Zdrowie

Ćwiczenia kręgosłupa na długą i męczącą drogę

Maria Puchałka (miesięcznik "Zdrowie"), 9.02.2011

W drodze do domu

fot.: Istock

W drodze do domu
Wystarczy kilka godzin w autokarze czy samolocie, by ciało odmówiło posłuszeństwa. Boli kręgosłup, dokuczają kolana, zaczynają się problemy z krążeniem. Narzekają nawet dwudziestolatki.

Przed urlopem warto wypróbować zestaw ćwiczeń do wykonywania w podróży - nie są trudne. Usiądź wygodnie, choćby... przed telewizorem! A w czasie podróży ćwicz tak często, jak tylko zechcesz.

NA TEMAT:

1. Wyprostuj plecy, ściągnij łopatki. Czubek głowy ciągnij jak najwyżej do sufitu. Ćwicz jak najczęściej po kilka minut bez przerwy.

2. Spleć dłonie i wyprostuj ręce. Zataczaj dłońmi koła - 10 razy w prawo, 10 w lewo. Następnie przybliżaj dłonie do siebie i odsuwaj.

3. Lewą dłonią mocno złap prawe udo i ciągnij lewy bark w prawo. Utrzymaj napięcie ok. 20 sek. Zmień stronę. Powtórz po 3 razy.

4. Przyciągnij kolano mocno do siebie. Ściągnij łopatki. Unoś i opuszczaj palce stóp przez chwilę, potem zmień nogę. Powtórz po 3 razy.

5. Kostkę lewej nogi oprzyj na prawym udzie. Lewą dłoń połóż na lewym kolanie i zacznij mocno naciskać. Policz do 20 i zmień nogę. Powtórz po 3 razy.

6. Unieś złączone przedramiona. Przez pół minuty unoś prawą stopę jak najwyżej i opuszczaj, nie dotykając podłogi. Zmień nogę. Powtórz po 3 razy.

7. Robiąc wdech, prostuj się. Robiąc wydech, zrób koci grzbiet krąg po kręgu, zaczynając od dołu. Prostuj się też od najniższego kręgu. Ćwicz przez minutę.

Cały artykuł przeczytaj na: www.poradnikzdrowie.pl

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.