AZJA

Betlejem dwa tysiące lat później. Jak wygląda dziś biblijne miasto?

Mateusz Łysiak, 21.12.2017

Ulica w Betlejem

fot.: www.shutterstock.com

Ulica w Betlejem
Większość ludzi kojarzy Betlejem z szopką i żłóbkiem, w której urodził się Jezus. Jak naprawdę wygląda miasto, które zmieniło bieg historii?

„Przybieżeli do Betlejem” to jedna z najpopularniejszych polskich kolęd. Biblijne miasto, o którym śpiewamy przy wigilijnym stole, często jest przedstawiane jako niewielka wioska. I słusznie, bo dwa tysiące lat temu Betlejem faktycznie miało nie więcej niż kilkuset mieszkańców. Dziś miasto narodzin Chrystusa zamieszkuje około 30 tysięcy ludzi.

NA TEMAT:

Betlejem dziś

Aktualnie Betlejem znajduje się w granicach Autonomii Palestyńskiej. Z powodu politycznych zawirowań, miasto od północy i zachodu otacza mur bezpieczeństwa. To właśnie na wysokości Betlejem znajduje się checkpoint 300 – niesławny izraelski punkt kontrolny. Mieszkańcy miasta, którzy dojeżdżają do pracy do położonej 30 kilometrów na północny-wschód Jerozolimy muszą stanąć w kolejce już o 2 w nocy.

Restrykcyjne zasady nie dotyczą turystów – autobusy z pielgrzymami mają wydzielony oddzielny pas. Na wjazd do Betlejem czekają zaledwie kilka minut.

Podobnie jak w przypadku Muru Berlińskiego, na obmurowaniu otaczającym Betlejem stale pojawiają się napisy oraz graffiti. Wśród malunków w oczy najbardziej rzucają się hasła nawiązujące do skomplikowanej sytuacji politycznej w regionie. Najczęstsze z nich to „Free Palestine”.

Betlejem zamieszkują w większości muzułmanie. Chrześcijanie, w tym katolicy i wyznawcy prawosławia, stanowią około 35 procent mieszkańców. Miasto jest gęsto zabudowane, większość domów ma ściany obłożone kremowo-szarym kamieniem. Mieszkańcy Betlejem mówią, że samochody nie są im potrzebne, bo miasto jest na tyle małe, że wszędzie można dojść na piechotę.

Turystyczna strona miasta

W Betlejem stoi Bazylika Narodzenia Pana Jezusa. Do świątyni wchodzi się przez wyjątkowo niskie drzwi. To pamiątka po zamurowaniu okazałego wejścia, miało to zapobiec bezczeszczeniu kościoła przez ludzi, którzy wjeżdżali do środka konno.

Świątynią opiekuje się kilka chrześcijańskich wyznań. Eucharystia jest sprawowana w najważniejszym miejscu w świątyni, czyli w grocie betlejemskiej. Zaraz po Bazylice Narodzenia Pana Jezusa, drugim miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów jest Plac Żłóbka.

W Betlejem warto odwiedzić także Grotę Mleczną. To właśnie w tym miejscu Maryi miał ulać się pokarm podczas ucieczki do Egiptu. Na obrzeżach miasta znajduje się z kolei Pole Pasterzy, a na nim niewielki kościółek, w środku którego można obejrzeć malowidła przedstawiające przyjście Jezusa na świat.

Prawie 1/4 mieszkańców miasta jest bezrobotna. Pozostali zajmują się między innymi wyrobem i sprzedażą pamiątek. Skromne stragany znajdują się dosłownie za każdym rogiem.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.