Porady

Jak samodzielnie zorganizować rejs morski? Część 5 - zaopatrzenie na rejs i choroba morska

Magdalena Banasik, 13.06.2011

Porto Carras

fot.: Istock

Porto Carras
Co zabrać ze sobą w rejs, gdzie robić zakupy? I czy da się uniknąć choroby morskiej?

Zaopatrzenie na rejs

W przypadku wypłynięcia z Polski zakupy należy zrobić na miejscu, pamiętając o dużej ilości wody,  kilku porcjach gotowych obiadów, aby w razie cięższych warunków pogodowych nie głodować, a tylko zalać gorącą wodą coś błyskawicznego. Jeśli wypływamy na Morze Śródziemne, nie musimy zapasów ciągnąć ze sobą. Produkty w supermarketach  za granicą nie różnią się cenowo od polskich.  Najlepiej kupować lokalne produkty, bo są najsmaczniejsze i najtańsze. Ciężko sobie wyobrazić wakacje bez zimnego piwka lub dobrego wina ale…. Nigdy na morzu. W porcie, w osłoniętej zatoce z perspektywą dobrej pogody – wtedy tak. Pamiętajmy też o apteczce i kremach z filtrem, okularach słonecznych i dobrej, wiatrochronnej kurtce.

NA TEMAT:

Choroba morska

Częstą przyczyną wczesnego zniechęcenia do żeglugi po morzu bywa choroba morska. Pamiętam rejs po Bałtyku, gdy koleżanka wysiadła w pierwszym porcie i resztę trasy pokonywała pociągiem, dojeżdżając do nas na noclegi. Na chorobę morską nie ma mocnych, w apteczce zawsze należy mieć Aviomarin lub plastry Transway. Oba środki zmniejszają objawy choroby lokomocyjnej i morskiej. Zawsze pomaga też dobre nastawienie, zaufanie do kapitana i przebywanie w rozbujanych momentach na zewnątrz, z wzrokiem skierowanym na jeden punkt odniesienia lub na horyzont.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.