PETERSBURG

Sankt Petersburg

Romana Kuffel, 9.02.2011

Letnia rezydencja Katarzyny Wielkiej

fot.: Istock

Letnia rezydencja Katarzyny Wielkiej
W Wenecji Północy poczujesz się jak Sobieski po zwycięstwie pod Wiedniem - olśni cię imperialne bogactwo.

Jak dojechać?

Tu Zachód spotyka się ze Wschodem, więc obowiązują wizy. Najszybciej dostaniesz się samolotem - z Warszawy w dwie godziny na lotnisko Pułkowo II. Bezpośredni przelot oferuje LOT - od 700 zł za bilet w obie strony. Tańszą ofertę ma łotewski tani przewoźnik Air Baltic - ceny już od 600zł.

 

Gdzie jeść?

Pyszne bliny za 20-30 rubliczy kwas chlebowy można spróbować w Blin Donalt's (Żukowskiego 18). W restauracji Ryba (Akademika Pawłowa 5a) obejrzysz dodatkowo z góry Newę i okolice. Modne i kultowe puby to XXXX II Bar (Sowiet 34) i Dickens (Fontanka Nabiereżnaja 108). "Designerskim miejscem, jeszcze niezbyt spopularyzowanym, jest klub muzyczny A2 (www.a2club.su) oraz Oxford (Newski Prospekt 105)", mówi Anna Filipczyk, dyrektor handlowy w firmie Laguna w St. Petersburgu

 

NA TEMAT:

Gdzie przenocować?

Najlepiej wybrać hostel (www.hostelworld.com) w pobliżu historycznego centrum. Polecamy: Zimmer Nice Hotel (Małaja Morskaja 8), City Hostel St. Petersburg (Newski Prospekt 16) i Nord Hostel (Bolszaja Morskaja 10).

 

Jak się poruszać po mieście?

Najwygodniej metrem. Bilet tygodniowy na 10 przejazdów kosztuje 210 rb, żeton na jeden przejazd - 25 rb. Najszybciej marszrutą (minibusem), bilet za jazdę jak śledzie w beczce kosztuje średnio 20 rubli.

 

Gdzie kupować?

Na Newskim Prospekcie jest dużo sklepów tanich i drogich - jak luksusowe delikatesy Jelisiejewa w secesyjnych wnętrzach z witrażami.

Co zobaczyć?

"Na nas wrażenie zrobił pałac admiralicji, Sobor Kazański, plac Pałacowy z pomnikiem Miedzianego Jeźdźca (Piotra I) i Pałacem Zimowym, w którym znajduje się Ermitaż z ogromną kolekcją sztuki światowej. Za 120 rubli można wdrapać się na wieżę Soboru Izaakijewskiego i z góry obejrzeć okolicę", radzą Danuta i Tomasz Gryka, podróżnicy z Poznania. Dotarliśmy do Twierdzy Pietropawłowskiej - ogromnej i pięknej, jak wszystko w Petersburgu. Słynny pancernik "Aurora", szary, zaniedbany, nie powala, ale to jeden z symboli miasta.

 

Codziennie Sylwester

Jeśli spóźniłeś się na sylwestra do Petersburga, nic straconego. "W klubie Purga (nabrzeże Fontanki 11, otwarty w godz. 16-6) każdej nocy wita się nadejście nowego roku. Są zimne ognie, szampan i sylwestrowa atmosfera", mówi Krzysztof Czauderna, wieloletni miłośnik tego miasta .

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.