Ciekawostki ze świata

Wiosna 2022. Kiedy jest pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej wiosny? Jakie są wiosenne zwyczaje w Polsce i na świecie?

Agnieszka Morawska, 10.03.2022

WIOSNA

fot.: shutterstock

WIOSNA
Wiosna 2022, ta kalendarzowa jak każdego roku rozpoczyna się 21 marca. Z pierwszym dniem astronomicznej wiosny jest inaczej - jest to związane z ruchem słońca. Początek nowej pory roku to doskonała okazja, aby pożegnać zimę, a wraz z nią niesprzyjające warunki atmosferyczne. Chyba wszystkim w szkolnych czasach zdarzyło się topić marzannę – słowiański symbol zimy i śmierci. Sprawdź, jakie są wiosenne zwyczaje na świecie i kiedy wypada pierwszy dzień astronomicznej wiosny 2022.

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze przypada w tym samym terminie. Jak wspomnieliśmy wyżej, kalendarzowa wiosna 2022 zaczyna się 21 marca, w tym roku będzie to poniedziałek. Astronomiczna wiosna zazwyczaj rozpoczyna się 20 lub 21 marca. W 2022 roku pierwszy dzień wiosny astronomicznej wypada w niedzielę, 20 marca, w momencie równonocy wiosennej (dzień i noc mają dokładnie taki sam czas trwania - 12 godzin), nazywanej też wiosennym przesileniem. W tym roku astronomiczna wiosna rozpocznie się o godzinie 16:33. Nadejście nowej pory roku, podczas której uśpiona w zimowym śnie, przyroda budzi się do życia, jest jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów w roku. Zarówno w Polsce, jak i na świecie istnieje mnóstwo zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny.

Wiosna 2022. Pierwszy dzień wiosny w Polsce – zwyczaje

Jednym z najpopularniejszych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny w Polsce jest topienie marzanny - symbolu słowiańskiej bogini zimy i śmierci. Słowianie traktowali ten rytuał bardzo poważnie, dziś w Polsce ma on raczej charakter zabawy. Marzanna, to kukła którą robi się zazwyczaj ze słomy i starych ubrań na podobiznę kobiety, a następnie topi - ma symbolizować odejście zimy i początek wiosny. 21 marca, to także Dzień Wagarowicza, w tym roku raczej nie będzie obchodzony - niedziela jest dniem wolnym od szkolnych zajęć. Ponadto w dobie pandemii i nauki zdalnej trudno byłby zorganizować obchody tego dnia w szkołach. Dotychczas w Dzień Wagarowicza w wielu miastach odbywały się koncerty, po ulicach paradowali przebrani uczniowie, a zajęcia szkolne - jeśli się odbywały - były prowadzone zazwyczaj w luźniej atmosferze, bez sprawdzianów i odpytywania.

Zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny. Hiszpania – Święto Ognia

W hiszpańskiej Walencji bardzo hucznie świętuje się nadjecie wiosny. Obchodom towarzyszą pokazy fajerwerków i ogniska, które rozświetlają całe miasto. Ten zwyczaj jest kultywowany od XVI wieku, kiedy to cieśle porządkując swoje warsztaty przed nadchodzącą wiosną, wyrzucali niepotrzebne drewniane konstrukcje. Porządki zbiegały się w czasie z dniem patrona całego kraju – św. Józefa – na jego część w całym mieście rozpalano ogniska. Z biegiem czasu konstrukcje przybierały bardziej zaawansowane formy, by w końcu przerodzić się w jeden z najbardziej widowiskowych wiosennych festiwali. Dlatego w Walencji ostatnie dni zimy, pomiędzy 15 a 19 marca to Święto Ognia, które można porównać do karnawału. Podczas Las Fallas miasto opanowują ogromne kukły, które potrafią sięgać nawet 6 metrów! Wśród nich znajdziemy mnóstwo tradycyjnych (wykonanych z kartonu, drewna i wosku), ale i nowoczesnych, służących głównie satyrze (przedstawiają postaci z świata show biznesu czy polityki). Każdego dnia festiwalu, o godz. 14.00 głośny huk petard na placu del Ayuntamiento obwieszcza wydarzenie zwane la Mascleta. To konkurs, w którym grupy rekonstrukcyjne rywalizują między sobą, by to właśnie salwa w ich wykonaniu okazała się najbardziej donośna. Wszystko kończy - terremoto, co w dosłownie oznacza trzęsienie ziemi. Wtedy wszystkie grupy grupy wykonują salwę jednocześnie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

NA TEMAT:

Zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny. Indie - Święto Holi

Święto Holi, to jedno z najbardziej popularnych, indyjskich zwyczajów na świcie. Znane jest także jako Festiwal Kolorów – zwiastuje koniec zimy i zapowiada nadejście czasu obfitości. Celebrowane jest zazwyczaj w miesiącu phalguna, dzień po marcowej pełni księżyca. Do ważnych rytuałów poprzedzających jego obchody jest palenie Holika – ogniska symbolizującego zwycięstwo dobra nad złem. Uczestnicy tańczą i śpiewają wokół paleniska, obchodząc je trzykrotnie, radując się z nadejścia pierwszego dnia wiosny. Następnego dnia o świcie rozpoczyna się Holi. Od rana feeria barw roznosi ulice. Hindusi malują twarze, wierząc, że przynosi to szczęście i zdrowie, oblewają się wodą i obsypują kolorowymi proszkami, symbolizującymi wiosenne ożywienie. Do późnej nocy przez miasta przetaczają się wielotysięczne parady.

Zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny. Japonia – Hanami

W Japonii nadejście wiosny celebruje się podczas Hanami. Święto znane także jako Festiwal Kwitnących Wiśni. Kwitnienie drzewek, w zależności od regionu i pogody, zazwyczaj rozpoczyna się w drugiej połowie marca i kończy na początku kwietnia (w ostatnich latach, w niektórych regionach, kwiaty pojawiły się już w lutym!). W tym czasie Japończycy spacerują i gromadzą się po drzewami. Urządzają pikniki, śpiewają i podziwiają piękno natury. Woń kwiatów, sake, zielona herbata, i kolorowe lampiony –tworzą niezwykły klimat, który przyciąga także wielu turystów. Starsi mieszkańcy celebrują Hanami podczas kwitnienia drzew moreli japońskiej, zazwyczaj już na początku marca. Ceremonie są kameralne i o wiele mniej huczne niż te związane z wiśniami.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.