Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Karnawał 2022. Rio, Meksyk czy Wenecja? Zobacz, jak bawią się inne kraje!
Agnieszka Morawska, Grzegorz Dzięgielewski, Agnieszka Bielecka, 21.02.2022
Wieczorowe stroje, maski i przebrania rodem z wielkiego ekranu - zbliża się czas karnawału 2022. Za jego początek tradycyjnie uznaje się Święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Natomiast koniec karnawału to data ruchoma, kończy go wtorek poprzedzający Środę Popielcową. W 2022 roku to 2 marca. Przed nami 55 dni zabawy (oczywiście w takiej formie na jaką pozwolą obostrzenia pandemiczne). Karnawał hucznie świętuje się nie tylko w Polsce. Zobacz, gdzie odbywają się kolorowe parady i karnawałowe imprezy.
ZOBACZ TEŻ: Dzień Świętego Patryka 2022. Wraca słynna parada!
NA TEMAT:
Największy i najgorętszy karnawał na świecie odbywa się w Rio de Janeiro. Co roku, w piątek przed Środą Popielcową, władze Rio przekazują klucze do miasta królowi Morno. To właśnie wtedy zabawa zaczyna się na całego. Ruszają kolorowe parady, do których przygotowania trwają właściwie cały rok. Stroje i choreografia muszą być dopracowane w najmniejszym szczególe. Kulminacyjnym punktem karnawału jest przejazd olbrzymich platform po Sambodromie, na których członkowie różnych szkół samby przedstawiają sceny inspirowane mitologią, Biblią i życiem codziennym. Na razie nie wiadomo czy w 2022 roku wielka feta się odbędzie. W ubiegłym roku z powodu pandemii imprezę przełożono. Poprzedni raz zawieszenie karnawału w Rio de Janeiro zdarzyło się w 1912 roku, po śmierci ministra spraw zagranicznych.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
Karnawał rozsiany po świecie
Jednak nie tylko Rio potrafi się bawić. Karnawał świętowany jest niemal na całym świecie. I to jak! Zobaczcie w galerii, jak bawi się Ameryka i Europa.
Goa, Indie
Co tradycja powiązana ściśle z chrześcijańskim kalendarzem robi w Indiach? Jest pamiątką po czterech wiekach rządów Portugalczyków. Zabawa w Goa bardzo podobna jest do europejskich karnawałów, ale ma też indyjskie akcenty jak rozsypywany w powietrzu kolorowy proszek. Barwnym pochodom połykaczy ognia, akrobatów, błaznów i tancerzy przewodzi Momo – mitologiczny król chaosu.
Gwinea Bissau
Podobnie jak w Goa, Portugalczycy, którzy władali Gwineą Bissau, zostawili w tym niewielkim bagnistym kraju swoje zwyczaje. Do dziś w stolicy co roku organizuje się karnawał. Gwinejskie święto to mieszanka chrześcijańskich zwyczajów i lokalnych obrzędów: ozdobne maski tancerzy symbolizują powracające z dżungli duchy przodków, które chcą wziąć udział w najważniejszych rytuałach. Przez cztery dni i noce Bissau bawi się w rytmach etnicznej muzyki.
Veracruz, Meksyk
Na najpopularniejszy karnawał meksykański nie ma wstępu nikt, kto jest w złym humorze. Pierwszego dnia świętowania na zocalo, głównym placu miasta, odbywa się Quema de Mal Humor – wielkie ognisko, gdzie należy spalić złe nastroje. W płomieniach kończą także kukły nielubianych polityków, przestępców, symbole kryzysu, a nawet wirusów grypy. W trakcie dziewięciu dni zabawy przez miasto przechodzi sześć parad w latynoskich rytmach – salsy, cumbii czy tradycyjnego tańca danzon. Od prawie stu lat w Veracruz wybiera się Królową Karnawału, która dostępuje wielu zaszczytów – jest także honorowym gościem symbolicznego pogrzebu Juana Carnavala, który kończy okres beztroskiego szaleństwa.
Sydney, Australia
Na kilka tygodni przed Mardi Gras Sydney dekoruje się na tęczowo. Kolorowe flagi powiewają nawet na budynku ratusza. Tak Australia przygotowuje się na jedną z najpopularniejszych parad równości na świecie. W latach 70. pochód kończył się aresztowaniami jego aktywnych uczestników, a przeciwnicy modlili się o deszcz i o przerwanie parady. Obecnie to największa uliczna impreza na antypodach, która gromadzi pół miliona uczestników. Najpopularniejszy w całym karnawale jest korowód wzdłuż Oxford Street, gdzie tysiące ludzi w ekstrawaganckich kostiumach tańczy do białego rana.
Góralski Karnawał, Bukowina Tatrzańska
Słynny Dom Ludowy na kilka dni staje się centrum góralskiego świata. Ściągają tu kapele z obu stron Karpat, a pary próbują sił w konkursie tańca zbójnickiego. Góralski karnawał jest też celebracją ginącej tradycji kolędowania. Grupy kolędników prezentują się na scenie, a potem maszerują przez Bukowinę Tatrzańską. Pod gołym niebem odbywają się też wyścigi kumoterek, czyli dwuosobowych sań, a także zawody w skjóringu – skrzyżowaniu jazdy na nartach i konnej.
Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda karnawał na Maderze, zajrzyjcie TUTAJ.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Jak się zachować za granicą. Poznaj zwyczaje różnych krajów!
- TOP 25. Niesamowite mosty świata. Zobacz najciekawsze konstrukcje!
- Pancake Day, czyli słodki koniec karnawału w Anglii. Gdzie w Londynie zjesz...
- Zakazany kult Santa Muerte. Dlaczego Watykan zabronił czcić Świętą Śmierć?
- Przez pustynię po święty kaktus. Wielka pielgrzymka Indian Wixaritari
- Día de Muertos. Dzień Zmarłych w Meksyku, to czas radosnej fiesty!