Aktualności

Czeski Krumlow odkrywa swoje tajemnice

Roma Kuffel, 23.03.2011

Zamek w Czeskim Krumlowie

fot.: archiwum CzechTourism

Zamek w Czeskim Krumlowie
W Czeskim Krumlovie (Český Krumlov)  otwarto dla zwiedzających muzeum w niedostępnej dotąd części  wspaniałego zamku obronnego na skale nad Wełtawą, z którego słynie to średniowieczne miasteczko, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

W Czeskim Krumlovie (Český Krumlov)  otwarto dla zwiedzających muzeum w niedostępnej dotąd części  wspaniałego zamku obronnego na skale nad Wełtawą, z którego słynie to średniowieczne miasteczko, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

To drugi pod względem zajmowanej powierzchni zamek w Czechach, po Hradczanach w Pradze. W najstarszej i najcenniejszej budowli tego kompleksu - XIII-wiecznym Hrádku – Zameczku, stojącym na drugim dziedzińcu, otwarto właśnie Muzeum Zamkowe. Są w nim eksponaty ze zbiorów zamkowych i prezentacje najważniejszych wydarzeń z czasów panowania na tutejszych włościach szlacheckich rodów Rožmberków, Eggenbergów i Schwarzenbergów. Rok 2011 jest u naszych południowych sąsiadów obchodzony jako Rok Rožmberków, słynnego rodu, dorównującego potęgą królom, który wniósł ogromny wkład do dziedzictwa kulturalnego i gospodarczego Czech. Rožmberkowie byli właścicielami zamku w Czeskim Krumlowie do 1602 roku.

Zwiedzający Muzeum Zamkowe będą mieli okazję zobaczyć zbiory przechowywane do tej pory w magazynach jako depozyty. Obiekt czynny jest przez cały rok, od wtorku do niedzieli. Wstęp do muzeum i na wieżę: 130 koron (dorośli), 80 koron (dzieci). Rodzinny bilet: 300 koron. Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika. W każdym pomieszczeniu jest do dyspozycji tekst z krótkim opisem eksponatów. Można także wypożyczyć audioprzewodnik oraz zakupić katalog z dokładną prezentacją eksponatów.

Na parterze znajduje się kawiarnia, sklepik i makieta przedstawiająca ten zamek z połowy XVI wieku, autorstwa Jiřego Krampera.

NA TEMAT:

Czeski Krulow leży 25 km na północ od Czeskich Budziejowic (40 min autobusem). Słynie nie tylko z zamku, bo naliczono w nim 250 (!) zabytkowych obiektów. W samym zamku, oprócz wspomnianego muzeum i wieży, zwiedzającym udostępniono dwie trasy. Wrażenie robią bogato wyposażone wnętrza apartamentów, sufity z iluzjonistycznymi kasetonami, wyjątkowy, żółto-niebieski orientalny gabinet z ozdobami fajansowym z Delft. Jest też coś dla amatorów wspaniałego malarstwa - gabinet z flamandzkimi i holenderskimi obrazami z XVI i XVII w. Dzieciom spodoba się paradna kareta wykonana w Rzymie z dwoma sfinksami przy dyszlu oraz Sala Masek z iluzjonistycznymi malowidłami przedstawiającymi postacie z komedii dell'arte. Koniecznie zajrzyjmy do teatru zamkowego z wnętrzami w stylu późnego baroku, czynnego jedynie od maja do września (10.00-11.00 i 13.00-16.00). Jest to jeden z czterech tego typu obiektów na świecie (podobne 2 teatry są w Szwecji, jeden w czeskim Litomyšlu). Zachowany w nienaruszonym stanie, z oryginalną sceną i dekoracjami. Tylko latem możemy odpocząć w pięknych włoskich ogrodach zamkowych (w pozostałych miesiącach są niedostępne dla turystów).

Trzeba pamiętać, że Stare Miasto jest zamknięte dla ruchu samochodowego. Samochód można zostawić na jednym z wielu płatnych parkingów w pobliżu bramy Budziejowickiej. W miasteczku jest wiele kempingów, do dyspozycji turystów są także kwatery prywatne.

W Czeskim Krumlowie możemy też aktywnie spędzić czas, wynająć łódkę, popływać Wełtawą i z tej perspektywy spojrzeć na zamek.

Więcej informacji: www.npu-cb.eu, www.zamek-ceskykrumlov.eu

źródło: Czeska Centrala Ruchu Turystycznego-CzechTourism

 

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.