Porady

Mapa ginącego świata – dowiedz się, czego nie przywozić z podróży

materiały prasowe, 11.02.2016

Nigdy nie kupuj pamiątek wykonanych z fragmentów rafy koralowej

fot.: www.shutterstock.com

Nigdy nie kupuj pamiątek wykonanych z fragmentów rafy koralowej
Wybierając się na wakacje, oprócz okularów przeciwsłonecznych, aparatu i przewodnika warto spakować mapę ginącego świata. Uchroni nas przed konsekwencjami niewiedzy, a dziką przyrodę przed wyginięciem. Na polskie lotniska trafiło właśnie 30 tysięcy takich map. Dowiemy się z nich, czego nie wolno przywozić z zagranicznych wyjazdów.

Mapa ginącego świata informuje, że z Ameryki Południowej, Środkowej i z Karaibów nie wolno przywozić m.in. odzieży i elementów ubioru wykonanych z wełny wikunii, wyrobów z twardych koralowców czy obrazków ze skrzydeł motyli lub ususzonych okazów.

W Ameryce Północnej wystrzegajmy się rzeźb z kłów morsa czy tzw. „łapaczy snów” oraz innych ozdób wykonanych z piór ptaków drapieżnych i sów.

W Azji niektórzy sprzedawcy będą nas namawiać do zakupu produktów tradycyjnej medycyny chińskiej, koników morskich w formie ozdób czy szali z wełny antylop – zawsze odmawiajmy!

NA TEMAT:

Z Afryki nie przywoźmy wyrobów z kości słoniowej czy rogów nosorożca i biżuterii z koralowców czy fragmentów rafy koralowej.

Kraje Europy Południowej i basenu Morza Śródziemnego obfitują w pamiątki z całego świata. Natkniemy się tu na prawie wszystkie z wymienionych wyżej przedmiotów, a to tylko kilka przykładów. Lista jest znacznie dłuższa.

Mapa ginącego świata

Dowiedz się, czego nie wolno przywozić z poszczególnych kontynentów. Pobierz mapę ginącego świata ze strony ginacegatunki.pl.

Mapy ginącego świata na lotniskach

Ulotki trafiły na lotniska w Gdyni, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Przemyślu i Wrocławiu. Celnicy będą przekazywać je turystom wybierającym się w daleką podróż. Celem map jest edukacja i ograniczenie liczby nieświadomych decyzji podejmowanych podczas wyjazdów, które przyczyniają się do zwiększania nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami.

Tu warto przypomnieć, że do ochrony zagrożonych gatunków zwierząt i roślin zobowiązani jesteśmy prawem. Polska 25 lat temu podpisała Konwencję Waszyngtońską, która obliguje obywateli do skutecznej ochrony zagrożonych gatunków zwierząt i roślin.

Zakazane pamiątki

Dane wciąż są alarmujące. Ponad 30 tysięcy gatunków roślin i zwierząt na całym świecie zagrożonych jest wyginięciem z powodu nielegalnego handlu. Roczne zyski ze światowego handlu zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt sięgają kilku miliardów dolarów. Jest to trzeci, co do zyskowności nielegalny proceder na świecie – po handlu bronią i narkotykami.

Ze schwytanych zwierząt tworzone są pamiątki, które następnie kupują często niczego nieświadomi turyści. Dodatkowo, części ciał zagrożonych gatunków są wykorzystywane na potrzeby tradycyjnej medycyny azjatyckiej.

Zobacz, w jaki sposób powstają przedmioty wykonane z gatunków zwierząt chronionych prawem:

Los tysięcy gatunków zależy od przemyślanych decyzji konsumentów na całym świecie, również w Polsce. Wejdź na stronę ginacegatunki.pl i dowiedz się więcej.

Mapa ginącego świata powstała w ramach akcji Ginące Gatunki, która ma na celu pokazanie skali problemu nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt i uświadomienie jak ważne są nasze decyzje konsumenckie i jak duży mają one wpływ na wymieranie gatunków.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.