Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Odkrywając perły szlaku Ogińskich: Kościół Trójcy Świętej w Rykantach
ARTYKUŁ SPONSOROWANY, Marius, podróżnik z Litwy, 1.06.2022
Do tych ostatnich niewątpliwie należy wieś przykościelna Rykanty, która dzięki kościołowi pw. Trójcy Świętej zasłużyła sobie na zaszczytne miano „przystanku” na tym szlaku. Zdaniem specjalistów, choć w kościele tym nie brakuje elementów gotyckich, w kontekście litewskiej architektury sakralnej można go uznać za przykład dość rzadkiego na Litwie stylu renesansowego. Swoją drogą historia świątyni związana jest z imieniem słynnego litewskiego magnackiego rodu książąt Ogińskich.
Kościół Trójcy Świętej w Rykantach to jeden z najstarszych kościołów w rejonie trockim. Według źródeł historycznych w 1585 roku został on zbudowany przez właściciela dworu w Rykantach Adama Talwosza. Piękno kościoła podziwiali nawet ci, którzy podróżowali po największych miastach europejskich. Uważa się, że drewniany kościół w Rykantach był jednym z pierwszych ewangelicko-reformowanych kościołów na Litwie. Jako wyznawcy katolicyzmu Ogińscy otrzymali parafię rykancką w spadku, według dalszego pokrewieństwa. W 1655 roku w czasie wojny polsko-litewskiej z Rosją kościół został poważnie zniszczony i splądrowany.
Kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego Marcjan Ogiński restaurował zabytkowy kościół przez ponad trzy dekady, a ostatecznie w 1688 roku przekazał go klasztorowi dominikanów w Trokach – tym samym czyniąc go kościołem katolickim. W 1921 roku powstała tu Parafia Trójcy Świętej w Rykantach. Kolejnym ciekawym doświadczeniem wyprawy do Rykantów jest odbywający się tu odpust – coroczne obrzędy liturgiczne będące wielkim świętem nie tylko dla miejscowej ludności. Po uroczystej Mszy świętej i procesji społeczność lokalna i goście Rykantów miło spędzają czas na organizowanym z tejże okazji festynie, omawiając aktualności i dzieląc się nowinkami. Niedziela Trójcy Świętej obchodzona jest tydzień po Zesłaniu Ducha Świętego na cześć jednej z podstawowych prawd wiary chrześcijańskiej, a mianowicie wiary w Trójcę Przenajświętszą. Uroczystość ta została ogłoszona przez papieża Jana XXII powszechną.
Poradnik podróżnika
Szlak krajoznawczy dziedzictwa kulturowego Ogińskich i jego obiekty ściśle wiążą się z rodziną Ogińskich i jej spuścizną na Litwie. Oprócz kościoła w Rykantach szlak ten obejmuje również: Kościół w Jewiach w rejonie elektreńskim, Pałac Ogińskich w Płungianach, Zespół pałacowy w Wilejszach, Kościół Świętego Ducha, Uniwersytet Wileński – Obserwatorium Uniwersytetu Wileńskiego. Śledź informacje o odpustach i innych uroczystościach liturgicznych w Rykantach tutaj: https://eventstrakai.lt/pl.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Nic tak nie scala związku jak wspólne podróżowanie
- Samochodem za granicę. Jak przygotować się do podróży swoim lub wypożyczonym...
- Nowa praca marzeń? Para ogłasza, że szuka niani na podróż dookoła świata....
- Wyrusz w podróż dookoła świata za darmo!
- Rusz pociągiem w peruwiańskie Andy
- Ryanair wprowadza nowe zasady dotyczące bagaży