Salzburg

Widok na starą część Salzburga i fortecę Salzburg Wysoki

fot.: SXC

Widok na starą część Salzburga i fortecę Salzburg Wysoki
Dla każdego coś wyjątkowego bajkowa Starówka, festiwale mozartowskie, regionalne delicje, w okolicy zamki, jeziora, groty i alpejskie trasy narciarskie

Jak Dojechać?

W 1 godz. 25 min dostaniesz się samolotem Norwegian Air z Warszawy. Za bilet zapłacisz w promocji od 462 zł w obie strony (www.norwegian.no). Alternatywą jest podróż samochodem (ponad 1000 km), PKP (www.pkp.pl) z przesiadką w Wiedniu lub rejsowym autobusem. Cena biletu kolejowego w jedną stronę (11-godzinna podróż) to ok. 438 zł plus 15 zł za miejscówkę. Jeśli planujesz powrót w weekend, skorzystaj z oferty Austria Specjal – zapłacisz ok. 568 zł i 15 zł za miejscówkę w obie strony.

  

 

W Café Tomaselli Przy Kawie

Salzburg szczyci się najstarszą istniejącą kawiarnią w Austrii i Europie Zachodniej – Café Tomaselli przy Starym Rynku (Alter Markt 9, www.tomaselli.at). Powstała na początku XVIII wieku. Bywali w niej m.in. Mozart, Haydn, Reinhardt.

NA TEMAT:

Murzynek w Koszulce

Austriacką specjalnością są zupy i desery. Polecamy pikantny bulion z naleśnikami pokrojonymi w cienkie paseczki lub Knoblauchsuppe – krem czosnkowy z grzankami lub żółtym serem. A na drugie danie ulubioną potrawę miejscowych – knedle z cukrem pudrem i włoskie gnocchi serowe (kluski ziemniaczane z serem, najczęściej parmezanem). Na deser Guglhupf, czyli babka lub Mohr im Hemd (murzynek w koszulce) – czekoladowy budyń z bitą śmietaną.

 

 

Wziąć Ślub w Mirabell

W górującej nad miastem twierdzy Hohensalzburg (Mönchsberg 34) warte obejrzenia są późnogotyckie komnaty książęce, muzeum zamkowe ze zbiorami broni palnej i narzędzi tortur, zabytkowe organy. Z centrum dojdziesz do niej pieszo lub wjedziesz kolejką linowo-szynową (z Festungsgasse 4). Za bilet na przejazd kolejką i zwiedzanie wnętrz zapłacisz 10 €/5,70 €. Na lewym brzegu rzeki Salzbach podziwiaj Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, a po prawej stronie rzeki najsławniejszą ulicę miasta Getreidegasse, z wąskimi, wysokimi kamieniczkami, którą się wędruje jak w wąwozie. Do Pałacu Mirabell, z ogrodami w stylu francuskim i z greckimi posągami, przyjeżdżają młode pary z całego świata, by wziąć ślub. Przy dłuższym pobycie zajrzyj koniecznie do muzeum przyrodniczego Haus dr Natur (Museumplatz 5), w którym zebrane okazy zapierają dech w piersiach.

 

Na Klasyczną Nutę

Salzburski to trzy w jednym: Festiwal Wielkanocny, Festiwal w Zielone Świątki i letni od 25 lipca do 30 sierpnia (www.osterfestspiele-salzburg.at). Nie stać cię na bilety? Na telebimie na Residenzplatz możesz obejrzeć i wysłuchać nagrania z odtworzenia. W ciągu roku masz do wyboru ok. 4000 imprez! Josef, miejscowy taksówkarz, zachęca do obejrzenia festiwalu „Spotkania 2009-Noc”, w Wielkiej Sali Mozarteum, od 24 do 26 kwietnia: „Jego wyjątkowość polega na tym, że publiczność śpiewa i koncertuje razem z artystami, nawet do białego rana”.

 

 

Obywatel Mozart

W Salzburgu mieszkał 17 lat, tworząc nieśmiertelne dzieła, ale chciał jak najszybciej wyrwać się z tej mieściny. Urodził się w domu przy Getreidegasse 9 (Mozarts Geburtshaus), w którym obecnie znajduje się muzeum. Można w nim obejrzeć tylko kilka oryginalnych pamiątek po mistrzu: skrzypce dziecięce, pukiel włosów, rękopisy. Przy placu Makarta 8 znajduje się rezydencja Mozarta (Wohnhaus), w którym Mozartowie mieszkali od 1773 roku.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.