Wasze wyprawy

Zlate Hory i Mikulovice - czyli z Głuchołaz przez czeską miedzę

Zlate Hory w wersji zimowej

fot.: Marti1512

Zlate Hory w wersji zimowej
Dziś o kolejnych dwóch miejscowościach czeskich, które należały niegdyś do ziem Księstwa Nyskiego. To Mikulovice i Zlate Hory - przygraniczne miasteczka z ciekawą historią.

Mikulovice zostały założone w XIII w. przez wrocławskiego biskupa Wawrzyńca. Osiedlono tu kolonizatorów z Turyngii i Frankonii, wydobywających złoto w Białej Głuchołaskiej i Oleśnicy. Nazwa pochodzi od Mikołaja, który przeprowadził lokację wsi. W czasach przed II wojną zamieszkane były gł. przez Niemców sudeckich (Czesi stanowili jedynie 3% mieszkańców), przez co włączono je w granice III Rzeszy podczas aneksji Sudetów. W 1945 r. miasteczko powróciło do Czechosłowacji i po wysiedleniu Niemców znacznie się wyludniło - dlatego zdegradowano je do statusu wsi. Zlate Hory zaś to również miasteczko z XIII w. - z czasów, gdy o miejscowe kopalnie złota spierał się książę Władysław III Henryk z biskupem wrocławskim. Rozwijało się dzięki wydobyciu i przetwórstwu złota (np. w 1559 r. w ciągu tygodnia do Nysy wysyłano 280 g złota w monetach). Wydobywano tu też miedź, produkowano piwo. Splądrowane przez Szwedów w czasie wojen trzydziestoletnich, w tym czasie też min. 85 osób skazano i stracono przez pomówienia o czary - w procesach brał udział także Heinrich Franz Boblig von Edelstadt, inkwizytor znany z procesów w Velkich Losinach (gdzie byliśmy na dokumentacji do filmu 'Od pomówienia do spalenia"). W 1742 r., gdy dzielono Śląsk między Habsburgów i Hohenzollernów, Zlate Hory - ówczesne Cukmantl - miało znaleźć się w granicach państwa pruskiego, jednak król pruski odmówił jego przyjęcia i pozostało w granicach Austrii. Choć jeszcze w 1919 r. mieszkańcy demonstrowali i chcieli być włączeni do Austrii, przez cały okres międzywojenny było tu znacznie więcej Niemców niż Czechów (wielu z nich uciekło wówczas do Rzeszy, gdy mieli być wcieleni do armii czechosłowackiej), do 1945 r. była to część niemieckiego Kraju Sudeckiego. W 1948 r. miasteczko zyskało obecną nazwę, a ostatecznie wydobywanie złota i miedzi zakończono dopiero w 1989 r. Administracyjnie do Zlatych Hor należy Biskupia Kopa i wieża widokowa na jej szczycie im. Franciszka Józefa. Dziś Zlate Hory to raj dla miłośników turystyki górskiej, rowerowej - i rodzinnej zw. ze „złotą” przeszłością (zawody płukania złota).

ratusz i główna ulica w Zlatych Horach
ratusz i główna ulica w Zlatych Horach
górniczy herb miasta
górniczy herb miasta
Zlate Hory
Zlate Hory
na jesenickich łąkach
na jesenickich łąkach
wieża widokowa na szczycie Kopy Biskupiej
wieża widokowa na szczycie Kopy Biskupiej

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.