TUNEZJA

TUNEZJA Nurkowanie w Tabarce

Tomek Grzywaczewski, 18.09.2014

Tunezja, Tabarka

fot.: LouLouPhotos, shutterstock.com

Tunezja, Tabarka
Tunezja kojarzy się głównie z wycieczkami all inclusive i plażowaniem. Tymczasem podwodny świat u jej wybrzeży skrywa niespodzianki w postaci rafy koralowej, jaskiń i grot.

Tunezja. Nurkowanie w Tabarce

Najlepszym miejscem do nurkowania w całej Tunezji jest podobno Tabarka. W położonym przy granicy z Algierią miasteczku panuje senny klimat prowincji. Nie ma tu klubów nocnych ani wielu turystów – malutkie kawiarenki serwują słodką, miętową herbatę z orzeszkami piniowymi, a w skromnym porcie cumują w większości łodzie rybackie. Pobliskie wzgórza pokrywają gęste lasy sosnowe. Można tutaj uprawiać trekking i kolarstwo górskie. Znakiem rozpoznawczym regionu są bociany, które mają w tych okolicach swoje tereny lęgowe. Ale najważniejsze jest morze.

W niewielkiej odległości od brzegu znajduje się łatwo dostępna rafa koralowa, a także miejsce zwane Rocher aux Mérous, czyli Skała Graników. Gromadzą się tutaj całe ławice tych ryb. Nieopodal leży głęboka na 12 m Gołębia Grota, dostępna nawet dla początkujących nurków, a dookoła rozciąga się plątanina skalno-koralowych tuneli kryjących setki morskich zwierząt i roślin. Biorąc pod uwagę bogactwo życia wodnego na rafie, nic dziwnego, że jeszcze do niedawna organizowano tutaj festiwal fotografii podwodnej Coralis.

Tabarka kusi podwodnym światem, łagodnym klimatem i bezpretensjonalną atmosferą, której nie przytłacza nawet ciąg hoteli na wybrzeżu. Doskonałym punktem widokowym jest zamek, wybudowany w XVI wieku przez Genueńczyków. Z fortecy położonej na skalistym, ostro wcinającym się w morze cyplu, można dostrzec algierskie wybrzeże. A kiedy znudzi nam się spokój Tabarki, wystarczy pół dnia, by dojechać do tętniącego życiem kurortu.

NA TEMAT:

Co zabrać

CERTYFIKAT

Certyfikat nurkowy PADI lub CMAS – większość centrów wymaga dokumentów poświadczających umiejętności, w szczególności przy głębszym nurkowaniu. W przypadku ich braku możliwe są nurkowania szkoleniowe z divemasterem. Ponadto, niektóre ośrodki oferują również tzw. nurkowanie przypominające dla osób, które robiły kurs nurkowy, ale od dłuższego czasu nie nurkowały.

PODSTAWOWY SPRZĘT

Zestaw ABC (maska, fajka, płetwy, pianka) można oczywiście wypożyczyć w punktach nurkowych, ale znacznie wygodniej jest dysponować własnym podstawowym sprzętem.

FILTR UV

Krem z wysokim filtrem UV – Tunezja to bądź co bądź Afryka, słońce operuje tutaj bezlitośnie i o poparzenie nietrudno.

Podstawowe zasady

1. Nigdy nie nurkuj sam.

2. Nie wolno nurkować, jeżeli ma się katar, problemy z uszami lub zatokami.

3. Pod wodą oddychaj równomiernie i nigdy nie zatrzymuj powietrza z automatu oddechowego.

4. Przed nurkowaniem przećwicz najważniejsze znaki służące do komunikacji pod wodą oraz sprawdź sprzęt.

5. Bezwzględnie stosuj się do zasad dotyczących dekompresji, a zatem przy wynurzaniu rób odpowiednie przystanki bezpieczeństwa. Przynajmniej jeden z nurków powinien dysponować komputerem nurkowym.

6. Nie wybieraj się na nurkowanie tego samego dnia, kiedy przyleciałeś. Nagłe zmiany ciśnienia mogą niekorzystnie wpłynąć na przebieg dekompresji.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.