Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Długi weekend sierpniowy. Dokąd się wybrać?
Marta Radzikowska, 4.08.2019
Szlak wodny Krutynia
Krutyń to malownicza wieś położona na południowym krańcu powiatu mrągowskiego. Szlak wodny przebiegający rzeką Krutynią uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce, a nawet w Europie. Pokonując kajakiem część trasy ciągnącej się aż przez 102 km, można spotkać orła bielika, a w wodzie wypatrzeć gąbki, wodorosty i lilie wodne. Otoczony sosnami i dębami szlak przemierzał w latach 50. i 70. sam Karol Wojtyła.
Krutynia obfituje w ryby i raki, co spodoba się wędkarzom. Z kolei spacerowicze odnajdą ciszę i spokój na osłoniętej drzewami alejce, która przebiega nad brzegiem rzeki. Krutynia to wymarzony zakątek Mazur dla kajakarzy. Rzeka ma zaledwie 65 cm głębokości, jest więc bezpieczna dla amatorów. Tutejszy szlak kajakowy przebiega przez Puszczę Piską, a od Jeziora Mokrego również przez Mazurski Park Krajobrazowy.
Kwitnące na żółto grążele i zielony tunel drzew zapewnią wytchnienie od zgiełku miasta – nie tylko w długi weekend sierpniowy.
7 łatwych tras na spływ kajakowy w Polsce
NA TEMAT:
Wycieczka do Zamościa
W długi weekend sierpniowy warto wybrać się do miejsc mniej oczywistych. Kraków, Gdańsk czy Wrocław to miasta, do których chętnie udajemy się na dzień lub dwa. Na mapie Polski są jednak rzadziej wybierane perełki – takie jak Zamość. Nazywany jest „Padwą północy”, „Miastem Arkad” czy „Perłą renesansu”. To ostatnie określenie nawiązuje do okresu budowy miasta przez Jana Zamoyskiego. Mimo że Zamość powstał w XVI wieku, jego chlubą są zlokalizowane na starówce ormiańskie kamienice w stylu manierystyczno-barokowym. Kamienice okalają Ratusz zbudowany przez Bernardo Morando. Z ratuszowej wieży codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał. Jest grany na trzy strony świata – poza kierunkiem na Kraków, ponieważ – jak głosi legenda – Zamoyski nie lubił tego miasta.
Zamoyską starówkę otaczają Rynek Solny i Rynek Wodny, które tworzą oś kompozycji zabudowań Starego Miasta. Wybierając się w długi weekend sierpniowy do Zamościa, warto zwiedzić jego zabytki. XVI-wieczna Katedra kryje w sobie kryptę, w której są pochowani Zamoyscy. W zamojskiej synagodze mieści się multimedialne Muzeum Historii Żydów Zamościa i Okolic. Z kolei na Rotundzie Zamojskiej, która jest miejscem pamięci zbrodni hitlerowskich, znajdziemy Muzeum Martyrologii w Zamościu. Podróżującym z dziećmi polecamy wizytę w zamojskim zoo.
Co zwiedzać w Kazimierzu nad Wisłą? Atrakcje Kazimierza Dolnego na weekend
Jaskinia Raj
Dobrym pomysłem na spędzenie długiego weekendu sierpniowego jest wyjazd w Góry Świętokrzyskie. Nawet jeśli pogoda nie dopisze, można skryć się wśród stalaktytów Jaskini Raj. To jedna z najpiękniejszych Jaskiń Krasowych w Polsce. Zagęszczenie stalaktytów, czyli naciekowych form – w tym przypadku powstałych z wyniku krystalizacji kalcytu – jest unikatowym na skalę światową. Jaskinia Raj została uznana za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Można ją zwiedzać wyłącznie pod opieką przewodnika.
Wizyta w Jaskini Raj nie wymaga specjalnej kondycji czy umiejętności. Jak czytamy w opisie jaskini, „trasa jest oświetlona elektrycznie i przystosowana do zwiedzania przez grupy wycieczkowe”.
ZOO we Wrocławiu - ceny biletów, godziny otwarcia, dojazd
Skały Puchacza
Skały Puchacza nazywane inaczej Sowimi Skałami są jedną z atrakcji Gór Stołowych. Położone na terenie Parku Narodowego oferują m.in. szlak niebieski z Dusznik-Zdroju przez Narożnik do Karłowa i szlak zielony z Karłowa do Batorowa. Na wycieczkę po południowej części Gór Stołowych polecamy trasę z położonej 790 m n.p.m Przełęczy Lisieckiej w okolicę Narożnika. Wytrwałym proponujemy "odbić” na szlak czerwony w oddalone od przełęczy o ok. 5 km Błędne Skały.
Ciekawe formy skalne zobaczymy na przebiegającej przez przełęcz Drodze Stu Zakrętów. Zmotoryzowani trekkingowcy znajdą tam dwa parkingi, na których można zostawić samochód.
Góry Stołowe – 7 ciekawych tras na trekking
Wybrzeże Słowińskie
Wybrzeże Słowińskie rozciąga się od Kołobrzegu po Karwię. Jego znakiem rozpoznawczym są wydmy. Jeśli jednak ruchome piaski Słowińskiego Parku Narodowego nie mają już przed tobą tajemnic, a zamiast wylegiwania się na plaży wolisz zew przygody, koniecznie spróbuj surfingu na jeziorze. Oddzielone od Bałtyku piaszczystą mierzeję Gardno jest mniejsze i mniej zarośnięte od popularnego Łebska. Z kolei windsurfing coraz częściej ustępuje miejsca kitesurfingowi. Fanom wiosłowania na stojąco przypadnie do gustu spływ Łupawą. Tej rzeki nie można lekceważyć – trudnością dorównuje rzekom górskim. Jeśli zdecydujemy się na SUP, musimy pamiętać, że deska tego typu jest lżejsza, przez co bardziej wywrotna od kajaka.
Wybrzeże Słowińskie – pustynia nad Bałtykiem
Poszukujący mniej ekstremalnych wrażeń powinni wybrać się do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Położony w pobliżu Łeby skansen to szereg chałup i stodół, a także magazyn łodzi i szałas rybacki, odtworzone na wzór osady z końca XVIII wieku.
Muzeum jest otwarte przez cały tydzień od 9 do 16. W poniedziałku wstęp jest bezpłatny, jednak zwiedzającym udostępniona jest tylko jedna zagroda. W pozostałe dni za bilet normalny zapłacimy 16 zł, zaś ulgowy 10 zł.
Wielbicie pałacowych historii powinno udać się do Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Jego budowę rozpoczęto w XIV wieku. Kilka wieków później w zamkowych komnatach znajdowało się więzienie oraz magazyny. W 1930 roku otwarto muzeum, w którym można obejrzeć wystawy stałe, jak i okresowe, prezentujące na przykład modę i obyczaje plażowe.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Rzeszowskie piwnice
- Tykocin. Magiczny koniec Polski
- Tramwajem na stok. Liberec potrafi zaskoczyć!
- Ojcowski Park Narodowy nie tylko dla wspinaczy. Sprawdź, co jeszcze ma do...
- Trzy dni w stolicy Hiszpanii. Co zobaczyć w Madrycie?
- Gdzie na weekend w Polsce? Chlewiska – niepozorna, piękna wieś pod Radomiem