Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Laponia. Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi
AG, Joanna Szyndler, 4.12.2020
Laponia, Rovaniemi – Mikołaj on-line i na żywo
– Święty Mikołaju, jak dajesz radę dostarczyć prezenty wszystkim dzieciom świata w jedną jedyną noc? – To ciekawe pytanie. Musisz pamiętać, że mam bardzo długie doświadczenie w tej pracy. Ale tak między nami, i nie mów tego nikomu, korzystam z różnic czasowych. Używam też trochę magii – opowiada Mikołaj w „ekskluzywnym” wywiadzie w swojej własnej internetowej telewizji (www.santatelevision.com). Na mikołajowym kanale można też zobaczyć, jak tworzy on interaktywną trasę na dany rok i po kolei planuje odwiedziny u wszystkich dzieci, jak wyrusza saniami zaprzężonymi w renifera, a nawet, jak zbiera borówki w lapońskim lesie.
NA TEMAT:
Wszystko po to, aby zachęcić do odwiedzin w wiosce położonej 8 km na północ od Rovaniemi w Finlandii, na kole podbiegunowym zwanym po fińsku napapiiri. Główną, ale nie jedyną, atrakcją Wioski Świętego Mikołaja jest oczywiście samo spotkanie ze Świętym Mikołajem.
Adres: Rovaniemi 96930, Laponia
Na adres: Tähtikuja 1, Rovaniemi 96930 Arctic Circle w Laponii przychodzi ponad pół miliona listów rocznie; Mikołaj jest rekordzistą w liczbie otrzymywanej korespondencji. To właśnie na poczcie najbardziej można odczuć ogrom całego przedsięwzięcia – segregowane listy przychodzą ze wszystkich stron świata. W czołówce najchętniej wysyłających, obok dzieci z Wielkiej Brytanii, Japonii i Chin, są także Polacy. A sama poczta to najbardziej niezwykłe miejsce w wiosce. Nie spotkamy tu zwykłych urzędników – elfy sortują przesyłki, przystawiają stemple i odpowiadają na maile.
Dalsza część tekstu pod quizem.
A jak to się stało, że cały świat uwierzył, iż Mikołaj mieszka właśnie w Laponii, że to tu trzeba kierować swoje listy z życzeniami? Przecież biskup, będący pierwowzorem dzisiejszego Mikołaja, pochodził z Miry leżącej obecnie na terenie Turcji...
Legendę o fińskim adresie Świętego stworzył słynny w Finlandii przedwojenny prezenter radiowy, zwany Wujem Markusem. To on umieścił Mikołaja na górze Korvatunturi, przy granicy z Rosją. Korvatunturi, czyli „Wzgórze-Ucho”, miało według Markusa Rautio wysłuchiwać świątecznych życzeń i to właśnie stąd Mikołaj ruszał w świat, by je spełniać. Jednak po 1940 r., po wojnie fińsko-sowieckiej, wzgórze stało się punktem granicznym, a Mikołaja „przeprowadzono” do Rovaniemi. W latach 80. powstała tu jego wioska.
Spotkanie z Mikołajem w Laponii
Choć Mikołaj przyjmuje gości nawet w środku lata, czasem trzeba na niego chwilę poczekać. Wielki zegar na wejściu do jego domu pokazuje, czy Święty jest aktualnie w trakcie drzemki, spędza czas z panią Mikołajową, czy też może już nas ugościć. Stoimy w międzynarodowej kolejce, by zobaczyć słynnego brodacza. Gdy w końcu przychodzi nasza kolej, wchodzimy do pomieszczenia, gdzie na podeście, na wielkim dębowym krześle siedzi uśmiechnięty starzec. Krótka pogawędka, życzenia „wesołych świąt” (po polsku!) i pamiątkowe zdjęcie. Choć samo spotkanie z Mikołajem jest bezpłatne, to licencję na fotografowanie mają jedynie elfy.
Jeśli ktoś chciałby spędzić z nim więcej czasu, może zaprosić Mikołaja z wizytą do swojego domku, a ten przy okazji wręczy dzieciom prezenty. Wtedy cena noclegu znacząco wzrasta. To fakt, że Wioska Świętego Mikołaja pod Rovaniemi jest komercyjnym parkiem rozrywki, a poczucie magii świąt kosztuje niemało. Jednak niezmiernie łatwo poddać się tu perfekcyjnie wykreowanemu nastrojowi, Mikołaj wydaje się wręcz magicznie (i szczerze) sympatyczny, i co najważniejsze, nie udaje mi się spotkać ani jednego smutnego dziecka w całej wiosce.
Co oprócz wioski zobaczyć w Rovaniemi?
Pod Rovaniemi zobaczyć można słynne renifery, a zimą samemu wybrać się z nimi lub psami husky na przejażdżkę. Poszalejemy też na oponach na długim, specjalnie przygotowanym torze, zajrzymy do igloo pełnego śniegowych kuleczek, pojeździmy na łyżwach lub przy lodowym barze napijemy się rozgrzewającego napoju. Nieopodal znajduje się też Santa Park, gdzie stworzono m.in. Szkołę Elfów, piekarnię „Pana Imbira" i szkołę elfickiej kaligrafii. W Rovaniemi słychać już pogłoski, że wioska Świętego Mikołaja może niedługo uzyskać prawa miejskie.
Wioska Świętego Mikołaja praktycznie
Wioska Świętego Mikołaja czynna jest codziennie, z wyłączeniem świąt państwowych, w tym świąt Bożego Narodzenia (Mikołaj rusza wtedy w świat, odwiedza dzieci w domach i liczne jarmarki bożonarodzeniowe). Wstęp jest bezpłatny, www.santaclausvillage.info.
Wioska Świętego Mikołaja 2020
Mikołaj z Roavniemi nie zapomina o dzieciach nawet w czasie pandemii koronawirusa. Wioska Świętego Mikołaja jest otwarta, ale w 2020 roku działa w rygorze sanitarnym. Jak czytamy na stronie internetowej santaclausvillage.info, pracownicy robią wszystko by goście czuli się bezpiecznie. Jednak przez dynamiczną sytuację związana z pandemią, zmieniają się godziny otwarcia poszczególnych sklepów, hoteli i pozostałych obiektów dostępnych w wiosce. Przed podróżą najlepiej sprawdzić najnowsze informacje na wyżej wymienionej stronie internetowej.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Najpiękniejsze jarmarki w Berlinie. Sprawdź, gdzie ich szukać
- Ostatnie 2 tygodnie jarmarku w Bratysławie
- Czeskie szopki betlejemskie równie piękne, co krakowskie? 6 najciekawszych
- Najpiękniejsze jarmarki w Wiedniu
- Boże Narodzenie. Kulinarne zwyczaje w różnych krajach Europy
- Święta w Niemczech – Jarmarki blisko Polski, które wprowadzą was w świąteczny...