Podkarpacie

Ciekawe miejsca na Podkarpaciu. Niezwykła przyroda, piękne zamki, dwory i skanseny

materiały prasowe, red. kt, 29.07.2016

Zamek w Krasiczynie

fot.: www.shutterstock.com

Zamek w Krasiczynie
Na Podkarpacie jeździ się głównie w Bieszczady. Skupiając się głównie na turystyce górskiej, można przegapić wiele skarbów regionu. A jest w czym wybierać! Rezerwaty przyrody, skanseny, dwory czy jedne z piękniejszych zamków w Polsce. Przedstawiamy najciekawsze miejsca na Podkarpaciu!

Bieszczady to jedne z najpiękniejszych i najdzikszych gór w Polsce. Na myśl o Podkarpaciu przed oczami staje zazwyczaj obraz łagodnych zboczy i połonin. W województwie znajduje się jednak mnóstwo mniej znanych, ale równie malowniczych miejsc, które zasługują na uwagę.

NA TEMAT:

Rezerwaty przyrody

Będąc na Podkarpaciu, nie można przegapić tutejszych rezerwatów. Przyrodniczą wycieczkę warto zacząć od wizyty w rezerwacie Zwiezło. Słynie on z tzw. Jeziorek Duszatyńskich, które powstały w 1907 roku w wyniku długotrwałych deszczy.

Atrakcjami są również Potok Olchowaty, który kaskadami spada z większego do mniejszego zbiornika oraz Główny Szlak Beskidzki przebiegający od Komańczy aż po Chryszczatą.

Innym ciekawym miejscem jest rezerwat Prządki. Bywa określany rezerwatem geologicznym przyrody nieożywionej. Dlaczego? Ponieważ występują tam nietuzinkowe twory skalne nazywane „grzybkami”. Powstały w wyniku erozji i osiągają wysokość nawet 20 metrów. Wiele tworów skalnych ma swoje wyjątkowe nazwy, np. Prządka-Matka, Baba, Herszt czy Zbój Madej.

Fani rzadko spotykanych gatunków fauny i flory obowiązkowo muszą odwiedzić Arboretum w Bolestraszycach, Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych i Centrum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej.

Podkarpacie szlakiem historii

Na Podkarpaciu znajdują się również jedne z ciekawszych zamków w Polsce, skanseny, zabytkowe kościoły i dwory. Wiele z nich wpisanych zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kościół w Haczowie, pochodzący z I połowy XV wieku, to największy drewniany kościół gotycki w Europie. Nie tylko sam budynek ma unikatową wartość. Bardzo cenne jest również jego wyposażenie – kamienna chrzcielnica, piętnastowieczne rzeźby czy barokowy ołtarz.

W planie wycieczki po Podkarpaciu koniecznie trzeba uwzględnić wizytę w zespole zamkowym rodu Lubomirskich w Łańcucie, zamku w Krasiczynie, pałacu Łosiów w Narolu, pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu oraz Dworze Kombornia w Korczynie.

Historia tego ostatniego sięga czasów Kazimierza Wielkiego. Dwór miał pierwotnie charakter obronny, a otaczające go malownicze stawy według historyków mogą stanowić resztki fosy. Mało kto wie, że historycznie nazwa dwór nie odnosiła się tylko do budynku mieszkalnego szlachty, ale do całego kompleksu zabudowań powiązanych z folwarkiem i wsią. Składały się na niego oficyny folwarczne, dom pański (to, co potocznie nazywa się dworem), kaplice, spichlerze, stajnie, oranżerie i rozległe parki. Wszystkie te elementy można podziwiać w Korczynie.

Dzisiaj w dworze mieści się spa i hotel wpisany do programu Heritage Hotels Poland, który skupia obiekty wpisane do rejestru zabytków, aby pielęgnować związane z nimi tradycje.

Dwór Kombornia w Korczynie

Dwór Kombornia w Korczynie, fot. Shutterstock.com

Inne ciekawe miejsca na Podkarpaciu

Podkarpacie przyciąga nie tylko fanów natury czy historii. Ciekawymi miejscami mogą okazać się ośrodek szybowcowy w Bezmiechowej (istniejący od 1929 roku i uznawany za kolebkę polskiego szybownictwa), Zootechniczny Zakład Doświadczalny w Odrzechowej, w którym do dziś organizowane są rajdy konne i konne przepędy bydła oraz ośrodek garncarski w Medyni Głogowskiej.

Wartymi uwagi są też muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, gdzie powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej, niemiecki poligon rakietowy z II wojny światowej w Bliźnie czy najwyższa w Polsce zapora wodna na Jeziorze Solińskim.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.