Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Gdzie na majówkę? TOP 15 pomysłów na weekend majowy
AJ, kt, Mateusz Łysiak, red. Marta Radzikowska, 3.04.2019
Gdzie na majówkę? Wasze pomysły na weekend majowy w Polsce
Od siebie dodajemy 8 propozycji. Prezentujemy TOP 15 pomysłów na weekend majowy w Polsce. Poniżej zebraliśmy Wasze pomysły na weekend majowy w Polsce. Propozycje redakcji znajdziecie w GALERII.
Weekend majowy w Świnoujściu: Nadbałtycki szlak rowerowo-pieszy
Co prawda sezon kąpielowy zaczyna się dopiero za kilka miesięcy, ale jeżeli pogoda w weekend majowy dopisze, na wybrzeżu otworzą się pierwsze smażalnie ryb, budki z goframi i lodziarnie. Nadmorskie wioski, właściwie osady rybackie, takie, jak Pobierowo i Dziwnówek, w maju, po pół roku jesienno-zimowego zastoju ożywają właśnie w ten jeden weekend. (Po majówce znowu pustoszeją, a zaczynają tętnić życiem dopiero w połowie czerwca). Co innego w 40-tysięcznym Świnoujściu, gdzie w pierwszy słoneczny dzień wiosny rusza pełną parą sezon rowerowy (wypożyczalnie działają wzdłuż całej promenady, ale po rower lepiej wybrać się wcześnie rano, szczególnie w weekend majowy). Nadbałtycki szlak rowerowo-pieszy po obu stronach granicy (Świnoujście – Ahlbeck – Heringsdorf – Bansin) zapełnia się wtedy niemieckimi i polskimi turystami. Ci pierwsi odwiedzają Polskę w celach przeważnie zakupowych, z kolei my po drugiej stronie możemy podziwiać jeden z najpiękniejszych odcinków wybrzeża Morza Bałtyckiego. A co w samym Świnoujściu? XIX-wieczne forty, nadmorska promenada, falochrony ze słynną Stawą Młyny, park zdrojowy i zabytkowe wille niedaleko najszerszej plaży w Polsce.
NA TEMAT:
- Gdzie na weekend: 7 tras spacerowych w Polsce
- Najlepsze trasy rowerowe w Polsce. TOP 8 miejsc na rower
- Ciekawe miejsca w Polsce – TOP 20 największych polskich atrakcji
- Polska na weekend majowy z dziećmi: majówka na łonie natury
- Majówka, Mazury i żagle, czyli sprawdzony przepis na sukces. Gdzie wypoczywać bez tłumów?
Zobacz też: Majówka z dziećmi - TOP 5 pomysłów!
Szlak Orlich gniazd, czyli weekend majowy wśród jurajskich warowni
Jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych w Polsce. Rozciąga się pomiędzy Krakowem a Częstochową. Miejsce, gdzie na majówkę jeździ się zazwyczaj samochodem, bywa nieprzejezdne dla aut, dlatego najlepiej włożyć wygodne buty i ruszyć w pieszą wędrówkę. Opcjonalnie trasę można przebyć na dwóch kółkach lub konno. Na całej długości szlaku rozsiane są warownie jurajskie. To właśnie im Szlak Orlich Gniazd zawdzięcza swoją nazwę. Większość zamków na szlaku wybudowano na niedostępnych, wapiennych skałach. Ich strategiczne usytuowanie miało pomagać w obronie południowych granic Królestwa Polskiego. Warownie ze względu na swoje charakterystyczne położenie nazwano Orlimi Gniazdami.
Szlak Orlich Gniazd jest swoistą kolebką kultury polskiej, dlatego o zabytki łatwiej tu, niż gdziekolwiek indziej w naszym kraju. Do najpopularniejszych należą zamki w Pieskowej Skale i Ojcowie. Warto je odwiedzić w weekend majowy.
Średniowieczne warownie nie są jednak jedynymi ciekawymi miejscami na trasie. Jura Krakowsko-Częstochowska, przez którą przebiega droga jest zagłębiem atrakcji przyrodniczych. Przemierzając Szlak Orlich Gniazd, trafimy m.in. na Pustynię Błędowską, Jaskinię Ciemną czy słynną Maczugę Herkulesa.
Na majówkę po zdrowie - Krynica Zdrój
Krynickie wody leczą dolegliwości układu pokarmowego, działają przeciwalergicznie i odprężająco. Każda pomaga na coś innego: Słotwinka uzupełnia braki magnezu, Tadeusz reguluję pracę jelit, a Jan jest wskazany, gdy cierpimy na cukrzycę. To właśnie pijalnie są wizytówką Krynicy Zdroju, ale z biegiem lat, gdy oprócz książąt i prezydentów masowo zaczęły odwiedzać ją rodziny z dziećmi, miasto dopasowało swoją ofertę do potrzeb rynku.
