KOSZYCE

Słowacja: Koszyce

Katedra św. Elżbiety w Koszycach

fot.: www.slovakia.travel

Katedra św. Elżbiety w Koszycach
Koszyce przegrały niegdyś historyczną rywalizację o miano stolicy Słowacji. Będąc w tym miejscu, trudno znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego.

Jak Dojechać?

Samolotem: Z Warszawy Do Koszyc dolecimy najtaniej liniami węgierskimi liniami Malev z przesiadką w Budapeszcie (ceny od 800) Możemy skorzystać też z niedawno otwartego połączenia LOTu do Bratysławy (www.fru.pl - ceny ok.430zł). Z Bratysławy bezpośrednim pociągiem do Koszyc  dotrzemy w ciągu 4,5 godz. (www.zsr.sk)Pociągiem: pospieszny z Krakowa do Żyliny, później Intercity do Koszyc Predmestie. Czas: 9 godzin. Pospieszny z Warszawy (odjazd: 21) do czeskiego Bogumina , z Bogumina  do Koszyc. Czas: 13 godzin. Ceny: bilet z Warszawy - 405 zł, z Krakowa 285 zł.

NA TEMAT:

Kłótnia o Wino

Słowacy i Węgrzy od lat kłócą się o wino, a dokładnie o region geograficzny Tokaj - jedna jego część leży po stronie słowackiej, druga po węgierskiej. Węgrzy twierdzą, że ich wino jest oryginalne, a słowackie to tylko marna podróbka, która obraża świętą, narodową markę . Warto jednak wybrać się do fabryki Tokaj & CO (największy producent Tokaja na Słowacji) w miejscowości Malá Tŕňa (www.tokaj.sk). Zobaczmy tam proces dojrzewania i produkcji wina oraz kupimy kilka butelek tego alkoholu (np. Omsove, Tokajske Vybery czy Tokajska Lipovina). Z Koszyc jedziemy na południowy wschód drogą 552, za miejscowością Zemplinska Nova Ves odbijamy w stronę granicysłowackiej, wjeżdżając na drogę nr 79 (ok. 50 km od Koszyc).

Tygrys z Niedźwiedziem

W Kavečanach, 10 km od Koszyc, znajduje się ogród zoologiczny (www.zookosice.sk), w którym można podziwiać między innymi: konie huculskie, pawiany i tygrysy sumatrzańskie. Obok egzotycznych okazów także bardziej swojskie niedźwiedzie i rysie. Wstęp: 0,50-2 €. Dojazd: samochodem lub autobusem nr 29. Zajrzyjmy także do planetarium (www.stm-ke.sk), gdzie zobaczymy wizualizacje obiektów pojawiających się obecnie na niebie (gwiazd, planet, mgławic) oraz wizje galaktyk przyszłości. Bilety: 1,5-3 €. Warto także wybrać się do największego ogrodu botanicznego na Słowacji, gdzie rośnie ponad 4000 gatunków roślin oraz 1000 rodzajów kaktusa (www.bz.upjs.sk).

Maraton Atrakcji

Koszyce, drugie co do wielkości miasto Słowacji, położone jest nad rzeką Hornád w Kotlinie Koszyckiej. Dla miłośników wędrówek polecamy niewysokie Góry Tokajsko-Slańskie oraz Góry Wołowskie. Blisko Koszyc znajdują się dwa idealne miejsca dla miłośników sportów zimowych. Są to Kavečany (www.kavecany.sk) oraz centrum narciarskie Krompachy Plejsy (www.plejsy.com). Więcej na: www.cassovia.sk/starclub. W pobliskich Herlanach znajduje się gejzer z zimną wodą, która wybucha co ok. 30 godzin na 20-30 minut. Na tamtejszej poczcie zapytajmy o godzinę najbliższej aktywności gejzeru. W Koszycach odbywa się także najstarszy w Europie Maraton Pokoju. Każda pełnoletnia osoba może wziąć w nim udział. Najbliższy odbędzie się 1 października (www.mmm.sk). Podniebne loty balonem oferuje Firma ADS (www.balon.sk), Tor bobslejowy Kavečany - bobová dráha (Terchovská 7, tel. +421 55 633 49 01) - to idealna zabawa dla rodzin z dziećmi. Obiekt ma trzy tunele i liczy 800 metrów.

Haluksy i Treska na Obiad

Najbardziej popularne i tradycyjne dania to bryndzové halušky - rodzaj makaronu z ziemniaków i owczego sera - oraz treska, czyli sałatka z dorsza i warzyw polana majonezem. Bogate menu posiada Bistro u Starej Mamy (ul. Bočná 9). Tradycyjnie przyrządzona wieprzowina z jajkami i sosem tatarskim koszuje tu 4€, koszycki schab, wątróbki zjemy za 3 €, babcina kieszeń, czyli pierś z kurczaka z pieczarkami oraz ryby, to wydatek rzędu nieco ponad 2 €. Potrawy wegeteriańskie oferuje Ajvega veža na ul. Orlia 10. Keltska Krčma (www.keltskakrcma.sk) to z kolei miejsce nowoczesne, ale i stylowo urządzone: łuki, starożytne sklepienia, a w menu m.in. wieprzowina z sosem morelowym. Inne miejsca godne polecenia to Karczma Mlyn (www.karczmamlyn.sk) i Koliba (www.kolibake.sk).

Słowackie Piwo i Życie Nocne

Najbardziej popularne piwa słowackie to Smädný Mních (Spragniony Mnich) i Zlatý Bažant (Złoty Bażant). Pub Golem (www.pivovar-golem.sk) posiada własny mikrobrowar. Miejsce popularne wśród studentów, dawniej przesiadywały tu grupki literatów. Dla miłośników zabawy Chicago Pub (ul. Moyzesova 64) z DJ-em lub muzyką na żywo. Piano Café to z kolei bardzo stylowo urządzone miejsce, w którym możemy zarówno coś zjeść, czegoś się napić, potańczyć lub obejrzeć wystawę (www.piano-cafe.sk). Dla miłośników jazzu The Jazz Club (www.jazzclub-ke.sk). Najwięcej klubów, restauracji i galerii znajduje się na ul. Hlavni Namesti. Cena piwa w barach ok. 4 zł.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.