STAVANGER

Stavanger. Centrum przemysłu, port – i przyjemne miasto na weekend

Łukasz Czapliński, 8.06.2018

Stavanger (Norwegia)

fot.: shutterstock.com

Stavanger (Norwegia)
Według rankingów ONZ Norwegia należy do najszczęśliwszych krajów świata. Trudno się z tym nie zgodzić nawet w takim mieście jak Stavanger, gdzie poza strefą przemysłowo-portową, z której słynie, istnieje również przestrzeń, w której można swobodnie wypocząć.

Witamy w norweskim centrum przemysłu naftowego. Stavanger zyskał ten status w latach 60. ubiegłego wieku. Bogate złoża ropy naftowej i nadmorski charakter przyciągnęły na południe Norwegii najważniejsze światowe koncerny naftowe (swoje biuro ma tu m.in. Statoil). Z tego ponad 100-tysięcznego miasta nadzorują one wydobycie czarnego złota z dna Morza Północnego. Warto zwiedzić Norsk Oljemuseum, które poświęcone jest wszystkiemu, co związane z wydobyciem złóż ropy. Interaktywne wystawy muzealne przybliżają m.in. jak powstają ropa naftowa i gaz ziemny, w jaki sposób są wykorzystywane i jak wygląda proces wydobywania ich w rejonie norweskiego szelfu kontynentalnego.

Wstęp: codziennie, od czerwca do sierpnia w godzinach 10 -19.00, dorośli – 54 zł, dzieci – 27 zł.

NA TEMAT:

Norsk Oljemuseum w Stavanger
Norsk Oljemuseum w Stavanger, fot. shutterstock.com

Atrakcje Stavanger

Stavanger to miasto portowe, niegdyś słynące z produkcji konserw. Funkcjonowało tu dawniej kilkadziesiąt zakładów produkujących puszki z żywnością. Wśród nich także zakłady przetwarzające ryby. Do dziś miasto znane jest z połowu szprotek. Puszkowana żywność, którą wprowadził w XIX w. francuski browarnik Nicola Appert, doczekała się własnego muzeum. Norsk Hermetikk-museum, czyli muzeum konserw, znajduje się w najstarszej części miasta – Gamle Stavanger (Øvre Strandgt. 88).

Wstęp: codziennie, latem od 10 do 16.00, dorośli – 43 zł, dzieci i młodzież (6-18 lat)– 22,5 zł, dzieci poniżej 6. r. życia – bezpłatnie.

Więcej na www.norskhermetikkmuseum.no

Na uwagę zasługuje także Sjøfartsmuseum, Muzeum Morza, w którym można poznać bogatą historię norweskiej żeglugi.

Wstęp: codziennie, od maja do sierpnia od 10-16.00 (w weekendy od 11.00), dorośli – 40,5 zł, dzieci – bezpłatnie.

Więcej na: www.bsj.h.uib.no/wordpress.

Stavanger
Stavanger, fot. shutterstock.com

Zmęczeni skandynawskim chłodnym klimatem możemy rozgrzać się w klubach i pubach, których w Stavanger nie brakuje, w końcu miasto liczy ponad 120 tys. mieszkańców. Nocne życie Stavanger toczy się m.in. przy położonej w porcie Nedre Strandgate. Ściana w ścianę, tuż przy muzeum morskim, leżą tutaj Gnu Bar i klub muzyczny Cementen, warto odwiedzić również Nåløyet Bar z bogatą kartą piw (25-35 zł). Dla osób, które niekoniecznie szukają tanecznych szaleństw, dobrym rozwiązaniem będzie jedna z wielu kawiarni np. Bøker og Børst z organiczną kawą, szerokim wyborem piw rzemieślniczych i domowych ciast (Øvre Holmegt 32).

Preikestolen
Preikestolen, fot. shutterstock.com

Wokół Stavanger

Według rankingów ONZ Norwegia jest krajem, w którym powiedzenie „żyć, nie umierać” jest całkowicie uzasadnione. Powód? Przede wszystkim długość życia przeciętnego mieszkańca (82 lata) i jego średnie zarobki (53 tys. dolarów rocznie). Powodów jest jednak więcej. Choćby norweska przyroda. Położony nad Lysefjordem nieopodal Stavanger Preikestolen, wysoki na 604 m klif w kształcie ambony, to jedna z największych atrakcji Norwegii. Z płaskiego wierzchołka rozciąga się bajeczny widok na zatokę.

Uwaga, wejście na klif wymaga sporej odwagi i zajmuje ok. 1,5-2 godzin. Szczyt nie jest w żaden sposób zabezpieczony!

Jak dojechać do Stavanger

Do Stavanger można dolecieć bezpośrednio z Warszawy i Krakowa liniami Norwegian. Ceny promocyjne: już od 400 zł w obie strony. Norweski przewoźnik obsługuje zarówno połączenia bezpośrednie (tańsze, lecz rzadkie), jak i te z przesiadką w Oslo (od ok. 700 zł). Do Stavanger ze stolicy Norwegii dotrzeć można także autobusem – największy przewoźnik to NOR-WAY Bussekspress. Stałe połączenie Kystenbussen to koszt 350 zł (i więcej) i ok. 11 godzin jazdy.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.