SŁOWACJA

Stary Smokowiec – atrakcje nie tylko dla narciarzy

G. Dzięgielewski, A. Habdas, 3.11.2016

Kolejka na Łomnicki Szczyt

fot.: materiały prasowe

Kolejka na Łomnicki Szczyt
Stary Smokowiec jest stolicą zimowego wypoczynku po słowackiej stronie Tatr. Miasto leży w samym sercu regionu, dlatego jest dobrą bazą wypadową zarówno na szlaki, jak i stoki narciarskie.

Pierwsze uzdrowisko w Tatrach

Stary Smokowiec – dawny Szmeks – jest centrum administracyjnym Tatr Wysokich. Tutaj mieszczą się siedziby Urzędu Miasta i Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego, hotele, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i biura podróży. Jego początki sięgają 1793 roku, gdy wokół źródeł słynnej dziś smokowieckiej wody wybudowano leśniczówkę i domek myśliwski właściciela okolicznych lasów, hrabiego Štefana Csákiego. Tak rozpoczęła się historia najstarszej tatrzańskiej osady.

Do końca XVIII w. staraniem tej rodziny w Starym Smokowcu stanęło jeszcze kilka innych zabudowań i drewniana kaplica. Już wtedy tutejsze wody mineralne (dwa źródła nazywane Kastor i Polluks) słynęły w całej okolicy. W 1797 r. Stary Smokowiec odgrywał już rolę letniska – był pierwszą tego rodzaju osadą w Tatrach Wysokich. W tym czasie głównym zadaniem uzdrowiska było wodolecznictwo na bazie kwaśnej wody mineralnej.

Narty w Starym Smokowcu

Podstawą infrastruktury narciarskiej w Starym Smokowcu jest kolejka na Hrebienok, która dociera na wysokość 1285 m n.p.m. (przewozi 1600 osób/godz.). Ze szczytu możemy zjechać prosto do Starego Smokowca (2350 metrów), podziwiając m.in. oddalony o 15 kilometrów Poprad. Na terenie ośrodka znajdują się łatwe trasy o długości od 95 m (Jakubkova luka) do ponad 2 tys. m (Hrebienok). Dzięki sztucznemu naśnieżaniu można po nich jeździć od listopada do marca, a gdy warunki są sprzyjające, nawet do połowy kwietnia.

Popularnym miejscem wśród początkujących narciarzy na Słowacji jest wspomniana Jakubkowa luka, na którą dostaniemy się bezpośrednio ze Starego Smokowca jednym z 2 wyciągów orczykowych. Dla zaawansowanych jest też trudniejsza trasa o długości 950 m długości.

NA TEMAT:

Tor saneczkowy

Hrebienok i Stary Smokowiec łączy nie tylko nartostrada, ale i poprowadzony łagodnymi łukami tor dla saneczkarzy. Na szczyt wjedziemy kolejką do złudzenia przypominającą tę na Gubałówce. Trasa liczy 2,5 km co pozwala naprawdę się rozpędzić. Wypożyczenie sanek na cały dzień kosztuje 5 euro.

Snowpark K2

15 km od Starego Smokowca leży Szczyrbskie Jezioro, gdzie znajduje się niewielki, ale dobrze wyposażony snowpark. Zarówno doświadczeni, jak i początkujący narciarze i snowboardziści znajdą tu wszystkie podstawowe przyrządy, dzięki którym będą mogli szlifować swoje umiejętności. Wśród atrakcji m.in. Street Rail, Kink T-box i Flat T-box.

