Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Praga czy Bratysława? Która stolica jest lepsza na weekend?
Mateusz Łysiak, 5.10.2017
Stolica Czech to jeden z najpopularniejszych kierunków na weekendowe wyjazdy wśród polskich turystów. Blisko, tanio, a samo miasto prezentuje się pięknie, zwłaszcza wieczorową porą. Sezon na Pragę zaczyna się zazwyczaj w okolicach weekendu majowego i trwa do jesieni. Wraz z przyjściem zimy, Polacy zmieniają nieco kierunki swoich wyjazdów, pozostając jednak u naszych południowych sąsiadów. Narty na Słowacji to dla wielu rodzin już niemal tradycja.
NA TEMAT:
Niewielu turystów dociera jednak do nieco oddalonej od granicy z Polską stolicy kraju, Bratysławy. Faktem jest, że cieszy się ona znacznie mniejsza popularnością od czeskiej Pragi, co nie oznacza, że słowacka stolica jest miastem nieatrakcyjnym turystycznie.
Starówki – serca miast
Mówi się, że serce Pragi bije na Staromiejskim Rynku. To właśnie w tym miejscu kręte uliczki Starego Miasta łączą się, tworząc jednocześnie jeden z najpiękniejszych placów w Czechach. W centrum rynku znajduje się ratusz ze słynnym zegarem astronomicznym – jedna z obowiązkowych atrakcji do zobaczenia podczas spaceru po praskiej starówce. Wrażenie na turystach robią także wybudowany w gotyckim stylu Kościół Najświętszej Maryi Panny przed Tynem oraz Teatr Stanowy. Po jednym dniu na praskiej starówce można czuć niedosyt, dlatego warto zarezerwować na jej dokładne zwiedzenie przynajmniej dwa dni.
Praskie Stare Miasto to bardzo rozległa dzielnica. Dojdziemy do niej po jednym z najbardziej znanych mostów w Europie – Moście Karola. Mimo, że starówka znajduje się w samym sercu miasta, nie oznacza to, że nie znajdziemy tu zacisznej knajpki, gdzie można napić się czeskiego piwa lub zjeść popularne u naszych południowych sąsiadów knedliki.
W odróżnieniu od Pragi, bratysławska starówka jest najmniejszą częścią miasta, dzięki czemu możemy obejść ją całą w jeden dzień. Zwiedzanie najlepiej zacząć od Bramy Michalskiej – symbolu Bratysławy, jedynej zachowanej bramy miejskiej. Po przejściu przez nią znajdujemy się w labiryncie uliczek. Na każdej z nich znajdziemy sklepiki z pamiątkami oraz klimatyczne knajpki. Na nich jednak Stare Miasto się nie kończy.
Wszystkie budynki przy Rynku Głównym są godne uwagi. Najbardziej wyróżnia się jednak ratusz – jeden z najstarszych budynków na Słowacji.
Spacerując po Starym Mieście trudno o ciszę, spacerom zawsze towarzyszy gwar typowy dla większych miast. Mimo wszystko stolicę Słowacji trudno zaliczyć do najbardziej zatłoczonych europejskich metropolii. Nie ma tu tłumów turystów, co znacznie ułatwia zwiedzanie. Mieszkańcy często nazywają Bratysławę „dużą wioską”, dlatego że, jak sami mówią: nie da się przejść chodnikiem bez spotkania kogoś znajomego.
Nie przegap!
Praga, podobnie jak większość stolic posiada swoją listę obowiązkowych miejsc do zobaczenia oraz tak zwanych „must do”. Jedną z największych atrakcji miasta jest Zamek Praski. Budowla przez wiele wieków była siedzibą czeskich władców. Obecnie rezyduje w niej głowa państwa – prezydent Milos Zeman. Zamek jest otwarty dla turystów. Trasy zwiedzania obejmują między innymi Stary Pałac Królewski, Bazylikę św. Jerzego czy słynną Złotą Uliczkę.
Mimo że Praga jest oddalona od Liverpoolu o ponad tysiąc kilometrów, to pamięć o jednym z najpopularniejszych zespołów świata, The Beatles, jest tu żywa, jak mało gdzie. W latach 80. w Pradze wybudowana została ściana Johna Lennona. Na murze namalowano portret muzyka, a fani spontanicznie zaczęli dopisywać swoje ulubione cytaty z piosenek Beatlesów.
To obowiązkowy punkt wycieczki dla fanów zespołu z Liverpoolu, a także pasjonatów historii. Ściana Johna Lennona nieraz znajdowała się w samym centrum sporów politycznych w kraju. Pod koniec lat 80. przeciwnicy reżimu komunistycznego wyrażali swoje niezadowolenie z sytuacji w Czechach poprzez graffiti.
Spacerując po Pradze, nietrudno zauważyć, że Czesi bardzo lubią marionetki. Kukiełki doczekały się nie tylko ponad kilkudziesięciu sklepów i warsztatów, ale nawet własnego muzeum. Marionetki pojawiły się w czeskiej kulturze najprawdopodobniej w XII wieku. Ich pokazy uatrakcyjniały królewskie uroczystości oraz ceremonie. Dziś spektakle możemy obejrzeć między innymi w Teatrze Narodowym Marionetek.
Podobnie jak w Pradze, jedną z największych atrakcji oraz symboli Bratysławy jest zamek. Budowla powstała najprawdopodobniej około IX wieku. Od ponad 1000 lat zajmuje centralne miejsce w stolicy Słowacji. Budowla znajduje się około 15 minut piechotą od Starówki. Mieszkańcy mówią, że wizyta w mieście jest kompletna dopiero po wdrapaniu się na sam szczyt wzgórza i zwiedzeniu Zamku Bratysławskiego.
Niecałe 15 kilometrów na południe od centrum Bratysławy znajduje się Danubiana Meulensteen Art Museum – jedno z najmłodszych muzeów sztuki nowoczesnej w Europie. O jego wyjątkowości świadczą nie tylko niebanalna architektura i ciekawe zbiory, ale także położenie. Muzeum zostało otwarte nad brzegiem Dunaju, w miejscu gdzie stykają się ze sobą granice trzech państw: Słowacji, Austrii oraz Węgier.
Dzieła najbardziej znanych międzynarodowych artystów podziwiać można w Wielkiej Sali na pierwszym piętrze. Na parterze znajdują się natomiast Galeria Sztuki Współczesnej, gdzie trzymane są eksponaty na sprzedaż, centrum audiowizualne oraz sala wykładowa. Muzeum otacza park o powierzchni 8000 metrów kwadratowych. Spacerując po nim także trafimy na oryginalne dzieła sztuki współczesnej. Kolorowe rzeźby ustawione przed muzeum są uważane za jego wizytówkę.
Łączący ze sobą dwa brzegi Dunaju Most SNP to jedna z najbardziej oryginalnych kładek na świecie. Wszystko za sprawą kosmicznego spodku Przypominający UFO obiekt to tak naprawdę restauracja. Ceny nie są niskie. Umówmy się jednak, że niecodziennie mamy okazję zjeść kolację w statku kosmicznym, z którego rozpościera się panorama na całą Bratysławę.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Bratysława – miasto niedoskonałe?
- Wakacje w Bułgarii: Nesebyr i Sozopol. Dlaczego warto tu przyjechać?
- Florencja: co warto zobaczyć. TOP 10 atrakcji Florencji
- Najlepsza pizza w Rzymie. Jakie pizzerie polecają Włosi?
- Rzym na wózku inwalidzkim, czyli jak nie zwariować w Wiecznym Mieście
- Festiwal światła w Pradze już w połowie października!