HAWANA

Kuba: gorąca wyspa, czyli wieczór w Tropicanie

TANIEC

fot.: sxc.hu

TANIEC
Zniknęły stoły z ruletkami, ale poza tym w najsłynniejszym klubie nocnym na Kubie nie zmieniło się prawie nic od 1931 r., kiedy został otwarty. Kiczowaty, prymitywny i kapiący erotyzmem jest jedyną tego rodzaju hawańską instytucją, której nie zamknięto w surowych czasach rewolucji. Uosabia wszystko, co Kubańczycy kochają w rozrywce - to Tropikana, najbardziej znany klub wyspy.
artykul sponsorowany

Wyspa tropikalna

Przedstawienia zaczynają się o 21.30 (oprócz poniedziałków), jeśli tylko pozwala na to pogoda. „Raj pod gwiazdami" to faktycznie występy w plenerze, regularnie odwoływane w czasie pory deszczowej. Gdy goście schodzą się od 20.30 na kolację lub drinka, amfiteatr jest oświetlony niczym gigantyczna choinka, z błękitnym neonem przy wejściu i ogromną fontanną, w której figlują rzeźby nagich kobiet oświetlone na czerwono i niebiesko, a muzyka przywołuje atmosferę karnawału, wielkiego święta zabawy i radości. Abstrahując od samego przedstawienia, sceneria Tropicany robi wrażenie. Stoliki z miejscami siedzącymi dla 1400 osób amfiteatralnie otaczają scenę, wokół rosną tropikalne drzewa, a pomiędzy ich liśćmi w pogodną noc przebłyskują gwiazdy.

NA TEMAT:

Wyspa erotyki

Występ rozpoczyna 20-osobowa orkiestra. Kobiety w płaszczach ze srebrnej lamy płyną nad sceną na trapezach, mulatas wirują w tańcu, wabiąc piórami, błyszczącym strojem i długimi nogami. Jakby drwiąc z powszechnego i uciążliwego braku elektryczności, tancerki pojawiają się z olbrzymimi żyrandolami na głowach, których żarówki płoną tysiącem świateł. Gdzie indziej na świecie ekstrawagancję na taką skalę można zobaczyć jedynie na czarno-białych filmach. Najłatwiej docenić Tropicanę, cofając się w myślach o jakieś 50 lat. Mimo zmian w prawodawstwie wprowadzonych przez rewolucję, kobiety na wyspie nadal wychowuje się tak, by potrafiły skupiać na sobie uwagę mężczyzn. Kubańczycy uwielbiają pokazy erotyczne, organizowane na mniejszą skalę w różnych miastach w całym kraju, najlepsze w Santiago de Cuba.

Jak przetrwała Tropicana

Tropicana przetrwała do dzisiejszych czasów z uwagi na dochody, jakie przynosi. Bilet wstępu na najlepsze miejsca kosztuje 50 USD, w co jest wliczony tylko jeden koktajl; za możliwość robienia zdjęć trzeba płacić dodatkowo. Klub to także miejsce pracy najbardziej atrakcyjnych jineteras na Kubie, które polują na samotnych turystów, podając się za „studentki tańca". Pierwsza, najbardziej widowiskowa część przedstawienia rozpoczyna się o 21.30 i trwa zwykle do 23.00, w drugiej części, po północy, występują soliści i chór dziewcząt, a po 1.30 goście mogą się bawić w dyskotece do białego rana.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.