TUNIS

Tunis: Przewodnik w pigułce

Kamila Sieruga, 21.01.2011

meczet w Tunisie

fot.: Istock

meczet w Tunisie
Prawie nie ma tu turystów, a słońce świeci przez większość roku. Do tego starożytne zabytki, paryskie kamienice i 300 rodzajów kuskusa

Spać w Mieście i na Plaży

W Tunisie znajdzie się nocleg dla każdego. W Carlton Hotel ceny zaczynają się już od 10 euro(www.carlton.com.tn). Hotel Solymar (cena ok. 20 euro) znajduje się spory kawałek od miasta, jednak bezpośrednio nad morzem (www.solymar-hotel.com). Blisko starego miasta znajduje się Le Diplomat Hotel (ceny od 28 euro, 44 Avenue Hedi Chaker 1002, (www.diplomat-hotel-tunis.com).

NA TEMAT:

Jak Dojechać?

Z Polski nie ma lotów bezpośrednich do Tunisu. Za przelot z jedną przesiadką liniami Alitalia zapłacimy ok. 1700 zł. Innym rozwiązaniem jest podróż statkiem z Włoch, Francji lub Hiszpanii. Prom z Palermo płynie 11 godzin (39 euro, samochód 70 euro, www.viamare.com). Z Marsylii (podróż ok. 21-23 godziny) koszt znacznie przewyższy 100 euro. Nie trzeba jednak specjalnie tu przyjeżdżać, wystarczy podczas wakacji w Tunezji zarezerwować sobie jeden dzień na zwiedzanie miasta. Tym bardziej że z kurortami Tunis łączy znakomita autostrada. Miasto znajdujące się 10 km od morza w przeciwieństwie do turystycznych części Tunezji nie jest oblegane przez przyjezdnych. I w tym jego urok!

Prawie Jak Paryż

Ville nouvelle to szerokie bulwary i małe uliczki o francuskim charakterze. Stoją tam kamienice w paryskim stylu, z których każda ma swoją przytulną kawiarnię. Wszędzie śródziemnomorska roślinność, w której cieniu starsi panowie grają w boule. Tunis jest bardzo bezpiecznym miastem. Jedynie dzielnica Halfaouine znana jest z krążących na skuterach wyrywaczy torebek. W nowym Tunisie jest niewiele zabytków. Warto odwiedzić katedrę Saint Vincent de Paul. To niezwykła mieszanka gotyku, stylu bizantyjskiego i arabskiego.

Złoto i Olejki

Jedną z atrakcji Tunisu są arabskie suki. Głównym targowiskiem jest Grand Souq des Chechias, czyli Bazar Czapek, a dokładniej fezów - charakterystycznych tunezyjskich nakryć głowy. Wpaść też trzeba na Suq el Attarin, suk perfumiarski, na którym można kupić orientalne esencje i olejki. Warto wspomnieć o Suq el Berqa, gdzie handluje się złotem. Niestety ceny są wyższe niż w Egipcie i Syrii, koniecznie trzeba się jednak targować. Cena może spaść nawet o połowę!

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.