Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Weekendowy przewodnik po Bangkoku – ciekawe miejsca w tajskiej stolicy
Katarzyna Kaszubska, Agnieszka Jakubowska, 29.12.2015
Pierwsze kroki w Bangkoku
Turyści, którzy nie byli wcześniej w Bangkoku, pierwszy krok stawiają przeważnie na Khao San Rd lub równoległej do niej Rambuttri Rd, choćby dlatego, że liczba hoteli, barów, stoisk z koszulkami (i podróbkami znanych marek) i salonów masażu jest tu oszałamiająca! Dzielnicę zdominowali zachodni turyści, dlatego w knajpach serwuje się głównie dania międzynarodowe. Za to wzdłuż ulicy stoją wózki wyposażone w 1-2 patelnie, na których smaży się smaczny makaron pad thai z krewetkami, kurczakiem albo warzywami (50 THB ~ 5 zł/porcja), sajgonki (10 THB ~ 1 zł/porcja), naleśniki (50 THB ~ 5 zł/porcja). Na każdym kroku można kupić kubek świeżych owoców, drinka albo pamiątki.
Po rozpakowaniu walizek zwiedzanie Bangkoku warto zacząć od rejsu po rzece Menam, z dala od hałasu i smogu 8-milionowej metropolii. Szczególnie, gdy nasz pobyt jest krótki, ponieważ większość zabytków leży właśnie nad rzeką. W pobliżu znajduje się między innymi słynny Wat Arun (Świątynia Świtu), który uchodzi za symbol i największą atrakcję Bangkoku. Kompleks składa się z 5 wież zdobionych od zewnątrz tłuczoną porcelaną; najwyższa mierzy 104 m wysokości. Z Taksin Bridge w stronę Arun kursuje łódź ekspresowa Chao Phraya Express (cena biletu w zależności od dystansu waha się w granicach 10-40 THB ~ 1-4 zł). Innym dobrym sposobem na podróżowanie po Menam jest rejs miejskim promem albo zorganizowana wycieczka, która trwa ok. 70 minut.
Ciekawą propozycją jest dom amerykańskiego architekta i przedsiębiorcy Jima Thompsona, gdzie obecnie działa muzeum poświęcone sztuce Azji Południowo-Wschodniej. Kompleks 6 budynków z drewna tekowego (teczyny) wzniesiony w tradycyjnym tajskim stylu sam w sobie jest ciekawostką. Thompson przeprowadził się do Bangkoku z Delaware w latach 40. XX wieku. Pierwszy raz trafił do Tajlandii podczas okupacji japońskiej w 1946 roku jako żołnierz armii amerykańskiej. W latach 50. zaczął produkować tradycyjnymi metodami jedwab, na czym zbił fortunę. W 1967 roku Thompson przepadł bez wieści podczas wycieczki do dżungli w Malezji.
Wstęp 9-18.00, 150 THB ~ 15 zł, gdzie: Soi Kasemsan (2) Song. www.jimthompsonhouse.com
Bangkok nocą
Na wieczornego drinka najlepiej udać się do jednego z barów na dachu drapaczy chmur, skąd najpiękniej widać rozświetlony nocą Bangkok (fot. shutterstock.com). Popularnymi miejscami są Sky Bar na 63. piętrze Lebua State Tower, Vertigo & Moon Bar na 61. piętrze Banyan Tree Hotel czy 32. piętro wieżowca Fraser Suites, gdzie znajduje się klimatyczna restauracja i bar Above Eleven.
Bangkok słynie z wielu „ulic czerwonych latarni”, a najpopularniejsza wśród turystów znajduje się w rozrywkowej dzielnicy Patpong. Nie wszystkie jednak kluby nocne mają tu do zaoferowania wyłącznie tańce go go czy ping pong show, wiele z nich organizuje świetne jazzowe koncerty, w innych można się po prostu zaszyć z drinkiem i zrelaksować.
Dobrym miejscem na wieczorny relaks jest Tuba Bar & Restaurant. Za dnia galeria sztuki i sklep ze starymi meblami, nocą zamienia się w klub retro z lat 70. Najczęściej odwiedzają go studenci. To doskonałe miejsce, aby poznać hipsterski klimat miasta (gdzie: Soi Sukhumvit Rd, stacja metra Ekkamai).
W Teatrze Patravadi połączonym z restauracją Dinner Theatre można rozkoszować się i sztuką, i kuchnią. Pokazy tańca i występy prominentnych tajskich aktorów połączone są z tradycyjną tajską kolacją. Teatr leży na zachodnim brzegu rzeki. Występy tylko w weekendy, bilet należy zarezerwować odpowiednio wcześniej.
O 18.30 na stadionie Ratchadamnoen zaczynają się walki tajskich bokserów (muay thai). Na główny pojedynek trzeba zaczekać do 21.00. Jedną z typowych cech muay thai jest walka w obustronnych uścisku (klinczu), w którym do uderzeń wolno używać jedynie łokci i kolan. Ceny biletów wahają się w granicach 200-1000 THB ~ 20-100 zł.
Stare Miasto
Wyspa Rattanakosin (fot. shutterstock.com), gdzie znajdują się najstarsze zabytki Bangkoku, to idealne miejsce, aby poznać oryginalną tajską architekturę i sztukę. Najważniejszym jest otoczony wysokim murem Wielki Pałac Królewski z 1782 r., gdzie do połowy XX wieku rezydował król (obecny przeprowadził się do pałacu Chitralada). Obok znajdują się Muzeum Narodowe i Galeria Narodowa, a niemal na każdym kroku wyrastają świątynie. Najważniejszą, i największą w Tajlandii, jest Wat Phra Kaeo – Świątynia Szmaragdowego Buddy, gdzie przechowywany jest 45-centymetrowy posąg Oświeconego, narodowy skarb, jedna z najważniejszych atrakcji Tajlandii. W tej części Bangkoku znajdują się również ministerstwa i największy w mieście gmach Uniwersytetu Thammasat.
Blisko, ale już poza murami pałacu, leży jedna z najstarszych i największych świątyń w Bangkoku – Wat Pho, czyli Świątynia Odpoczywającego Buddy z 46-metrowym leżącym posągiem. Pomiędzy głównym pawilonem i holem, w gdzie spoczywa budda, działa centrum tradycyjnego tajskiego masażu, w którym można wypróbować go na sobie albo się go nauczyć. Sklepy medyczne w pobliżu Maharat Rd. przy Wielkim Pałacu mają do zaoferowania olejki, trawę cytrynową i inne specyfiki stosowane podczas masażu, a sprzedawcy chętnie służą radą na temat naturalnych sposobów leczenia.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Jak się zachować za granicą. Poznaj zwyczaje różnych krajów!
- 15 kapitalnych miejsc w Azji Południowo-Wschodniej. Zdecyduj, gdzie spędzisz...
- Jak wygląda kurs gotowania w Laosie?
- TOP 10 atrakcji Tajlandii. Miejsca, których nie możesz przegapić
- Wyspa niespodzianek. 7 miejsc na Cyprze, o których pewnie nie miałeś pojęcia
- Katar znosi wizy dla Polaków