TAJLANDIA

Chiang Mai: trekking w północnej Tajlandii. Polecane trasy i praktyczne wskazówki

Mateusz Łysiak, red. kt, 28.09.2018

Trekking w Chiang Mai

fot.: www.shutterstock.com

Trekking w Chiang Mai
Południowa Tajlandia przyciąga głównie wielbicieli plażowania, północna – poszukiwaczy przygód. Trekking w Chiang Mai jest jednym z tych przeżyć, które na długo zapadają w pamięć. Wybraliśmy 4 ciekawe trasy, z którymi poradzą sobie nawet mniej doświadczeni wędrowcy. Podpowiadamy też, jak przygotować się do górskiej wycieczki w Tajlandii.

Prowincja Chiang Mai w północnej Tajlandii to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Rozległe wzgórza, otaczające miasto o tej samej nazwie, stwarzają bardzo dobre warunki zarówno do wycieczek pieszych, jak i rowerowych.

NA TEMAT:

Trekking w Chiang Mai to atrakcja nie tylko dla doświadczonych sportowców. Poziom trudności tras jest zróżnicowany.

Chiang Mai: trekking z Doi Pui do Doi Suthep

Ta trasa to propozycja dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać lokalną kulturę oraz zwyczaje. Wycieczka rozpoczyna się od wejścia na szczyt góry Doi Pui (1865 m.n.p.m) – to najwyżej położony punkt na szlaku. Stamtąd kierujemy się w kierunku świątyni Wat Phra That Doi Suthep, uznawanej za najświętsze miejsce na północy Tajlandii.

Trasa prowadzi przez bujne, zielone lasy. Po drodze miniemy kilka wiosek. Większość mieszkańców zajmuje się uprawą kawowca, który porasta okoliczne wzgórza. Gdy dopadnie nas zmęczenie, warto zatrzymać się w jednej z prowizorycznych kawiarni i napić świeżo palonej kawy.

Doi Suthep
Ostatni odcinek trasy to schody prowadzące do świątyni Wat Phra That Doi Suthep, fot. Shutterstock

Kew Mae Pan Nature Trail

Wiele tras trekkingowych przebiega przez Park Narodowy Doi Inthanon. Jedna z najciekawszych to Kew Mae Pan Nature Trail.

Szlak jest odpowiedni nawet dla rodzin z dziećmi. Na pokonanie całej trasy (ok. 3 km) trzeba przeznaczyć od dwóch do trzech godzin.

Część trasy biegnie górskim grzbietem, skąd przy dobrej widoczności rozciąga się niesamowita panorama. Niektórzy decydują się na trekking przed świtem, by z punktów widokowych podziwiać wschód słońca.

Przejście Kew Mae Pan Nature Trail to szansa na bliższe spotkanie z florą i fauną Tajlandii. Środowisko naturalne na trasie nie jest jednolite. Gęste, zielone lasy przeplatają się tu z rozległymi łąkami.

Na szlak można wejść wyłącznie w towarzystwie przewodnika.

Trekking Chiang Mai
Kew Mae Pan, fot. Shutterstock.com

Huay Tung Tao

Jezioro Huay Tung Tao, położone u stóp góry Doi Suthep, to popularne kąpielisko oraz dobrze znane mieszkańcom miejsce piknikowe. To właśnie tu swój początek ma mierzący około 7 kilometrów pieszy szlak wokół jeziora. Najciekawsze miejsca na trasie to wodospad Dtaat Mook oraz miejsce lądowania helikopterów, skąd rozpościera się malownicza panorama okolicy. Na skraju jeziora Huay Tung Tao znajdują się bambusowe chaty, w których możemy odpocząć i skosztować popularnych w tym regionie krewetek.

Doi Luang Chiang Dao

Wspinaczka na Doi Luang Chiang Dao, trzeci pod względem wysokości szczyt w Tajlandii, dostarcza wielu wrażeń. Szczyt znajduje się około 1,5 godziny jazdy samochodem na północ od miasta Chiang Mai.

Pokonanie całej trasy zajmuje dwa dni. Po drodze miniemy liczne jaskinie, gorące źródła oraz świątynię ukrytą w dżungli. Na szlaku znajduje się hotelik Chiang Dao Nest, gdzie możemy nie tylko zregenerować siły, ale także zjeść ciepły posiłek.

Trekking Chiang Mai: Doi Luang Chiang Dao
Wysiłek podczas pokonywania trasy prowadzącej Doi Luan Chaing Dao wynagradzają piękne krajobrazy, fot. Shutterstock.

Trekking w Chiang Mai praktycznie

W mieście Chiang Mai działa bardzo dużo agencji turystycznych, oferujących szeroki wybór górskich wycieczek. Można wybierać spośród kilkugodzinnych wędrówek aż po kilkudniowe wyprawy połączone m.in. z kąpielą w wodospadzie czy raftingiem. Przy rezerwacji warto dopytać, jak liczna będzie grupa i czy w cenę wliczony jest prowiant. W umówiony dzień kierowca busa odbiera turystów z hoteli, by zawieźć ich pod samo wejście na szlak. Po trekkingu cała grupa jest odwożona z powrotem pod wskazane adresy.

Wiele tras można pokonać w dowolnym obuwiu sportowym, ale buty trekkingowe bez wątpienia stanowią lepszą ochronę. Bywa, że na niektórych odcinkach trzeba przedzierać się przez zarośla i pokonywać liczne korzenie, dodatkowo w okolicach wodospadów może być ślisko.

Nawet w ciepły dzień lepiej włożyć długie spodnie i koszulę z długim rękawem – odzież będzie stanowiła ochronę przez ukąszeniami owadów. Konieczny jest również dobry repelent.

Przed wyruszeniem na szlak trzeba też zadbać o wystarczający zapas wody.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.