Dispur

Magdalena Niebudek, 12.10.2011

Dispur

fot.: SXC

Dispur
Festiwal słoni, nosorożce i bengalskie tygrysy, duchy hinduistycznych bogów oraz monopol na najlepszą herbatę - to Dispur, stolica stanu Assam.

Jak Dojechać?

Podróż z Warszawy do New Delhi z przesiadką trwa od 10 do 20 godzin. Loty oferuje wiele linii, m.in. Lufthansa, Swiss, Austrian, Finnair. Cena biletu rozpoczyna się od ok. 1900 zł. Następnie z Delhi (np. liniami Indian Airlines lub Jet Airways) możemy polecieć samolotem do Guwahati,a stamtąd pociągiem, autobusem lub samochodem (m.in. drogą 31 i 37) do Dispur. Jeśli chcesz poczuć się jak wędrowca z książek Kiplinga lub postać z komedii "Pociąg do Darjeeling", pojedź koleją z Kalkuty do Guwahati lub do Darjeeling i stamtąd kieruj się na Dispur. O ceny biletów najlepiej pytać przewoźników, gdyż ulegają one częstym zmianom (rozkład jazdy pociągów na: www.indianrail.gov.in, strona portu lotniczego w Guwahati: www.iloveindia.com).

 

Miasto Muzyki i Tańca

Mieszkańcy Indii uwielbiają uliczne uroczystości, a stan Assam słynie z miejskich festiwali inspirowanych praktykami religijnymi. Do Dispur i Guwahati zjeżdżają wówczas tłumy. Najbardziej znanym festiwalem jest wiosenny Bahag Bihu (zaczyna się w połowie kwietnia). Inny, rozpoczynający się w połowie stycznia, to Bhogali Bihu. Biorąc udział w festiwalach, poznamy lokalną muzykę, tradycyjne tańce, posmakujemy hinduskiego jedzenia i na pewno zaprzyjaźnimy się z kilkoma mieszkańcami tego regionu. Niezależnie od pory roku na pewno trafimy na jakiś festiwal lub widowisko muzyczno-teatralne. Więcej na stronach: www.whereincity.com oraz www.dispur.in.

NA TEMAT:

Nocleg

W samym Dispur możemy przenocować w Banhomie Hotel lub The International Suniew (adresy hoteli na: www.holidayiq.com). Pamiętajmy, że Dispur jest przedmieściem miasta Guwahati. Dlatego można zatrzymać się w mieście i bez trudu dojeżdżać kolejką lub autobusem do Dispur. W Guwahati dobre warunki (klimatyzacja, TV w pokoju, lodówka) oferuje Brahmaputra Ashok. Cena od 3750 rupii, czyli ok. 320 zł. (www.hotelbrahmaputraashok.com). Zaletą Ambarish Hotel jest to, że znajduje się niedaleko miejskiego dworca głównego. Ceny za pokój: od 1050 rupii. Więcej hoteli na stronie: www.assamtourism.org.

 

Zabytki i Mistyczne Festiwale

Niedaleko Dispur znajduje się Assam Forest Museum, miejsce, w którym zebrano liczne posągi hinduistycznych bogów, w tym najbardziej znanego wśród Europejczyków boga Sziwy (www.india9.com). Godne uwagi są także ogród botaniczny oraz starożytna świątynia Kamakhyi (www.durga-puja.org), gdzie co roku odbywa się trzydniowy festiwal Durga Puja (wrzesień - październik). W Assam Zoo czekają na nas m.in. bengalskie tygrysy i gepardy. Szczegóły dotyczące licznych atrakcji na stronie: www.webindia123.com

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.