Aktualności

Dzień Skandynawski - nasza relacja i zdjęcia

Michał Bąk i Joanna Szyndler, 21.06.2011

plakat
plakat
Dokładnie miesiąc temu w Warszawie odbył się Dzień Skandynawski organizowany przez redakcję magazynu Podróże. Zobacz, co się działo na Skwerze Hoovera!

Dokładnie miesiąc temu w Warszawie odbył się Dzień Skandynawski organizowany przez redakcję magazynu Podróże. Zobacz, co się działo na Skwerze Hoovera!

21 maja 2011 spotkaliśmy się na Skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu 60a na imprezie skandynawskiej, której patronowali: Prezydent Miasta Warszawy, Ambasady Danii, Norwegii, Finlandii i Szwecji, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza, Duński Instytut Kultury.

Imprezę o godz.10 rano otworzyło dwóch prowadzących: Toni Hyyryläinen oraz Dariusz Maląg. Na Krakowskim Przedmieściu pojawiły się także postacie Wikingów, Pippi i Mała Syrenka, którzy roznosząc tysiące kolorowych baloników zapraszali do odwiedzenia Dnia Skandynawskiego.

Najmłodsi mogli pod okiem organizatorów malować Muminki i inne postaci z baśni skandynawskich, otrzymując w nagrodę słodycze i drobne upominki. Prawdziwym przebojem okazało się budowanie Lego City, które trwać miało do 15.00, jednak przedłużyło się aż do 19:30!

W samo południe na naszej scenie wystąpił Teatr Marionetkarium, który przedstawił fragment „Nowych szat cesarza” na motywach baśni Andersena. Aktorzy następnie prowadzili warsztaty, pokazując dzieciom jak mogą samodzielnie zrobić kukiełkę i zabrać ją do domu.

Po Tatrze Marionetkarium na scenie pojawiła się Edyta Jungowska promująca czytane przez siebie audiobooki– „Pippi Pończoszanka”, „Dzieci z Bulerbyn”, „Braciszek i Karlsson z dachu”, a po niej Teatr Baj z fragmentem przedstawienia „Świat Garmanna” na motywach powieści współczesnego norweskiego pisarza Stiana Hole. Następnie na scenę zostały zaproszone dzieci i zaczęła się wspólna zabawa z aktorami, zakończona barwną paradą z werblami, okrzykami i skandynawskimi flagami.

Z Okazji Dnia Skandynawskiego na Krakowskim Przedmieściu rozegrano także Pierwsze Nieoficjalne Zawody w Noszeniu Żon. Na start zgłosiły się 4 pary. Zwyciężyli Piotr Kozerski i Paulina Widbek.  Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy odwagi i poczucia humoruJ

O godz. 16 rozpoczęło się niezwykłe karaoke. Niezwykłe, ponieważ wszystkie piosenki wykonywane były w języku fińskim. Odważnymi wykonawcami byli studenci Uniwersytetu Warszawskiego pod przewodnictwem dr Anny Buncler. Na koniec dnia wystąpił zespół „Karuzela Group”, miedzynarodowa grupa muzyczna, w której skład wchodzą artyści z Norwegii i z Polski. Ich nowy projekt to piosenki do słów Agnieszki Osieckiej, Juliana Tuwima i Jacka Kaczmarskiego, kótrym nadali nowe, skandynawskie brzmienie.

Przez cały Dzień Skandynawski w namiocie Skandii próbowaliśmy na trzech rowerach przejechać odcinek z Warszawy do Kopenhagi (671 km w linii prostej). Zabrakło nam niecałych 300 km, dotarliśmy mniej więcej do Gdyni, a to przecież stamtąd promy wypływają do Szwecji;)

W specjalnych namiotach można było także:

-          zobaczyć prezentacje oferty turystycznej i produktów skandynawskich (Volvo, Polferries, Finnlines, Novasol, Visit Denmark, Fjord Line, Visit Norway, Bank DnB Nord, Biuro Turystyki skandynawskiej Fregata, Oriflame, Polska Fundacja Sportu i Kultury);

-          odwiedzić terenową redakcję „Podróży”, a każdy kto chciał, mógł zrobić sobie zdjęcie na tle fiordu i znaleźć się na okazjonalnej okładce miesięcznika.

A w podziemiach restauracji Skwer na wszystkich odwiedzających czekały:

-          prezentacja literatury skandynawskiej (wydawnictwa: Czarne, WAB, Zakamarki, Czarna Owca, Kojro, EneDueRabe);

-          wyświetlanie bajek duńskich przygotowanych przez Duński Instytut Kultury;

-         pokoik miesięcznika "M jak Mama" do karmienia i przewijania najmłodszych dzieci;

-        wystawa ilustracji do baśni H.Ch.Andersena przygotowana przez Duński Instytut Kultury;

-          wystawa poświęcona Astrid Lindgren przygotowana przez Ambasadę Szwecji;

-          wystawa lalek Teatru Marionetkarium;

-          wystawa “Pejzaże powieści kryminalnej” przygotowana przez Ambasadę Szwecji;

-          wystawa fotograficzna “Norweskie inspiracje – od tradycji do współczesności” Elżbiety Dzikowskiej i Izabeli Staniszewski.

Wszystkim, którzy odwiedzili nas w tym dniu, serdecznie dziękujemy! I mamy nadzieję, że na Dniu Skandynawskim spotkamy się także za rok!

NA TEMAT:

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.