Aktualności

Zamki nad Loarą: polski akcent w Montresor

Magdalena Pokrywka, 13.03.2014

Zamki nad Loarą: zamek w Montresor

fot.: Daniel Jolivet, CC BY, Flickr.com/photos/sybarite48/7502736196/

Zamki nad Loarą: zamek w Montresor
Wśród 300 zamków na Loarą jest jeden, który szczególnie chętnie odwiedzają Polacy. Pałac w Montresor przez 30 lat był własnością Ksawerego Branickiego, który zgromadził w nim pamiątki z Polski m.in. po Janie III Sobieskim. Na tle innych zamków nad Loarą wyróżnia się oryginalnym wystrojem sprzed 150 lat.

Wśród 300 zamków na Loarą jest jeden, który szczególnie chętnie odwiedzają Polacy. Pałac w Montresor przez 30 lat był własnością Ksawerego Branickiego, który zgromadził w nim pamiątki z Polski m.in. po Janie III Sobieskim. Na tle innych zamków nad Loarą wyróżnia się oryginalnym wystrojem sprzed 150 lat.

Do leżącego z dala od głównego traktu Montresor, znajdującego się na liście najpiękniejszych wiosek w całej Francji, docieramy krętą malowniczą drogą pośród lasów, łąk, zbóż i winnic. Ten obiekt to prawdziwy skarb wśród zamków nad Loarą, szczególnie dla Polaków. I to dosłownie, bo trésor w języku francuskim znaczy właśnie tyle, co skarb.

Budowlę, zrujnowaną w czasie rewolucji francuskiej, kupiła Róża z Potockich dla swojego syna, hrabiego Ksawerego Branickiego herbu Korczak. Ten, olbrzymim nakładem kosztów nie tylko gruntownie odrestaurował zamek, ale również urządził pełne przepychu wnętrza w stylu II Cesarstwa. Sprowadził też wiele dzieł sztuki, w tym pamiątki rodzinne i te związane z ojczyzną. Obejrzymy tu obrazy Artura Grottgera, portrety Branickich i Potockich, fortepian z nieistniejącej już paryskiej firmy Erard, a na nim okładkę zapisu nutowego walca autorstwa Fryderyka Chopina, dedykowanego Katarzynie Branickiej. Do tego można zobaczyć mnóstwo cennych pamiątek związanych z królem Janem III Sobieskim, jak choćby tacę wykonaną przez Jacoba Beckhausena, a podarowaną królowi przez miasto Gdańsk.

NA TEMAT:

Warto przede wszystkim podkreślić, że wnętrza i wyposażenie zamku, zgodnie z wolą rodu Branickich, nie były zmieniane od ponad 150 lat, co w porównaniu z innymi zamkami nad Loarą stanowi nie lada gratkę. Jeśli dodamy do tego informację, że niegdyś bywali tutaj Ludwik XI, Karol VIII, Ludwik XII i Franciszek I, to nic nie powinno nas już powstrzymać od przyjazdu do Montrésor. My chętnie zostalibyśmy dłużej, tym bardziej, że po swoich włościach oprowadza nas sam pan Konstanty Rey – obecny administrator zamku, wnuk Jadwigi Branickiej. Gościnności nie należy jednak nadużywać, więc jedziemy dalej – do słynnego zamku Chenonceau.

<< Zamki nad Loarą: Chaumont + zamek w Amboise - tu, gdzie spoczął da Vinci

>> Chenonceau. Zamek nad Loarą, który słynie z burzliwych romansów


Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.