Aktualności

Szybciej i ... taniej niz koleją!

Adam Stasiak, 18.04.2011

Wizz Air

fot.: sxc.hu

Wizz Air
Większość osób podróżujących z Warszawy do innych polskich miast wybiera kolej.  Jednak ciągłe remonty torów i trakcji, objazdy i wywołane nimi spóźnienia pociągów sprawiają, że chciałoby się przesiąść w inny środek transportu. Samolot? - Panie, a ile to kosztuje. Okazuje się, że mniej niż pociąg!

Większość osób podróżujących z Warszawy do innych polskich miast wybiera kolej. Jednak ciągłe remonty torów i trakcji, objazdy i wywołane nimi spóźnienia pociągów sprawiają, że chciałoby się przesiąść w inny środek transportu. Samolot? - Panie, a ile to kosztuje. Okazuje się, że mniej niż pociąg!

W Polsce infrastruktura kolejowa pozostawia wiele do życzenia, mimo tego przy obecnych cenach benzyny wiekszośc podróżnych wybiera właśnie ten srodek lokomocji. Dlaczego? To dobre pytanie, może z sentymentu, gdyż 70 lat temu polskie koleje jeździły szybciej niż... dziś, o standardzie usług nie wspominając. Frustracje pasażerów próbuja wykorzystać linie lotnicze, w tym nasz rodzimy przewoźnik LOT.

Loty między polskimi portami ze startem, kołowaniem i lądowaniem zajmują około godziny, podczas gdy jadąc pociągiem na trasie np. Warszawa - Gdańsk, czas ten jest siedmiokrotnie dłuższy.  Jeśli chodzi o ceny rezerwując odpowiednio wcześniej bilety w Locie możemy zarezrwować lot do Katowic za ok. 57 zł, a do Rzeszowa za ok. 45 zł. Ceny pociągów Intercity w pierwszej klasie na tych trasach to odpowiednio 147 i 165 zł.

Nie tylko LOT oferuje szybszą i tańszą podróż. Tanie linie lotnicze Ryanair i Wizzair, dają również możliwość redukcji kosztów i czasu podróży. Chociaż nie latają między portami lotniczymi w Polsce, kupując bilety w promocji Ryanaira np. z Wrocławia do Oslo Rygge, a z Oslo do Gdańska zapłacimy w promocji po 27 złotych za każdy z nich. Przy takich kombinacjach ważne jest odpowiednie skorelowanie terminów lotów, by między jednym a drugim, był czas na odprawę i żeby czas oczekiwania na kolejny lot nie był długi. Jest to raczej opcja dla miłośników latania, jednak również wychodzi znacznie taniej niz transport szynowy.

Może zamiast o zatłoczonym pociągu, (nie zawsze są miejsca w przedziałach), warto przed planowanym wyjazdem posprawdzać co oferują linie lotnicze, gdyż w wielu przypadkach na miejscu będziemy szybciej, a przy okazji zaoszczędzimy parę złotych.

NA TEMAT:

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.