CYPR

Pafos, Europejska Stolica Kultury 2017, ma kalendarz imprez pełen po brzegi. A w nim 300 powodów, by w tym roku odwiedzić Cypr

Grzegorz Dzięgielewski, 10.02.2017

Wystawa fotograficzna w murach bizantyńskiego zamku w Pafos

fot.: Grzegorz Dzięgielewski

Wystawa fotograficzna w murach bizantyńskiego zamku w Pafos
Cypryjskie słońce, morze, krajobrazy i jedzenie od lat ściągają na wyspę mnóstwo gości. W tym roku wabić ich będzie też kultura. Nie tylko ta starożytna, zaklęta w mitach i ruinach, ale też żywa i współczesna. Pafos, jest tegoroczną Europejską Stolicą Kultury i ma ponad 300 wydarzeń w tegorocznym kalendarzu imprez.  

W dawnych mitycznych czasach panował na Cyprze król Pigmalion. Rozczarowany mieszkającymi na wyspie kobietami postanowił wyrzeźbić kobiecy posąg z kości słoniowej. Rzeźba była tak realistyczna i piękna, że król zakochał się w niej. Usłyszawszy jego historię bogini Afrodyta ożywiła posąg. Kobieta przyjęła imię Galatea i została żoną Pigmaliona. Według jednej z wersji mitu urodził się im syn, według innych córka. Wszystkie jednak są zgodnie, że ich dziecko miało na imię Pafos i gdy dorosło, założyło miasto nazwane swoim imieniem, które przez wiele wieków było stolicą Cypru.

Nic dziwnego więc, że z taką historią w zanadrzu Pafos wyprzedziło inne miasta Cypru w wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Choć licząca 32 tysiącami mieszkańców mijescowość jest mniejsza od Larnaki, Limassol czy Nikozji, w tym roku to właśnie tutaj będzie biło serce sródziemnomorskiej wyspy.

NA TEMAT:

Cypr, Grobowce Królewskie w Pafos
Cypr, Grobowce Królewskie w Pafos, fot. Grzegorz Dzięgielewski

Wejdź w kilmat Pafos - atrakcje miasta i okolicy 

Około IV wieku p.n.e. mieszkańcy Palaepaphos (Stare Pafos), miasta położonego w rejonie dzisiejszej miejscowości Kouklia przenieśli sie w bardziej dogodne miejsce do życia - na nadmorski półwysep w pobliżu spokojnej zatoki. Tu powstało Nowe Pafos, które przez kilka stuleci było głównym miastem Cypru. Dzisiaj w jego miejscu znajduje się Park Archeologiczny, gdzie ekipy naukowców suckesywnie odkrywają kolejne ślady świetności starożytnego Pafos. Do najbardziej efektowynych należą mozaiki z czasów rzymskich. Od przypadkowego okrycia przez rolnika w latach 60. ubiegłego wieku odsłonięto ich dość sporo. Najwięcej zobaczymy ich w Domu Dionizosa, który, jak sugerowałaby nazwa, był miejscem tańców i ucztowania. Przedstawiają głównie postacie z mitologii i zachwycają detalami, kolorami, a przede wszystkim dobrym stanem, w jakim się zachowały.

Wycieczka w głąb historii czeka nas również w Grobowcach Królewskich, które liczą sobie dobre 2 tysiące lat. Nazwa jest nieco myląca. Nekropolia nigdy nie była miejsce pochówku królów, bo takowi na Cyprze w owym czasie nie panowali. Znajdują się tu grobowce artsytokratów i dostojników wykute w jasnym piaskowcu. Do kilku z nich można wejść i obejrzeć zachowane kolumny i fragmenty fresków.

Wrażenie robi także bizantyński zamek strzegący wejścia do portu. Zniszczony przez trzęsienie ziemi, a potem Wenecjan został odbudowany przez Turków.  W obecnej formie jest raczej niedużym fortem niż zamczyskiem, stąd w internetowych relacjach ze zwiedania obiektu można czasem znaleźć nutkę rozczarowania, że poza ładnym widokiem z murów na port nie wiele więcej jest tu. W tym roku jednak na pewno warto tu zajrzeć. Podczas Europejskiej Stolicy Kutury wnętrze zamku będzie adaptowane jako przestrzeń wystawiennicza i stanie się kameralną galerią.

Dystrykt Pafos to także dobre miejsce na spotkanie z cypryjską przyrodą. Znajdujący sie na zachodnim krańcu wyspy półwysep Akamas jest najbardziej dzikim zakątkiem na Cyprze. Stanowi on niemal w całości rezerwat przyrody. Poruszać się tu można tylko po wytyczonych szlakach  - pieszo, konno, rowerem, quadem lub jeepami. Jego największym klejnotem jest plaża Lara, gdzie co roku latem przybywaja żółwie morskie, by złożyć jaja.  

Pafos, Ceremonia otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury
Pafos, Ceremonia otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury, foto LARKO, Pafos / materiały prasowe

Najciekwsze wydarzenia Europejskiej Stolicy Kultury 2017

Mottem Europejskiej Stolicy Kultury 2017 w Pafos została "Fabryka na wolnym powietrzu". Hasło to ma podwójne znaczenie. Sugeruje że większość wydarzeń planowanych na ten rok będzie odbywać się na otwartej przestrzeni, a wstęp na wiele z nich będzie bezpłatny.  Ale wskazuje też na Cypr jako przestrzeń, gdzie od wieków w otwartej, tolerancyjnej atmosferze przenikały się idee, wierzenia i motywy kulturowe. Wiele spośród 300 wydarzeń zaplanowanych na 2017 rok będzie więc miało w swoją wymowę wpisany dialog między kulturami.

W bogatym programie Europejskiej Stolicy Kultury 2017 warto zwrócić uwagę na:

"Pokazanie niewidzialnego"

10 marca  - 12 maja

Wystawa obrazów, grafik i rzeźb z Europy i Ameryki Łacińskiej inspirowana motywami związnymi z chrześcijaństwem. 

Koncert Filharmonii Berlina

1 maja

Jedna z największych orkiestr symfonicznych Europy wystąpi przed zamkiem w Pafos. Koncert będzie transmitowany na żywo w europejskich stacjach telewizyjnych.

Festiwal Antycznego Greckiego Dramatu

9 - 30 lipca 

Nawet gdy nie mówimy po grecku, warto wybrać się na spektakl choćby dla samej scenerii. Dramaty będą bowiem wystawiane w zrekonstruowanym antycznym teatrze w Parku Archeologicznym. Będziemy mogli poczuć się jak mieszkańcy Cypru sprzed 2 tysięcy lat.

SeeFest

1 - 30 sierpnia

Co powiecie na kino na plaży pod rozgwieżdżzonym niebem? Coroczny festiwal filmowy w tym roku będzie miał wyjątkowy rozmach, a tematyka filmów skupiać się na spotkaniach między różnymi kulturami.

Wesela i pogrzeby - Goran Bregovic

5 sierpnia 

Pod Petra tou Romiou, nadmorską skałą, gdzie według mitu narodziła się Afrodyta, zabrzmią tradycyjne bałkańskie rytmy. Występ orkiestry Gorana Bregovica będzie częścią cyklu koncertów odbywających przez całe lato w tej niezwykłej scenerii.   

Kamień i morze

6 - 23 października

Wspólna wystawa fotograficzna greckich i tureckich Cypryjczyków. Jej celem będzie ukazanie cypryjskiej tożsamości z dwóch odmiennych punktów widzenia. 

 

Tak wyglądała ceremonia otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Pafos 2017.

Więcej informacji i pełen program wydarzeń na www.pafos2017.eu.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.