Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Szlakiem Piastowskim w głąb historii. Gdzie zaczynają się dzieje Polski?
Grzegorz Dzięgielewski, 9.11.2018
Pierwsza stolica Polski
Gdzie leży pierwsza stolica Polski? „W Gnieźnie!” – odpowie każdy pilny uczeń klasy 4. Jednak podręczniki upraszczają to, co wiedzą na ten temat historycy. Część z nich uważa, że ważniejszy był gród w Poznaniu. Trudno to rozsądzić, ponieważ z okresu pierwszych Piastów nie zachowały się kroniki i więcej o ich kraju mówią nam ślady zapisane w ziemi i kamieniu, jak grodziska czy kościoły.
Zarówno w Gnieźnie na Wzgórzu Lecha, jak i na Ostrowie Tumskim w Poznaniu powstały pierwsze katedry. Poznańska jest starsza (pochodzi z 968 r.) i to w niej pochowani są Mieszko I i Bolesław Chrobry. Z kolei w Gnieźnie spoczywają relikwie św. Wojciecha, pierwszego polskiego męczennika. To do nich pielgrzymował cesarz Otton III w 1000 r., a jego spotkanie z księciem Bolesławem przeszło do historii jako Zjazd Gnieźnieński.
Nieopodal w Muzeum Początków Państwa Polskiego wśród zebranych pamiątek z czasów piastowskich znajduje się wybity z tej okazji denar z inskrypcją „Gnezdun Civitas” (Państwo Gnieźnieńskie), co sugeruje stołeczną rolę Gniezna.
Obie katedry mają dziś wygląd gotycki, jednak w ich podziemiach znajdziemy relikty romańskich świątyń wybudowanych ponad 1000 lat temu.
Grody na Szlaku Piastowskim
Na przełomie X i XI wieku podstawę państwowości stanowiły grody zakładane na wzgórzach lub nad wodami (miasta i zamki zaczną powstawać trzy wieki później). Głównym budulcem było drewno, stąd też niewiele z tych osad przetrwało do dzisiejszych czasów, a o tym, jak wyglądały i funkcjonowały, dowiadujemy się dzięki archeologom.
W Gieczu na postawie ich badań zrekonstuowano wczesnopiastowskie domostwa, a budynek muzeum w Grzybowie przypomina bramę strzegącą wejścia do niegdysiejszego grodu.
Z kolei na Ostrowie Tumskim w Poznaniu archeologom udało się odsłonić autentyczny fragment wału obronnego, na widok którego w 1005 r. król niemiecki Henryk II porzucił plan zdobycia Poznania. Jak wysoki był ten wał, można zobaczyć na własne oczy w Rezerwacie Archeologicznym „Genius Loci”.
Gdzie odbył się Chrzest Polski?
Tak naprawdę w państwie pierwszych Piastów stolica była tam, gdzie przebywał władca, a ten nieustannie podróżował po kraju. Pretendować do tytułu stołecznego grodu mogą więc również Giecz, Grzybowo i Ostrów Lednicki. W ostatnim z nich, na wyspie na jeziorze Lednica, osadnictwo zupełnie zanikło i dlatego najlepiej zachowały się tu ślady wczesnopiastowskiego grodu. Wciąż widoczny jest wał obronny, a w jego wnętrzu oglądać można pozostałości książęcego pallatium i kościoła.
Bardzo ważnym znaleziskiem na Szlaku Piastowskim są też baptysteria, czyli baseny chrzcielne (wówczas obrzęd chrztu polegał na zanurzeniu całego ciała). Wielu badaczy uważa, że w sytuacji, gdy Gniezno było silnym ośrodkiem kultu pogańskiego, to właśnie Ostrów Lednicki został wybrany przez księcia Mieszka na miejsce przyjęcia chrztu w Wielką Sobotę 966 r.
Po powrocie na stały ląd warto w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy obejrzeć znaleziska z wyspy – broń i przedmioty użytku codziennego.
Gród w Biskupinie
Ulubiony cel wielu wycieczek szkolnych właśnie jednej z nich zawdzięcza swoje drugie życie. W 1933 r. miejscowy nauczyciel, prowadząc grupę uczniów, zauważył zatopione w Jeziorze Biskupińskim dziwne, drewniane konstrukcje. Okazały się one częścią starożytnego grodu zamieszkanego już kilka wieków przed naszą erą. Odkrycie było przełomem w polskiej archeologii, dlatego na podstawie wykopalisk, zrekonstruowano tu część osady. Na półwyspie odnaleziono też znacznie młodsze ślady wioski z czasów piastowskich, którą odtworzono dla odwiedzających, dlatego również Biskupin znajduje się na Szlaku Piastowskim.
Historia Szlaku Piastowskiego
Szlak Piastowski należy do najstarszych i najliczniej odwiedzanych tras w Polsce, turyści chętnie odwiedzają go przynajmniej od XIX wieku. Usytuowane wzdłuż niego zabytki są pamiątką czasów piastowskich, które najliczniej zachowały się na obszarze zachodniej Polski.
W 2012 roku Szlak Piastowski został wyróżniony certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej (POT), która co roku tworzy listę najciekawszych atrakcji w Polsce.
IV-VI w. Słowianie zasiedlają tereny dzisiejszej Polski.
920-920 Piastowie opanowują Wielkopolskę i wznoszą grody w Gnieźnie, Poznaniu, Lednicy, Grzybowie i Gieczu.
966 Książę Mieszko I wraz z dworem przyjmuje chrześcijaństwo.
1025 – Koronacja Bolesława Chrobrego – państwo Piastów królestwem.
Lata 30. XI w. Upadek państwa i zniszczenie grodów Wielkopolski – Kazimierz Odnowiciel przenosi stolicę do Krakowa.
1933 – Odkrycie osady w Biskupinie.
1960 – Powstanie Szlaku Piastowskiego.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Z makabrycznej historii mieszkańcy uczynili atrakcje. Poznaj „Miasto Czarownic”
- Tylko Biebrza, bobry, wy i wasz kamper! Wymarzony weekend z rodziną
- Wysłały list w butelce, po latach dostały odpowiedź! Niezwykła historia...
- Majówka, Mazury i żagle, czyli sprawdzony przepis na sukces. Gdzie wypoczywać...
- Po 30 latach dotarła do adresata. Jaka jest historia pocztówki z Chile?
- Zmiany w hymnie Polski. Gdzie znajduje się oryginalny tekst?