Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Wiosna w Portugalii – sezon barwnych wydarzeń kulturalnych uważamy za otwarty!
materiały prasowe, red. kt, 23.03.2016
Wielki Tydzień
Gdzie: Braga
Kiedy: 19-27 marca
W Portugalii istnieje wiele lokalnych, religijnych tradycji, które bardzo często przybierają formę uroczystych pochodów. Najsłynniejsze z nich mają miejsce podczas Wielkiego Tygodnia (Semana Santa) w Bradze. Miasto nazywane jest „portugalskim Rzymem”, ponieważ przez pięć wieków miał tu swoją siedzibę biskup całego Półwyspu Iberyjskiego.
Na uroczyste obchody Wielkiego Tygodnia co roku ściągają do Bragi tysiące ludzi z kraju i zagranicy. Ulice miasta przemierzają procesje z naturalnej wielkości figurami Chrystusa i Maryi, podczas których inscenizowane są wydarzenia nawiązujące do Pisma Świętego i Męki Pańskiej. Uczestniczą w nich lokalne bractwa, w tym bosi i zakapturzeni farricocos („bracia zakonni”), potrząsający ogromnymi kołatkami oraz niosący na długim drążku palący się kaganiec fogaréu.
W Niedzielę Palmową odbywa się Procesja Kroków, przypominająca stacje Drogi Krzyżowej; w Wielką Środę – Biblijny pochód „Wy jesteście moim ludem”, nawiązujący do przymierza ludzi z Bogiem (zwany też Procesją Najświętszej Panienki na ośle); w Wielki Czwartek – Procesja „Ecce Homo” upamiętniająca niesprawiedliwy proces Jezusa.
Fot. Materiały prasowe
Kulminacyjnym punktem obchodów jest w Wielki Piątek Procesja Pogrzebu Pana, kiedy to do trumny składany jest Najświętszy Sakrament, a następnie przenoszony na miejsce adoracji, oraz cicha, nocna Procesja Złożenia do Grobu. W Wielką Sobotę odbywa się Procesja Rezurekcyjna, znana także Polakom.
Charakterystyczne dla północnej Portugalii są wizyty paschalne (Visita Pascal) w Niedzielę Wielkanocną. Grupa parafian z krzyżami ozdobionymi kwiatami „kolęduje” wówczas do domów wiernych, aby ogłosić zmartwychwstanie Jezusa i błogosławić mieszkania. W okresie wielkanocnym w Bradze odbywają się również liczne koncerty i wystawy.
Więcej informacji: www.semanasantabraga.com
NA TEMAT:
Koncert fado
Gdzie: Lizbona
Kiedy: 31 marca
Na MEO Arena w Lizbonie, największej hali widowiskowej w Portugalii, odbędzie się już 6 edycja Concertos por um Novo Futuro, czyli koncertów charytatywnych stowarzyszenia Associação Novo Futuro, działającego na rzecz polepszenia warunków życia dzieci i ich rodzin.
W tym roku będzie można posłuchać fado, czyli tradycyjnej, portugalskiej pieśni o nieszczęśliwej miłości i tęsknocie za lepszym życiem. Koncert będzie też hołdem dla ogromnego ducha Amálii Rodrigues, „królowej fado”, która przebyła ogromną drogę od szwaczki i ulicznej sprzedawczyni owoców do wielkiej artystki, występującej w największych halach koncertowych: paryskiej Olimpie, nowojorskim Lincoln Center i londyńskim Savoy.
Podczas koncertu wystąpią popularni wykonawcy fado: António Zambujo, Filipa Cardoso, Gisela João, José Manuel Neto, Kátia Guerreiro, Marco Rodrigues, Maria Ana Bobone, Ricardo Ribeiro oraz Simone.
Bilety w cenie od 10 do 40 euro.
Więcej informacji: arena.meo.pt.
Międzynarodowy Festiwal Czekolady
Gdzie: Óbidos (Region Lisboa)
Kiedy: 31 marca – 25 kwietnia
To już 14 edycja Międzynarodowego Festiwalu Czekolady, który tradycyjnie odbywa się u stóp średniowiecznego zamku Castelo de Óbidos. Co roku wydarzenie to przyciąga tłumy małych i dużych łasuchów, na których czeka czekolada pod każdą postacią: gorzką, mleczną, białą, płynną czy w kawałkach.
Fot. Materiały prasowe / Edgar Liborio
Inspiracją dla tegorocznego festiwalu jest nieskazitelne piękno laguny Lagoa de Óbidos, które zostanie odzwierciedlone m.in. w orzeźwiających smakach produktów z kakaowca oraz na wystawie misternych, czekoladowych rzeźb. Podczas festiwalu odbędą się pokazy kulinarne szefów kuchni, portugalskich blogerów oraz szkół gastronomicznych, a wśród przygotowywanych potraw znajdą się m.in. ciasta czekoladowe, musy, ostra zupa dyniowa czy duszony tuńczyk.
Wśród stoisk z łakociami warto wypatrzyć lokalny specjał - Ginjinha de Óbidos, czyli wiśniówkę, podawaną tutaj w czekoladowych czarkach.
Ciekawą atrakcją będzie pokaz mody (Passagem de Modelos) na plaży Praia do Bom Sucesso przy Lagoa de Óbidos. Kolekcje ubrań – zgodnie z tematem imprezy nawiązujące zarówno do wody, jak i czekolady – przygotowali portugalscy projektanci: Marlene Oliveira, Paulo Pereira oraz studenci projektowania mody z World Academy.
