KAMBODŻA

Kambodża na srebrnym ekranie

Adam Stasiak, 16.03.2011

Siatkarz na plaży w Kambodży

fot.: sxc.hu

Siatkarz na plaży w Kambodży
  Pamiętacie film “Pola śmierci” z 1984 roku, ukazujący jedno z największych ludobójstw w historii nowożytnej?. Zdobył ogromną ilość nagród, a o masowych mordach Pol Pota i Khmerów dopiero wtedy dowiedział się cały świat.  

Pamiętacie film “Pola śmierci” z 1984 roku, ukazujący jedno z największych ludobójstw w historii nowożytnej?. Zdobył ogromną ilość nagród, a o masowych mordach Pol Pota i Khmerów dopiero wtedy dowiedział się cały świat. Choć czasy wojny dawno minęły dziedzictwo wojny w Kambodży trwa dalej. Miny przeciwpiechotne rozproszone po całym terenie Kambodży wciąż zbierają żniwo, a amputacje kończyn w kambodżańskich szpitalach są na porządku dziennym. Dlatego Roland Joffe, reżyser „Pól śmierci” postanowił nakręcić kolejny film o tym zapomnianym kraju Azji Południowo - wschodniej, ukazując go tym razem od innej strony. Ostatnie lata przyniosły rozkwit kambodżańskiej ligi siatkówki niepełnosprawnych, dzięki czemu tegoroczny Puchar Świata zostanie rozegrany w lipcu w Phnom Penh, stolicy Kambodży. Tym razem reżyser chce ukazać ludzi, na których wojna, zbrodnie Pol Pota i wciąż wybuchające ukryte w ziemi niewypały, pozostawiły trwałe piętno. Choć uprawianie sportu sprawności im nie wróci, jest to dla nich szansa na normalne życie oraz zarobek, gdyż coraz więcej firm interesuje się sponsorowaniem kambodżańskiej ligi siatkówki. Film Joffe, może przynieść tylko więcej darowizn i akcji charytatywnych, a jeżeli ktoś by chciał wspomóc i przeżyc siatkarskie emocje na żywo, zapraszamy w lipcu do Kambodży.

http://www.economist.com/blogs/asiaview/2011/03/cambodias_amputee_volleyball_league

NA TEMAT:

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.