CANNES

Kierunek: Lazurowe Wybrzeże. Zacznij od CANNES [dojazd i atrakcje]

Kamila Sieruga, red. AJ, 1.08.2014

Lazurowe Wybrzeże - Cannes

fot.: Kiev.Victor, shutterstock.com

Lazurowe Wybrzeże - Cannes
Wakacje na Lazurowym Wybrzeżu warto zacząć od Cannes, europejskiej stolicy filmu, mekki bogaczy i gwiazd kina. Owszem, można tu wydać fortunę, ale można też z dala od cywilizacji zaszyć się w cieniu eukaliptusów i pinii. Latem Cannes odkrywa zaskakujące oblicze.

Lazurowe Wybrzeże – dojazd do Nicei/Cannes

Menton, Nicea, Cannes – wszystkie trzy legendarne kurorty Lazurowego Wybrzeża dzieli zaledwie 30 km, patrząc na mapę od strony Włoch. Najszybciej dostaniemy się do Nicei samolotem, z Warszawy leci ok. 2,5 godz. (bezpośrednio dolecimy LOTem, Lufthansą – z przesiadką we Frankfurcie nad Menem, austriackimi liniami – w Wiedniu). Na miejscu można wypożyczyć samochód: od 1400 zł w sierpniu za 11 dni przy zwrocie w tym samym miejscu (Volkswagen Polo; ubezpieczony).

Trasa z Warszawy do Cannes ma długość ok. 1946 km (podróż zajmuje ok. 25 godzin). Za Katowicami jedziemy do Cieszyna lub Ostrawy. W Czechach należy kierować się na Brno, dalej na Bratysławę albo Wiedeń. Na odcinku Graz-Milano możliwe utrudnienia w postaci robót drogowych (2014 r.). Z Genewy do Ventimiglia tuż przy francuskiej granicy prowadzi nadmorska Autostrada Kwiatów (A10), z Menton do Cannes – Autostrada Prowansalska (A8, płatna w sumie ok. 20 euro).

NA TEMAT:

Należy pamiętać o wykupieniu winiet: 10-dniowa w Czechach to koszt ok. 46 zł – 310 kc (płatny odcinek do m.in. Brna), 10-dniowa na Słowacji 41 zł – 10 euro, 10-dniowa w Austrii 35 zł – 8,5 euro. We Włoszech i Francji nie ma obowiązku wykupienia winiet, gdyż tam trasa płatna jest odcinkami; na Lazurowym Wybrzeżu przejazd autostradą A8 kosztuje min. 2,4 euro (Nicea-Cannes).

W drodze do Cannes warto zatrzymać się w okolicach Mougins, by zobaczyć Muzeum Motoryzacji (le Musée de l'Automobiliste) z kolekcją ponad 100 samochodów i innych środków transportu. Z Cannes do Monte Carlo jest ok. 55 km. W maju odbywa się tu wyścig Grand Prix Formuły 1.

Lazurowe Wybrzeże – Co zobaczyć w Cannes

Słynny Pałac Festiwalowy, gdzie od lat 40. XX w. odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy, to zwyczajny betonowy budynek, który zdaniem miejscowych wygląda jak bunkier. W środku jednak w maju trwa prawdziwe święto dziesiątej muzy. Na Lazurowym Wybrzeżu zaistnieli przecież dwaj niesforni chłopcy - prowokatorzy współczesnego kina Lars von Trier i Quentin Tarantino. To tu sławę zyskali m.in. Ken Loach, Pedro Almodovar, Ang Lee, a Woody Allen podczas festiwalu zawsze prezentuje swoje filmy. Nie ma lepszego miejsca dla kina.

Starówka na stokach Mont Chevalier prezentuje się dość skromnie. Trochę zapuszczona, sporo tu ciemnych zaułków i odrapanych ścian. Ale to czyni ją na swój sposób romantyczną. Idąc dalej, na wzgórzu znajduje się gotycki kościół Notre Dame d'Esperance, wewnątrz którego jest kolekcja XIX-wiecznego malarstwa, oraz zamek Chateau-Musee de la Castre z XI-XII wieku, w którym mieści się muzeum archeologiczne i etnograficzne. Choć najsłynniejszy na Lazurowym Wybrzeżu bulwar Croisette przypomina wybieg dla modelek, a ceny kawy drenują kieszenie, i tak trzeba tu zajrzeć. Choćby dla jachtów w marinie. To prawdziwe dzieła sztuki. Z kilkoma poziomami i lądowiskami dla helikopterów.

Jeśli chcesz zjeść naprawdę wykwintne jedzenie, a przy okazji rozmarzonym wzrokiem zerkać na Lazurowe Wybrzeże, wybierz restaurację La Palme d'Or (Hôtel Martinez, 73 boulevard de la Croisette), którą wielu uważa za najlepszą w Cannes. Dań kuchni regionalnej można skosztować w Aux Bons Enfants (80 rue Meynadier).

Lazurowe Wybrzeże - Wokół Cannes

Miłośnicy słonecznych kąpieli niemal wszędzie na Lazurowym Wybrzeżu słono zapłacą za swoje hobby - większość plaży w Cannes jest prywatnych, a plażowanie to koszt co najmniej 30 euro (z parasolami i leżakami). Publiczne kąpieliska są zatłoczone, więc lepiej udać się na sąsiednie wyspy - St. Honorat i St. Marguerite. Ta pierwsza oprócz pięknych plaż posiada zabytkowy klasztor Cystersów, do którego zsyłano niepokornych księży i ruiny zamku. Na miejscu można kupić wino i likier ziołowy (lerina).

Statki na wyspę wypływają codziennie z Quai Leboeuf (koszt ok. 12 euro, dzieci poniżej 5 lat bezpłatnie). Na St. Marguerite można podziwiać Fort Royal z XVII, w którym więziony był "człowiek w żelaznej masce". Można tu także zwiedzić ogród botaniczny z plantacjami lawendy, rozmarynu i tymianku albo rozłożyć się na piaszczystej plaży czy pospacerować w cieniu eukaliptusów i pinii, których konary splatają się nad ścieżką, tworząc tunel.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.