Po nartach

Największym bogactwem mineralnym Słowacji są gorące źródła. Nasi południowi sąsiedzi eksploatują je na szeroką skalę i chętnie budują kompleksy basenów termalnych. W okolicy Starego Smokowca znajdziemy aż trzy parki wodne z termami:

  • AquaCity Poprad to zarówno sportowe baseny, jak i relaks w gorących źródłach z widokiem na szczyty słowackich Tatr. Park wodny ma do zaoferowania m.in. pokazy laserowe, które odbywają się w podświetlanych basenach.
  • W Thermal Parku Besenova woda ma kolor brunatnoczerwony ze względu na zawartość leczniczych minerałów (m.in. związki żelaza). W aquaparku znajduje się duży basen pływacki pod gołym niebem i 6 mniejszych z masażami wodnymi.
  • Kąpielisko termalne Vrbov to nowoczesny kompleks z basenami wypełnionymi wodą o temperaturze 28-38 stopni. Tutejsze źródła uważane są za jedne z najzdrowszych w Europie Środkowej. Minerały działają dobroczynnie m.in. na układ ruchowy i nerwowy, dlatego często odpoczywają tu sportowcy. 

Stary Smokowiec wraz z sąsiednimi miejscowościami to świetny rejon na imprezy apres-ski. Znajdziemy tu liczne restauracje, bary i winiarnie. W Starym Smokowcu imprezowiczów gromadzi wieczorami m.in. Dyskoteka Albas G+B. Warta odwiedzenia jest też przytulna karczma w Górnym Smokowcu, Horolezecká Chata. W Tatrzańskiej Łomnicy natomiast skierujmy swoje kroki do restauracji i music baru Humno o oryginalnym wystroju łączącym cechy baru apres-ski, restauracji i dyskoteki.

Szlaki wokół Starego Smokowca

Choć zimą szlaki w najwyższych partiach słowackich Tatr są zamknięte dla turystów, wędrowanie dopuszczonymi do użytku trasami wcale nie oznacza leniwych spacerów. Najwyżej położone schronisko w Tatrach, Téryho Chata (Schronisko Teryego), zbudowano w Małej Studziennej Dolinie na imponującej wysokości 2015 m. n.p.m. Podobnie wymagająca w zimowych warunkach jest wyprawa do Schroniska Zbójnickiego w Wielkiej Studziennej Dolinie. Na miejscu możemy liczyć na przysmaki lokalnej kuchni wnoszone na górę przez nosiczów, czyli słowackich szerpów. Nieco łatwiejsza może być wycieczka oplatającą Tatry Wysokie na wysokości średnio 1600 m. Magistralą Tatrzańską. Wędrując nią, koniecznie zahaczmy o Hotel Śląski Dom, aby zobaczyć piękny o każdej prze roku Wielki Staw.

Wodospady Zimnej Wody

To cały kompleks wodospadów powstały w miejscu, gdzie łączą się Mała i Wielka Studzienna Dolina. Kaskady są częścią potoku Zimna Woda. Powstały na wysokości od 1153 do 1276 m. Choć żadna z nich nie jest wybitnie wysoka, widoki ujmują malowniczością, dlatego przyciągają tak wielu turystów. Do wodospadów łatwo trafić, prowadzi tu kilka szlaków turystycznych. W pobliżu znajduje się Rainerowa Chatka, czyli dawne schronisko zamienione w muzeum tatrzańskich tragarzy zwanych nosiczami.

Jaskinia Bielska

Choć Słowacja ma tysiące jaskiń, niewiele z nich udostępniono zwiedzającym. Ze Starego Smokowca dostaniemy się dość łatwym górskim szlakiem do słynnej Jaskini Bielskiej, która mierzy 3,5 km długości. Prawie połowa powierzchni, bo aż 1,4 km, została zagospodarowana pod turystów. Dolne piętra jaskini są stale wypełnione lodem, co robi na zwiedzających największe wrażenie.

Łomnicki Szczyt

Dawniej Łomnicki Szczyt uchodził za najwyższy w Tatrach i miał opinię niedostępnego. Dziś 14-osobowy wagonik bez problemu zawiezie nas na niespotykaną w Polsce wysokość 2634 m n.p.m. Oprócz niezwykłych widoków na przykryte śniegiem szczyty i szerokie górskie doliny znajdziemy tu wyjątkowy hotel. Po kolacji możemy wypocząć w 4-osobowym apartamencie i obserwować gwiazdy przez teleskop.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.