RZYM

Rzymskie muzea i galerie, które warto mieć na liście

Wydawnictwo Berlitz, 5.11.2018

Palazzo Colonna w Rzymie

fot.: shutterstock.com

Palazzo Colonna w Rzymie
O Rzymie mówi się często, że jest miastem muzeów. Tymczasem cała stolica wydaje się jednym wielkim muzeum pod gołym niebem. Nigdzie na świecie tyle zabytków i dzieł sztuki nie skupia się na tak małej przestrzeni.

Wystarczy jeden bilet

W Rzymie można zwiedzić wiele muzeów na jednym bilecie, dzięki czemu zaoszczędza się sporo pieniędzy. Ważna przez 3 dni „wejściówka” do wybranych muzeów skupionych wokół National Roman Museum kosztuje 12 euro (osoby w wieku 18-25 lat – 6 euro, dzieci i młodzież poniżej 18 lat – bezpłatnie). W niższej cenie zobaczymy dzięki niej Termy Dioklecjana, Palazzo Massimo, Palazzo Altemps i Cryptę Balbi (czynne 9-19.45 oprócz poniedziałków).

www.rome-museum.com

Roma Pass to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy w stolicy WłochDo wyboru mamy wariant 48- lub 72-godzinny. Drugi pakiet gwarantuje darmowy wstęp do 2 muzeów i zniżki do innych, nielimitowane przejazdy komunikacją miejską (autobusami, metrem, tramwajami i pociągami podmiejskimi) oraz niższe ceny wstępu na wybrane wydarzenia i wystawy. Roma Pass 48 kosztuje 28 euro, Roma Pass 72 – 38,5 euro.

www.rome.net/roma-pass

NA TEMAT:

Archeologia Card jest ważna przez 7 dni i uprawnia do wstępu do placówek w ramach National Roman Museum m.in. na Forum Romanum, Palatyn, do Koloseum, term Karakalli, grobowca Cecylii Metelli, Willi Quintili, Term Dioklecjana czy Crypty Balbi. Cena regularna to 25 euro.

Jej odmianą jest La Mia Appia Card, na podstawie której zwiedzimy zabytki w kompleksie Appia Antica. Koszt: 10 euro (ważna przez rok).

Ważna przez 7 dni Capitolini Card oprócz wstępu do Muzeów Kapitolińskich obejmuje także Centrale Montemartini. Łączony bilet kosztuje 12,5 euro.

Via Appia Antica
Via Appia Antica, fot. shutterstock.com

Mniej oblegane muzea w Rzymie, które warto zobaczyć

Archeologiczne

Crypta Balbi (31 Via delle Botteghe Oscure). W otoczeniu łączącym osiągnięcia najnowocześniejszej techniki ze starożytnymi ruinami przedstawiono dzieje społeczeństwa rzymskiego.

Case Romane del Celio (Domy Rzymskie na wzgórzu Celius; Clivo di Scauro). Ponad 20 fresków z II i III w. w pięknym otoczeniu.

Historyczne

Museo della Civilta Romana (Piazza Agnelli 10). W muzeum ilustrującym dzieje rzymskiej cywilizacji znajduje się wspaniała makieta cesarskiej stolicy.

Museo Nazionale delle Arti e Tradizioni Popolari (Piazza Marconi 8). Barwny obraz dziejów Rzymu ukazanych za pośrednictwem sztuki ludowej, strojów i innych eksponatów etnograficznych.

Sztuki piękne

Galleria Colonna (Via della Pilotta 16). Zbiory galerii dorównują kolekcjom Doria Pamphilj i Palazzo Barberini.

Museo Barracco di Scultura Antica (168 Corso Vittorio Emanuele). W eleganckim renesansowym Palazzo Farnese zgromadzono prestiżowe zbiory rzeźby starożytnej.

Palazzo Altemps (46 Piazza di S. Apollinare). Rozplanowane wokół dziedzińca piękne muzeum ma w zbiorach wiele skarbów rzeźby klasycznej oraz dzieł sztuki Museo Nazionale Romano.

Oryginalne kolekcje

Explora (Via Flaminia 82). Niezwykłe interaktywne muzeum dla dzieci, do którego warto z nimi przyjść, gdy znużą się już starożytnym Rzymem. Czeka tu mnóstwo guzików do naciskania i dźwigni do pociągania.

Museo Nazionale degli Strumenti Musicali (Piazza Santa Croce in Gerusalemme 9/a). Niewielki, ale ciekawy zbiór cennych instrumentów muzycznych.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.