SŁOWACJA

Słowackie Tatry w czarnej strefie. Od 1 listopada nowe ograniczenia

Agnieszka Morawska, 28.10.2021

Słowackie Tatry/Popradzki Staw

fot.: www.shutterstock.com

Słowackie Tatry/Popradzki Staw
W Słowacji gwałtownie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. W kraju liczącym 5,5 miliona mieszkańców we wtorek odnotowano 6 tys. nowych przypadków. W związku z szybszym rozprzestrzenianiem się epidemii słowacki rząd zdecydował, że od poniedziałku 1 listopada wzrośnie liczba powiatów w tzw. czarnej strefie. Jest ich aż 24 i obejmują także te przy granicy z Polską w tym Tatry. To oznacza, że nowe obostrzenia dotyczą także turystów wędrujących po górach. Jakie restrykcje obowiązują w słowackich Tatrach?

By zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa Słowacja wprowadziła pięciostopniowy podział. Są powiaty zielone, pomarańczowe, czerwone, bordowe oraz czarne. W każdej ze stref obowiązują inne obostrzenia. Restrykcji nie ma w ogóle w powiatach oznaczonych na zielono, ale żaden ze słowackich regionów nie został zaliczony do bezpiecznych pod względem sanitarnym. Natomiast od 1 listopada 24 z 79 powiatów na krajowej mapie zagrożenia epidemicznego oznaczono kolorem czarnym, odpowiadającym najwyższemu stanowi zagrożenia. Znalazły się wśród nich wszystkie powiaty sąsiadujące z Polską, z wyjątkiem powiatu Kieżmark na Spiszu. Turyści, którzy wybierają się w Tatry powinni zwrócić uwagę, że tereny wędrówek również są w czarnej strefie. To oznacza, że wszystkie schroniska, hotele i restauracje są zamknięte. Nie mogą z nich korzystać także osoby zaszczepione. Posiłki wydawane są tylko na wynos. Restrykcje dotyczą także wyciągów. Co się zmienia?

Słowacja. Nowe zasady w Tatrach. Kolejka górska na Łomnicę tylko dla zaszczepionych

Warunkiem wstępu na kolejkę liniową Tatrzańska Łomnica i Stary Smokowiec jest okazanie certyfikatu COVID. Jak informuje ośrodek Tatrzańska Łomnica „klienci zostaną poproszeni o przesłanie potwierdzenia szczepienia przed zakupem biletów na kolejkę w kasie. Przed wejściem do kolejki linowej w ośrodku Tatrzańska Łomnica należy wykazać się ujemnym testem antygenowym nie starszym niż 48 godzin lub testem PCR nie starszym niż 72 godziny, lub zaświadczeniem o pełnym szczepieniu przeciw COVID-19”. Z kolejki mogą skorzystać także ozdrowieńcy, którzy przedstawią dokument potwierdzający przebycie choroby w ciągu ostatnich 180 dni. Zasady nie dotyczą dzieci poniżej 12 roku życia. Ponadto w pomieszczeniach zamkniętych obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa maską FPP2. Nowe restrykcje mają obowiązywać do 7 listopada.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

NA TEMAT:

Słowacja zaostrza restrykcje. Tatry w czarnej strefie
fot. Ministerstwo Zdrowia Słowacji (korona.gov.sk)

Słowacja aktualne zasady wjazdu dla turystów

Warunkiem wjazdu do Słowacji jest wypełnienie formularza on-line (https://korona.gov.sk/en/ehranic). Z tego obowiązku zwolnione są osoby poniżej 12 lat oraz osoby podróżujące przez Słowację tranzytem. Przekroczenie słowackiej granicy bez obowiązku poddania się kwarantannie mają tylko osoby w pełni zaszczepione czyli takie, które przybywają do Słowacji  minimum 14 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki dwudawkowej lub 21 dni po podaniu szczepionki jednodawkowej, lub 14 dni po podaniu którejkolwiek dawki, jeśli osoba pokonała COVID-19 w ostatnie 180 dni. Osoby niezaszczepione podlegają kwarantannie w warunkach domowych lub specjalnych hotelach przez 14 dni. Izolacje można zakończyć w momencie uzyskania negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19, przy czym test można wykonać najwcześniej w piątym dniu kwarantanny. Dzieci poniżej 12 roku życia są zwolnione z kwarantanny, o ile rodzice lub opiekunowie, z którymi wjeżdżają na terytorium Słowacji, jej nie podlegają.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.