Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Glamping – czy to jeszcze biwak? Sprawdź w TYCH miejscach
Karolina Tomas, 20.06.2018
Co zabrać na safari w Afryce? Na pewno stylowy kapelusz i elegancki strój. Przyda się też pokaźna biblioteczka i patefon. Tak przynajmniej sądził zamożny turysta z Wielkiej Brytanii i USA na początku XX w. Chciał skosztować przygody, ale się przy tym nie pobrudzić. Przepastne namioty na sawannie wyposażano w perskie dywany, szafy, komody i toaletki, łoża z baldachimem i wszelkie cuda, bez których globtroterzy z k(l)asą nie wyobrażali sobie podróży. Nie wiedzieli jeszcze, że bawią się w glamping.
Co to jest glamping?
Początków zjawiska niektórzy doszukują się znacznie wcześniej. Władcy imperium osmańskiego też cenili sobie komfort w podróży. Gdy dzień chylił się ku końcowi, świta stawała na rzęsach, żeby zapewnić sułtanowi warunki nieustępujące pałacowym wnętrzom.
Ale określenie „glamping” powstało dopiero w XXI w. z połączenia dwóch angielskich słów: glamour (pol. przepych) i camping. Związek dwóch wyrazów został przypieczętowany w 2016 r. wpisem do Oxford English Dictionary. Pojęcie ciągle ewoluuje – glamping to już nie tylko luksusowe namioty, ale także eleganckie przyczepy, cygańskie wozy czy domki na drzewach. Skupmy się jednak na płóciennych apartamentach.
Glamping w Polsce
GLENDORIA
Gdzie: Warmia, Polska
Nie tylko na końcu drogi, ale też na skraju zasięgu. Glendorię stworzyli uciekinierzy ze świata korporacji. Znaleźli azyl wśród łąk, nad jeziorem we wsi Ględy. Więź z przyrodą można tu zacieśnić pod namiotem – nie byle jakim. Pokoje namiotowe mają powierzchnię od 30 do 50 m² (nie licząc łazienki i werandy). W środku ręcznie robione lub kolonialne meble, lodówka, piecyk na drewno i kącik do parzenia kawy lub herbaty. Apartamenty z płótna są wodoszczelne i mają elektryczne zabezpieczenie przed insektami. W Glendorii działa spa na świeżym powietrzu, a posiłki z lokalnych produktów podaje się w starej stodole.
Ceny: 7 dni w pokoju namiotowym od 2150 zł/2 os. bez wyżywienia, www.glendoria.pl.
Glamping w Europie
GARDEN VILLAGE
Gdzie: Bled, Słowenia
W tym kraju wszędzie jest blisko – do zabytków, w góry, nad rzekę czy morze – a przyroda zawsze jest na wyciągnięcie ręki. Ale mieszkać niespełna 500 m od jednego z najsłynniejszych jezior Europy to już rozpusta.
Garden Village ma w ofercie luksusowy apartament, domki na drzewach oraz namioty. Część z nich stoi na pomoście ponad rzeką, pozostałe w ogrodzie. Te nad wodą są mniejsze – dwuosobowe łóżko zajmuje niemal całe wnętrze. Łazienki znajdują się w oddzielnej chacie z drewna. Natomiast te „przyziemne” to właściwie płócienne domy, z jadalnią, sofą, łóżkiem małżeńskim i antresolą. Jest i prywatna łazienka, choć w ciepłe wieczory do kąpieli bardziej zachęca drewniana balia przed namiotem. Lodówka, telewizor i klimatyzacja to przesada? Być może, ale i tak są na wyposażeniu. Kurort ma tylko jedną wadę – nie przyjmuje zwierząt.
Ceny: Pier Tent – od 100 EUR/1-2 os., Glamping Tent – od 220 EUR/1-2 os. za noc. Śniadanie w cenie, www.gardenvillagebled.com.
CANONICI DI SAN MARCO
Gdzie: Mirano, Włochy
Drewniany parawan, lustra w zdobnych ramach, okrągły stolik, mosiężne świeczniki i lampy z płóciennymi abażurami dostały nowe życie. Trudno znaleźć dwa takie same meble – większość wypatrzono na pchlich targach. Choć mieszają się epoki, to dbałość o szczegóły sprawia, że wszystko do siebie pasuje. W jednym z namiotów można nawet usiąść… pod drzewem. Urzeka menu z poduszkami do wyboru – nie sposób narzekać na niewyspanie. Najlepsza jest jednak lokalizacja – niecałe 30 km od Wenecji. Zamiast noclegu w oku turystycznego cyklonu wybierzmy szum wiatru, śpiew ptaków i śniadania w cieniu figowców.
Ceny: od 190 EUR/2 os. za noc. W cenie powitalny drink, śniadanie i rowery, www.glampingcanonici.com.
SECRET MEADOWS
Gdzie: hrabstwo Suffolk, Anglia
Brytyjski piosenkarz Ed Sheeran pochodzi z Framlingham w hrabstwie Suffolk. Rodzinnym stronom poświęcił utwór „Castle On The Hill” – jak sam przyznał, piosenkę miłosną. W Suffolk, leżącym nad Morzem Północnym, zakochać się łatwo. Na zielonych łąkach zaparkowały kolorowe cygańskie wozy i przyczepa do przewozu koni, przerobiona na kryjówkę dla hobbitów (człowiek też się zmieści, nawet z trojgiem przyjaciół). Najwięcej miejsca zajmują namioty. Nic dziwnego – poza sypialniami są w nich kuchnie, jadalnie i łazienki. Można też wynająć kurnik – wraz z lokatorkami – lub adoptować krowę. Odbywają się warsztaty budowania szałasów, rozpalania ognia i bushcraftu, czyli sztuki obcowania z przyrodą.
Ceny: Luxury Lodge Tent (maks. 6 os.) od 395 GBP/2 noce, www.secretmeadows.co.uk
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Kultowe knajpki w Kazimierzu nad Wisłą. Sprawdzone adresy
- Ciekawe miejsca, lokale i noclegi w Krynicy Zdroju
- Biebrza i jej rozlewiska to inny świat. Najlepiej odkrywać go z tratwy
- Były ruiny – są puby i pracowanie. Kamienice w Budapeszcie żyją nowym życiem
- Najlepsze miejsca na kawę w Warszawie. 10 kawiarni w Śródmieściu z genialną...
- Majówka wśród Słowian, czyli Archeologiczna Wiosna w Biskupinie