Wyjeżdżasz na majówkę? W tych miejscach w Polsce spodziewaj się korków - MAPA UTRUDNIEŃ GDDKiA
W Krynicy powstały więc park linowy, basen, sankostrada, kolej linowo-terenowa na Górę Parkową, Muzeum Zabawek i Muzeum Nikifora, który się tu urodził. W weekend majowy za dnia aż żal nie wybrać się w góry jednym z prawie 20 szlaków trekkingowych, a wieczorem warto zajrzeć do miasta.
Zalew Zegrzyński na weekend majowy
Jezioro Zegrzyńskie (Zalew Zegrzyński) jest największym sztucznym akwenem na Mazowszu, częściowo zagospodarowanym jako kąpielisko. Wzdłuż brzegu usadowiły się hotele i agroturystyki, skąd wychodzi się prosto na piaszczyste plaże. Jest ich tu przynajmniej kilka, nie licząc dzikich, m.in. w Nieporęcie, Białobrzegach i Serocku. Podwarszawskie kurorty, w których latem odpoczywa niemal cała stolica, nowocześnieją z każdym sezonem – na niektórych plażach działają szkółki windsurfingowe i korty, a prawie na porządku dziennym wiosną i latem są pikniki połączone z grillowaniem.
Sandomierz, Opatów, Baranów - czyli gdzie na majówkę jeżdżą warszawiacy
Weekend majowy w Górach Świętokrzyskich warto urozmaić o trzy bardzo ciekawe miejsca w Polsce (godzina jazdy więcej): rozsławiony przez „Ojca Mateusza” Sandomierz, Opatów i Ujazd, gdzie znajduje się zamek Krzyżtopór, „markowy produkt województwa świętokrzyskiego”.
Z Opatowa, gdzie oprócz zwiedzenia Kolegiaty św. Marcina i klasztoru Bernardynów warto przejść się podziemiami Rynku, do ruin XVII-wiecznego pałacu Krzyżtopór. W starej części Sandomierza zobaczymy kilkanaście zabytkowych domów, gotycki ratusz z połowy XIV w. i mnóstwo świątyń w tym XVIII-wieczną synagogę. 34 km od Sandomierza leży Baranów Sandomierski, 1,5-tysięczne miasteczko rozsławione przez późnorenesansowy zamek Leszczyńskich zwany "Małym Wawelem".
Trekking w Beskidach
Jeżeli weekend majowy w polskich górach, to najlepiej według was w Bieszczadach, Beskidzie Śląskim lub Żywieckim. Dwa ostatnie łączy malowniczy szlak trekkingowy, przeważnie pusty nawet w środku lata. Dość łatwą trasę z Wisły do Żywca przez Baranią Górę, drugi najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, pokonamy w ok. 7 godzin. Przed marszem warto zahaczyć jeszcze o okoliczne wioski, szczególnie w śląskiej części pasma, gdzie na styku Polski, Słowacji i Czech leżą rozsiane po całej okolicy przysiółki Beskidzkiej Trójwsi (Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki) – kolebki Górali Śląskich.
Pod Ochodzitą w Koniakowie wciąż wypasa się owce, wytwarza oscypki według pilnie strzeżonej receptury i, wzorem prababek, szyje koronki. To stąd pochodzą koronkowe stringi i największa na świecie serwetka o średnicy aż 5 m. Gdzie na majówkę, jak nie tu!
Zakopane na majówkę
Stolica polskich Tatr - miejsce, gdzie na majówkę zjeżdżają się turyści z całej Polski. Kochają Zakopane o każdej porze roku. Tłok na Krupówkach w weekend majowy nie powinien nikogo dziwić. W końcu to jedna z największych atrakcji Zakopanego! Szlaków w Tatrach jest na szczęście na tyle, że jest szansa na uniknięcie korków na trasie. Zanim wyruszycie w góry, trzeba pamiętać jednak o kilku ważnych kwestiach. Np. o tym, że na Podhalu może być chłodniej, nawet jeżeli w całym kraju jest pogodnie. Albo że najlepszy widok wcale nie jest z Gubałówki.
Sprawdźcie, o czym jeszcze pomyśleć przed wyjazdem i gdzie szukać najlepszych punktów widokowych. A jeśli nie macie ochoty podążać turystycznym szlakiem, sprawdźcie na naszej mapie Zakopanego, które miejsca - nie tylko na weekend majowy - polecają mieszkańcy.
>>> Polska na weekend majowy: propozycje redakcji <<<
Biebrza, fot. Shutterstock.com
Podróżowała, zanim to było modne. Karolina Ponzo opowiada, jak zarobić na podróżach:
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Kultowe knajpki w Kazimierzu nad Wisłą. Sprawdzone adresy
- Ciekawe miejsca, lokale i noclegi w Krynicy Zdroju
- Jeziora Mazurskie z łódki i lądu: Ryn – Giżycko – Węgorzewo – Sztynort
- Mazury to nie tylko woda i żagle! Poznaj tajemnice Krainy Tysiąca Jezior
- WinterCamp na Turbaczu: Zimowe góry dla początkujących
- Wizyta w Muzeum Wsi Lubelskiej jest jak podróż w czasie!