Aktualności

8. PLANET DOC FILM FESTIVAL już niedługo!

8. PLANET DOC FILM FESTIVAL

fot.: materiały prasowe

8. PLANET DOC FILM FESTIVAL
  Mamy dobrą wiadomość dla zdeklarowanych kinomaniaków preferujących dobry dokument. Już wkrótce, bo 6 maja, rozpocznie się ósma edycja PLANETE DOC FILM FESTIVAL. O nagrodę główną zawalczą filmy dokumentalne z ostatniego roku, w tym dokumenty prezentowane po raz pierwszy na festiwalach Berlinale i Sundance. To trzeba zobaczyć!  

Mamy dobrą wiadomość dla zdeklarowanych kinomaniaków preferujących dobry dokument. Już wkrótce, bo 6 maja, rozpocznie się ósma edycja PLANETE DOC FILM FESTIVAL. O nagrodę główną zawalczą filmy dokumentalne z ostatniego roku, w tym dokumenty prezentowane po raz pierwszy na festiwalach Berlinale i Sundance. Tego nie można przegapić!

Filmy będzie można obejrzeć w warszawskiej Kinotece, Iluzjonie i Muranowie od 6 do 15 maja, a podczas „weekendu z cyfrowym PLANETE DOC” (6-8 maja) będą wyświetlane w kinach studyjnych w ponad dwudziestu polskich miastach. Wśród pokazywanych perełek dokumentu warto wymienić chociażby „Chodorkowskiego” Cyrila Tuschiego, „Życie Jane” Lorenza Knauera czy „Kraj gazem płynący” Josha Foxa.

Z przedsmakiem festiwalowego szaleństwa mieliśmy przyjemność zapoznać się podczas pokazów prasowych dwóch dokumentów: „Passione” włoskiego reżysera Johna Turturro i „Męskiego erotyku” Duńczyka Jorgena Letha.

„Passione” w niezwykle barwny sposób ukazuje kulturę neapolitańską, przede wszystkim pod kątem muzycznym. Obrazuje też wielokulturowość społeczeństwa neapolitańskiego po najazdach Normanów, Arabów i Amerykanów. Cały dokument to właściwie prezentacja sylwetek muzyków z Neapolu. Przejmujące pieśni kojarzące się z portugalskim fado są wymieszane z rozrywkowymi, lekkimi piosenkami i utworami politycznymi w swojej treści. Żywa, głęboko emocjonalna i sensualna muzyka z dokumentu Turturro porusza jakąś czułą strunę w duszy i sprawia, że po seansie czujemy zdecydowany niedosyt.

„Męski erotyk” jest dokumentem już z nieco innej bajki. Reżyser, Leth, jest ikoną eksperymentalnego kina dokumentalnego i zarazem nauczycielem Larsa von Triera. „Męski erotyk” to autobiograficzna, sentymentalna i mocno erotyczna wędrówka przez gąszcz męskich pragnień, połączonych ze smutną świadomością wypalonej seksualności. Przy okazji możemy podziwiać piękne zdjęcia z Haiti, Senegalu, Filipin, Brazylii, Panamy i Argentyny. Film z pewnością spodoba się przede wszystkim męskiej części widowni.

Program festiwalu składa się nie tylko z projekcji dokumentów, ale również z tzw. wydarzeń specjalnych, czyli imprez muzycznych, warsztatów i spotkań z filmowcami. Filmy będzie można obejrzeć także w internecie, na stronie www.iplex.pl. Bilety do kupienia od 29 kwietnia w Warszawie (Muranów, Iluzjon, Kinoteka).

Więcej informacji na stronie www.planetedocff.pl.

NA TEMAT:

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.