WŁOCHY

Kuchnia włoska – czego spróbować na początek?

kuchnia.tv, 31.08.2018

Tak powstaje tradycyjna włoska pizza

fot.: shutterstock.com

Tak powstaje tradycyjna włoska pizza
Wielowiekowa kultura Włoch silnie oddziałuje również na przepisy kulinarne – zarówno w kraju, jak i za granicą. Dlatego kuchnia włoska to dziś jedna z najpopularniejszych kuchni świata. I choć kojarzy się głównie z pizzą i spaghetti, każdy z 20 regionów ma wiele do zaoferowania.

Przysmaki kuchni włoskiej

Z północy na południe Włoch snują się zapachy wybornych dań kuchni włoskiej – tortellini, lasagni, ravioli, rozmaitych makaronów i serów. Szczególnie te ostatnie nadają potrawom specyficzny smak. Kto choć raz miał okazję spróbować, nie zapomni smaku mozzarelli z Kampanii ani dojrzewającej w Lombardii gorgonzoli.

Kuchnia Półwyspu Apenińskiego ma pewne cechy wspólne – jest nią między innymi zamiłowanie do warzyw. Do Polski sprowadziła je w 1518 roku właśnie z Włoch żona króla Zygmunta Starego, Bona Sforza. Dzięki niej poznaliśmy włoski smak zieleniny i nazwaliśmy ją „włoszczyzną”.  Najczęściej spożywanymi warzywami w kuchni włoskiej są pomidory, cebula i czosnek. Są one podstawą wielu sosów i zup np. minestrone. Warto pamiętać też o wszelkiego rodzaju przyprawach takich, jak oregano czy bazylia oraz o szlachetnej oliwie, która jest chlubą włoskiego Południa.

Włosi to również mistrzowie deserów. Do najsłynniejszych zaliczamy wywodzące się z Toskanii tiramisu oraz pannę cottę (gotowaną śmietankę) serwowaną głównie na północy Włoch (Piemont, Emilia-Romania). Najbardziej rozpoznawalnym na świecie włoskim przysmakiem są jednak lody.

NA TEMAT:

Winobranie
winobranie, fot. shutterstock.com

Włoskie wina

Czym jednak byłaby włoska kuchnia bez wina? Tak samo jak receptury wytwarzania serów różnią się w zależności od regionu, tak winnice włoskie posiadają swoje własne przepisy na wspaniałe wina znane na całym świecie. Obecnie Włochy uznane są za jednego z największych producentów tego trunku. Dość duże zróżnicowanie klimatu w poszczególnych regionach, począwszy od gorącego południa, a skończywszy na chłodniejszej północy, pozwala na uprawę różnych winorośli będących podstawą białych i czerwonych win. Najsłynniejsze regiony znane z własnej produkcji to Piemont ze swoim Barolo, Kalabria znana z Gravello czy też Toskania i tamtejsze wino Chianti. 

Włoska kultura kojarzy się z radością, miłością i słońcem, ale kuchnia tego kraju zasługuje na szczególne traktowanie i wyróżnienie, bon appetito!

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.