LONDYN

Londyn: Ruszaj na zakupy

Najbardziej znane zabytki Londynu: Big Ben i Parlament

fot.: Istock

Najbardziej znane zabytki Londynu: Big Ben i Parlament
Napoleon nazwał Anglię krajem sklepikarzy i bardzo możliwe, że miał rację. Niezależnie od tego, co się chce kupić: fortepian, szyty na miarę biustonosz, żywą papugę czy tabakierkę, Londyn jest dobrym miejscem na zakupy.
artykul sponsorowany

W Londynie, gdzie jest ponad 30 tysięcy sklepów z bogatą ofertą obejmującą wszystko od dzieł dawnych mistrzów po ekskluzywne garnitury z Savile Row i punkrockowe podkoszulki, nie ma problemu z wydawaniem pieniędzy. W dodatku, w przeciwieństwie do wielu innych stolic europejskich, zakupy można robić przez cały rok.

NA TEMAT:

Dzielnice Zakupów

Osobom, które mają w planach wycieczkę po sklepach, już sam rozmiar miasta powinien uświadomić, że trzeba dokonać wyboru miejsca zakupów. Jednak londyńska topografia jest dość przejrzysta i łatwo wydzielić poszczególne dzielnice handlowe. W niektórych wypadkach zdarza się, że całe ulice poświęcone są jednemu tematowi: Savile Row i Jermyn Street specjalizują się w bardzo eleganckich męskich strojach, Hatton Garden w biżuterii, a Carnaby Streey w modzie miejskiej. Najlepszym środkiem transportu pomiędzy poszczególnymi dzielnicami jest metro, jednak na powrót do domu niektórzy, zwłaszcza obciążeni ciężkimi torbami, mogą wybrać taksówkę. Sieć połączeń autobusowych jest dość rozległa, ale ten środek transportu jest wolniejszy i trudniej się nim poruszać.

Dzielnica Projektantów Mody

Osoby zainteresowane najwyższej jakości modą europejskich projektantów największe skupisko butików znajdą w Knightbridge, dzielnicy dwóch luksusowych domów towarowych Harrods i Harvey Nichols. Butiki z haute couture takich marek jak Armani czy Yves Saint Laurent sąsiadują ze sklepami uznanych brytyjskich projektantów - Katherine Hamnett, Anya Hindmarch czy Bruce Oldfield. Z kolei bardziej na zachód w Chelsea są King's Road i Fulham Road, otoczone butikami takich designerów jak Hardy Amies czy Amanda Wakeley. Bon Street w Mayfair także oferuje szeroki wybór luksusowych marek, jak również butiki najlepszych na świecie jubilerów i antykwariuszy handlujących dziełami starych mistrzów oraz zabytkowymi meblami. Przy położonej tuż obok Cork Street przeważają galerie handlarzy sztuką współczesną, a jeszcze dalej znajduje się Savile Road.

Wokół Piccadilly

W okolicach Picadilly wiele najstarszych sklepów w Londynie ma specjalne królewskie pozwolenie na dostawę towaru dla rodziny królewskiej. Przy samej ulicy Picadilly usytuowane są luksusowy sklep z artykułami spożywczymi Fortnum & Mason oraz księgarnia Hatchard’s. Równoległa Jermyn Street, słynąca z koszul, jest również dobrym miejscem, aby kupić jedwabny szlafrok oraz bambosze ozdobione monogramem. Tuż obok, przy St James's, są sklep z kapeluszami Lock's i pracownia szewska Lobb's. Z kolei przy prowadzącej na północ od Picadilly Circus Regent Street, znajdują się największy w Wielkiej Brytanii sklep z zabawkami Hamleys oraz szacowny dom towarowy w stylu Arts and Crafts Liberty.

Sieci Handlowe i Domy Towarowe

Przy Oxford Street, głównej ulicy handlowej stolicy, przeważają sklepy popularnych sieci odzieżowych i domy towarowe. Jedynymi godnymi uwagi miejscami zakupów są położone w pobliżu stacji metra Bond Street domy towarowe Selfridges i John Lewis. Na południe od Oxford Circus prowadzi Carnaby Street. Wreszcie na wschodnim krańcu Oxford Street znajduje się Tottenham Court Road, przy której przeważają sklepy z zestawami hi-fi i elektroniką.

Soho i Covent Garden

Chociaż Soho nigdy nie straciło nieco obskurnego charakteru, pomiędzy sex shopami można znaleźć luksusowe delikatesy oraz sklepy z modą miejską. Wielbiciele książek powinni udać się na pobliską Charing Cross Road (i także na Cecil Court), gdzie jest wiele antykwariatów i oddziałów dużych sieci księgarni. Covent Garden to dobre miejsce, aby poszukać modnych ubrań w stylu miejskim oraz specjalistycznych sklepów oferujących imbryki, latawce, sery lub drewniane zabawki.

Targi

W Londynie są targi specjalizujące się w antykach, rzemiośle, ubraniach i oczywiście w produktach spożywczych. Dla miłośników antyków najlepszym miejscem jest sobotni targ przy Portobello Road. Alternatywą może być Alfies Antiąue Market (wt.-sob. 10.00-18.00) przy Church Street. Z kolei bardziej ekskluzywne są sklepy przy Kensington Church Street, gdzie w sumie jest ponad 80 antykwariatów. Ubrań i wyrobów rzemieślniczych najlepiej szukać w dzielnicy East End na weekendowych targach w Spi-talfield i przy Brick Lane, a także na pchlim targu przy Petticoat Lane

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.