FRANCJA

Pielgrzymka do Lourdes. Sadzawki w Lourdes zamknięte z powodu koronawirusa

Marta Radzikowska, 5.03.2020

Panorama Lourdes

fot.: materiały prasowe / CRT Midi Pyrenees / dominique.VIET

Panorama Lourdes
Lourdes to jedno z najchętniej odwiedzanych sanktuariów maryjnych w Europie. Świadectwa osób, które po zanurzeniu w „cudownych sadzawkach” odzyskiwały zdrowie, przyciągają do Lourdes miliony turystów. To może się zmienić przez koronawirusa.

W Lourdes zamknięto lecznicze sadzawki – flagową „atrakcję” tego miejsca. Powód? Rozprzestrzeniający się na świecie koronawirus. Z obawy przed epidemią władze sanktuarium zabroniły wiernym z całego świata korzystania ze źródeł okrzykniętych cudownymi. Wywołało to oburzenie katolików, którzy twierdzą, że taka decyzja stoi w sprzeczności z wiarą. Chrześcijanie, na specjalnie założonej stronie internetowej riapritelourdes.org, apelują o otwarcie sadzawek dla chorych.

>> ZOBACZ ZDJĘCIA SANKTUARIUM W LOURDES W NASZEJ GALERII <<

NA TEMAT:

Prosimy o anulowanie decyzji o zamknięciu basenów w Lourdes i ponowne otwarcie ich dla pielgrzymów, którzy przez zanurzenie w wodzie szukają uzdrowienia dla duszy i ciała. (…) Miejsce, z którego wypłynęła woda, zostało objawione świętej Bernadecie w lutym 1858 roku przez Maryję. Woda okazała się cudowna i nigdy nie przestała płynąć. W ciągu 160 lat niezliczona liczba chorych zanurzyła się w sadzawkach, nie zarażając się żadną infekcją.

Wierni zapewniają ponadto:

Kiedy w Europie szerzy się wirus, miejscem, do którego powinni podążać ludzi, żeby zostać uzdrowionym na duszy i ciele, jest z pewnością sanktuarium w Lourdes. Każdy w Lourdes, zanurzony w tej samej sadzawce, w której wcześniej zanurzony był pacjent z koronawirusem, z pewnością nie zostanie zarażony, ponieważ sadzawki w Lourdes nie są miejscami grzechu, lecz miejscami wiary, a wiara jest lekarstwem dokonującym cudów. Kto zaprzecza cudownej naturze wody w Lourdes, kto obawia się, że sadzawki w Lourdes mogą wywołać zarażenie, zaprzecza mocy Boga, zaprzecza obietnicom Matki Bożej, zaprzecza znaczeniu Lourdes.

W momencie pisania tego artykułu pod petycją za otwarciem sadzawek w Lourdes podpisało się ponad 1600 osób, a liczba podpisów cały czas wzrasta. Wierni mają wciąż możliwość wejścia na teren sanktuarium, jednak nie mogą zanurzać się w sadzawkach ani napełniać butelek „cudowną wodą”.

Lourdes – historia

Historia sanktuarium sięga 1858 roku, kiedy to Matka Boska objawiła się w grocie młodej Bernadetcie Soubirous. Nastolatka w ciągu pięciu miesięcy doświadczyła w sumie 18-stu objawień, podczas których w grocie pojawiło się źródło wody. Od tamtego czasu do Lourdes przybywają wierni z całego świata, którzy poprzez zanurzenie w wodzie szukają uzdrowienia dla duszy i ciała. Świadectwa uzdrowień zostały spisane nie tylko przez uzdrowionych, ale również przez naocznych świadków, takich jak francuski doktor Alexis Carrell, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie w fizjologii lub medycyny. Naukowiec określa opisywany przypadek „niewytłumaczalnym”.

W sumie do biura w Lourdes wpłynęło do tej pory ponad 7 tys. wiadomości o różnych uzdrowieniach. Kościół uznał 70 z nich za cud.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.