Dzieciom spodobają się warsztaty kulinarne (Kids Cooking), pokazy gotowania dla najmłodszych oraz śmieszne, kolorowe postacie przechadzające się wśród stoisk.
Bilety wstępu można kupić w cenie 3 euro (dzieci w wieku 6-11 lat) oraz 6 euro (od 12 lat wzwyż). Udział w warsztatach kulinarnych kosztuje 5 euro (dzieci w wieku 3-11 lat).
Więcej informacji: www.festivalchocolate.cm-obidos.pt
Festiwal Kwiatów na Maderze
Gdzie: Funchal, Madera
Kiedy: 7-13 kwietnia
Co roku, tuż po świętach wielkanocnych, Madera świętuje powrót wiosny. Stolica wyspy, Funchal, dekorowana jest kwiatowymi rzeźbami, na ulicach leżą misterne, roślinne dywany przygotowane przez lokalną społeczność, a w powietrzu unosi się subtelny zapach kwiatów.
Festiwal Festa da Flor obejmuje dwa wydarzenia. Pierwsze z nich to sobotni pochód dzieci, które u celu swej podróży – na placu Praça do Município – budują z kwiatów symboliczną „Ścianę Nadziei” (Muro da Esperança), jako apel o pokój na całym świecie.
Fot. Turismo da Madeira / Francisco Correia
Następnego dnia odbywa się kolorowa parada, w której uczestniczą mieszkańcy całej Madery w strojach ozdobionych kwiatami oraz platformy z kwiatowymi dekoracjami. Prezentowane są tam nie tylko znane nam gerbery, chryzantemy i anturium, ale także egzotyczna orchidea, strelicja i protea.
Podczas festiwalu odbywają się koncerty oraz występy grup folkowych, a na placu Largo da Restauração stawiany jest kwiatowy jarmark.
Więcej informacji: festadaflor.visitmadeira.pt.
Festiwal kulinarny Peixe em Lisboa
Gdzie: Lizbona
Kiedy: 7-17 kwietnia
Znany i lubiany festiwal kulinarny w Lizbonie – Peixe em Lisboa (Lisbon Fish and Flavours), podczas którego prezentowane są innowacyjne dania na bazie ryb i owoców morza. To dobra okazji do tego, by w relaksującej atmosferze spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną.
Na Pátio da Galé w Lizbonie (przy placu Praça do Comércio, zwanym też Terreiro do Paço) będzie można zobaczyć pokazy kulinarne w wykonaniu cenionych, krajowych i zagranicznych szefów kuchni (m.in. Eleny Arzak, Pino Cuttaia, Rui Silvestre, Diego Gallegos), wziąć udział w kursie gotowania, spróbować specjalnie dobranych win, a na targu Mercado Gourmet spróbować i kupić choć kilka z prawie 500 produktów, takich jak ryby, oliwa, wina, dżemy, sery czy tradycyjne słodycze.
Fot. Materiały prasowe / Fabrice Demoulin
Podczas festiwalu odbędzie się również konkurs na najlepszą „pastel de nata”, czyli tradycyjną, lizbońską babeczkę z ciasta francuskiego z budyniowym nadzieniem, posypaną cynamonem. O ten prestiżowy tytuł będą walczyć najlepsze lizbońskie cukiernie.
Dodatkowo 10 znanych restauracji w Lizbonie i okolicy będzie oferowało (od godziny 12 do północy) specjalne menu degustacyjne w cenie od 4 do 12 euro. Na liście znajduje się m.in. restauracja José Avillez, IBO, KIKO a nawet Arola i Midori z hotelu Penha Longa w Sintrze. Jednodniowa wejściówka na festiwal to koszt 15 euro (w cenie jest degustacja dań i wina oraz udział w kursie gotowania), dzieci do lat 12 – wstęp wolny.
Więcej informacji: www.peixemlisboa.com.
Samochodowy Rajd Portugalii
Gdzie: Porto e Norte
Kiedy: 19-22 maja
Portugal Rally to największy rajd w Portugalii, będący piątym etapem klasyfikacji World Rally Championship (WRC). W tym roku najlepsi kierowcy na świecie będą rywalizować na drogach regionu Porto e Norte, m.in. w Porto, Ponte de Lima i Caminha.
Fot. WRC Vodafone Rally de Portugal
W poprzednich latach, podczas Portugal Rally, można było podziwiać szybkość i zwrotność Sébastiena Ogiera, Jari-Matti Latvala czy Sébastiena Loeba. W 2015 r. Robert Kubica z Maciejem Szczepaniakiem zajął w nim 9. miejsce.
Wejściówka (Rally Pass) na cały rajd, umożliwiająca m.in. dostęp do Service Parku, ubezpieczenie na 4 dni, pakiet informacji o rajdzie (wraz z mapami) oraz zniżkę na gadżety wynosi 199 euro, dostępne są też jednodniowe wejściówki w cenie 60-120 euro.
Więcej informacji: www.rallydeportugal.pt.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- W kwietniu Madera przybiera najpiękniejsze barwy. Podczas Festiwalu Kwiatów...
- Trwa Festiwal Wina na Maderze. Wiecie, z jakich win słynie wyspa?
- Po wizycie na Maderze nic nie będzie smakować tak samo. Spróbujesz, zrozumiesz!
- Rusza trzecia edycja festiwalu "Dotknij teatru"
- Co łączy Krzysztofa Kolumba z Maderą? Ten festiwal tłumaczy wszystko
- Warszawa: Kulturalno-rozrywkowe wydarzenia w weekend 28-29.09