkoły z rowerem.

Po zajęciach, gdy wracałam do domu, zagadnęła, ba krzyknęła do mnie niemiecka sąsiadka: Gdzie ukradliście ten rower, przecież was nie stać na taki nabytek!

Wysłuchuję i oglądam na jednym z wielu ekranów, jedną z licznych relacji obcokrajowców mieszkających w Niemczech. Znajduję się w Muzeum Neandertalu w pobliżu Dűsseldorfu.

To tu odkryto w 1856 roku kości pierwszego Neandertalczyka, jednego z naszych protoplastów. Wówczas było za wcześnie by mentalnie przyjąć tezę o praczłowieku i na całe dziesięciolecia rzecz uległa zapomnieniu. Obecnie gros chrześcijan przyjmuje biblijną wersję stworzenia człowieka jako przypowieść, niestojącą w sprzeczności do teorii ewolucji. Teorię ewolucji także papież uznał w 1966 roku.

Zaledwie od około 100 lat mamy wyobrażenie o tym, jak wiekowa jest nasza Ziemia, od kiedy zaistniało życie na planecie i jak porównywalnie krótka jest historia egzystencji człowieka.

W nowym owalnym gmachu Muzeum Neandertalu znajduje się stała, ciągle uzupełniana i zmieniana ekspozycja poświęcona głównie protoplastom człowieka rozumnego Homo sapiens sapiens.

Dziś, zewnętrznie lekko różni, faktycznie jesteśmy jedynym rodzajem człowieka na Ziemi. To pojedynczy przypadek ewolucji. Aż do wyginięcia Neandertalczyków przed około

30 000 laty żyło na Ziemi jednocześnie kilka rodzajów Hominidów. My Homo sapiens sapiens pojawiliśmy się przed około 300 000 laty w Afryce jako następcy afrykańskiego Homo erectus. Stąd zaczęli nasi przodkowie zasiedlać cały globus. W Azji i Europie natrafili na dalekich krewnych – Neandertalczyków i Ludzi Denisova.

Nie będę opowiadał ani historii ludzkości, ani ekspozycji, jakże ciekawej, interaktywnej stałej wystawy w Neandertalu. Chciałbym się skupić jak we wstępie, na ekspozycji czasowej, w tym sezonie poświęconej migracji. Motto „wszyscy jesteśmy migrantami” w każdej nacji musi wzbudzać silne emocje, chociaż może różnie motywowane. W Niemczech wg danych sprzed kilku dni (lipiec 2017) mieszka 22,5 miliona ludzi z migracyjną przeszłością własnąą lub rodziców, co stanowi jedną czwartą populacji 82 miliona mieszkańców. Ba, ta liczba nie obejmuje szarej strefy emigrantów nielegalnych.

Wystawa „Wszyscy jesteśmy migrantami” ma tyle wątków, iż każdemu zwiedzającemu starczy na przemyślenia, czasem na przeorganizowanie utrwalonych sądów własnych.

Migrowaliśmy od zawsze, od czasów kamienia łupanego i migrujemy po dziś. Uciekaliśmy od głodu, zmian klimatycznych, wojen. Szukaliśmy miejsc przyjaznych dla życia. W tej wędrówce ludów natrafialiśmy na obcych i sami byliśmy dla innych obcymi. To niestety pozostało.

Z innego ekranu na wystawie przemawia ciemnoskóra artystka, brazylijskiego pochodzenia fotografka mieszkająca w Madrycie. „Gdy byłam w college, na jednym z seminariów mieliśmy narysować obraz w kolorze skóry. Spojrzałam na komplet kredek i na swoje przedramię. W zestawie kredek nie było takiego koloru”. Może wtedy zrodził się pomysł rozrastającej się wystawy HUMANAE? Artystka fotografuje ludzkie twarze, portrety ludzi z różnych regionów świata, o różnej barwie skóry. Tło zdjęć koloruje w kolorze skóry portretowanej osoby, a pod zdjęciami załącza podpis: numer Pantone Matching System, międzynarodowego systemu oznaczenia barwy. Angelica Dass, rocznik 1979 ma marzenie, „tęskni za światem, w którym wszystkie kolory skóry będą jednakowo ważne, albo lepiej powiedziawszy, będą bez znaczenia”. A że tymczasem panują ciągle uderzające różnice między „czarnym” i „białym”, pracuje Dass od trzech lat nad projektem, który nazwała Humanae. W neandertalskim muzeum można zobaczyć kilkadziesiąt portretów z tego cyklu.

 Jeśli nie ma spokoju w człowieku, gdy jest on rozdarty w środku, pokój nie może się rozprzestrzeniać. Istnieje wiele ludzi na ziemi, którzy są wewnętrznie rozdarci i nie mają spokoju w sobie, to fakt. W rezultacie obecnie mamy 45 wojen i konfliktów regionalnych, chociaż żyjemy w 21 wieku. Pokój zaczyna się w człowieku. Im więcej ludzi żyje w pokoju ze sobą i ze swoimi sąsiadami, tym szerzej spokój i pokój mogą się rozprzestrzeniać.

W społeczeństwie niemieckim żyje bardzo wielu przybyszy. Nawet w rekordowym roku 2015, kiedy wskutek splotu różnych okoliczności wdarło się poza kontrolą blisko milion obcych, przez wielu zakotwiczonych tu „od zawsze” byli owi nowi witani całym sercem. Inni podpalali domy, w których nowi migranci tymczasowo zamieszkali. Niektórzy przybysze znalazłszy się w nowym kręgu kulturalnym, obyczajowym, religijnym, bywało, zachowywali się niegodnie.

Znów obcy wśród obcych, nowi migranci pośród dawnych migrantów.

Warto przytoczyć tezy plakatu, który przed ćwierćwieczem widniał na bilbordach niemieckich miast. Cytuję:

Twój Chrystus to Żyd

Twoje auto – japońskie

Twoja pizza – włoska

Twoja demokracja – grecka

Twoja kawa – brazylijska

Twój urlop – w Turcji

Twoje liczby – arabskie

Twój alfabet – łaciński

I tylko Twój sąsiad jest Obcy?

- - -

(C) Janusz Plewniak, w sierpniu 2017

*) -W programie szkolnym w Północnej Nadrenii Westfalii wszyscy czwartoklasiści przechodzą naukę jazdy na rowerze i otrzymują legitymację ze zdjęciem, popularnie zwaną rowerowym prawem jazdy.

 

PS

Przykładowe zdjęcia Angeliki Dass m.in. tu:

http://www.spiegel.de/fotostrecke/fotografin-angelica-dass-dokumentiert-menschliche-hautfarben-fotostrecke-126520.html

Informacja turystyczna:

Neanderthal Museum znajduje się na skraju miejscowości Mettmann w Północnej Nadrenii Westfalii w Niemczech - najbliższe duże miasto to stolica Landu (województwa) Dűsseldorf. Stąd dogodne połączenie kolejowe (linia S 28) i autobusowe (741 i 743) albo 1/2 godziny samochodem autostradą nr 46.

 

Adres Muzeum: Talstraße 300, 40822 Mettmann, Telefon 0049 2104 97970

Godziny otwarcia, codziennie oprócz poniedziałków od 10:00 – 18:00.

Bilety wstępu normalne 11,00 Euro, ulgowe 8,00 Euro.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.