Aktualności

Czarna lista linii lotniczych

Grzegorz Dzięgielewski, 20.04.2011

stary samolot

fot.: sxc.hu

stary samolot
Komisja Europejska zaktualizowała już po raz 17 listę linii lotniczych, którym zabrania się operowania na terenie UE. Podstawą do znalezienia się na "czarnej liście" są braki w procedurach bezpieczeństwa przewoźników.

Komisja Europejska zaktualizowała już po raz 17 listę linii lotniczych, którym zabrania się operowania na terenie UE. Podstawą do znalezienia się na "czarnej liście" są braki w procedurach bezpieczeństwa przewoźników. Jak głosi dokument, życie i zdrowie pasażerów powinno być dla linii lotniczych absolutnym priorytetem i nie powinny one w tej sprawie iść na żadne kompromisy.

 

W porównaniu do poprzedniej wersji z ubiegłego roku z listy zniknęli czterej przewoźnicy towarowi z Indonezji i jeden z Ukrainy. Pojawili się za to wszyscy przewoźnicy z siedzibą w Mozambiku a także linie Air Madagascar.

NA TEMAT:

Jak nietrudno się domyślić na unijnej liście dominują linie z dość egzotycznych miejsc. Całkowity zakaz lotów do Unii Europejskiej mają wciąż wszystkie przedsiębiorstwa lotnicze z krajów takich jak Afganistan, Angola, Benin, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Filipiny, Gabon, Gwinea Równikowa, Indonezja  Kazachstan,  Republika Kirgiska, Republika Konga, Liberia, Mauretania, Mozambik, Sierra Leone, Suazi, Sudan, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Zambia, a także Blue Wing Airlines z Surinamu, Meridian Airways z Ghany oraz Silverback Cargo Freighters z Rwandy.

Planując wyjazd w odległe miejsce warto przy okazji sprawdzić, czy tani lokalny przewoźnik nie ma przypadkiem zakazu latanie po europejskim niebie. Pełen wykaz  „zakazanych’ linii lotniczych znajdziecie tutaj http://ec.europa.eu/transport/air-ban/doc/list_pl.pdf

 

Warto zauważyć, że dzięki tego typu inicjatywom stopniowo wzrasta poziom bezpieczeństwa w transporcie lotniczym. Ubiegły rok był najbezpieczniejszy w historii lotnictwa. Statystycznie jeden wypadek wydarzył się na 1,6 mln lotów.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.